Ostřička řetězu nebo pilník



host - 255.44 (?)
19.7.2013 16:19

Kdyz jsem zacinal pred 35 rokama pracovat s pilou, tak jsem taky zkousel vselijaky pripravky na ostreni retazku. Vsecky stoji za min nez nic. Pouzivam jenom pilnik. A vzdycky vetsi velikost nez co predepisuji.Kdyz jsem doma, tak si pilu za listu upnu do sveraku, v lese ji postavim listou nahoru a brousim. Delam to tak uz moc roku a nemam s tim zadny problemy.Ale nezapomente obcas plochym pilnikem shodit spicky neziclanku. Kdyz to neudelate, tak muzete met pilu jak chcete ostrou a rezat vam nebude. Spicky mezizubu urcuji zabert zubu. A kdyz nekolikrat nabrousite retazek, tak jsou mezizuby moc vysoke a uz retazek klouze po dreve a nezabira.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 156.229 (?), 12.4.2013 1:18

Pletete dva různé úhly dohromady, úhel 25° nebo 30° je úhel co se nastavuje otáčením hlavy na brusce a podle řetězu si nastavím jaký potřebuji, pokud brousíte řetěz kulatý, pak je úhel 30° a pokud hranatý nastavuje se 25°, tento úhel je vyznačen na každém hřbetu zubu ryskou = když se podíváte na řetěz z vrchu, tak na druhém konci každého zubu je ryska, která udává spávný úhel a ostří zubu musí být rovnoběžné s touto ryskou. Požadovaný úhel 50°-55° u Oregonu a Stihl řetězů je úhel sklonu na obrázku vyznačen šipkou a právě tento úhel je na vaší brusce daný na 60° a nejde měnit. Není ale problém řetěz nabrousit i tak a pak už stačí jen ostří podbrousit pilníkem, stačí jednou projet tak, abych nebral břit, ale jen materiál pod ním.

Držák na lištu si nekupujte, máte víc řetězů, tak si řetězy přehazujte a bruste doma ve svěráku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.1 (?), 12.4.2013 9:23

Děkuju, přesně takhle jsem to pochopil. Jen prostě při nastavení 25°nebere brusný kotouč celé ostří zubu... No a to podbroušení pilníkem budu dělat, přjde mi, že pak má zub ten tvar, co má mít... Tomáš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.229 (?), 13.4.2013 12:43

šroubem s červenou šipkou si nastavíte doraz tak, aby vám buska nebrala nosnou část článku a šroubem s modrou šipkou si nastavíte úběr zubu = ve vašem případě to, aby vám bruska vzala celý břit, podle ztupení pak ubíráte buď desetinku milimetru a nebo klidně i milimetr, když štrejchnete o kámen a nebo je řetěz totálně tupej, kolik musíte obrousit poznáte při pohledu na hřbet, musí to bít rovná plocha svažující se nahoru s celistvou vrstvou chromu až k ostří = žádné zaoblení, oloupanej chrom atd.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.229 (?), 13.4.2013 12:56

Pro lepší pochopení přikládám video, je to jiná bruska Gude 2500pro, ale princip je stejný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 114.252 (?), 12.4.2013 10:00

zdar Tomáši, pilu zapíchneš v lese do vysokého pařezu zkrs, prostě jako by jsi ho prostřelil..pozor na kopanec zpět... a pila ti drží proti pohybu v ose lišty, přebrousíš zuby a řetěz pootočíš rukou a zabrzdíš brzdou, když se řetěz točí když děláš zápich tak s ním pootočíš i rukou, kdyby byla na těsno, tak jen přidáš plyn a lišta si udělá místo.Hodně je na youtube. Je to obdobné, co jsem popisoval, ale nemůžu to najít

Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
cechura - (42) - 39.219 (?), 12.4.2013 14:52

Tondem uvedený video je vcelku názorný a povedený. Brousím na liště a držák lišty na práci v terénu jsem si na to časem opatřil. Pokud ho s sebou nemám zaříznu lištu do prvního vhodně postavenýho klacku.. někdy přes řetězovou brzdu, jindy ne, recept na to není. Koukněte na video.

Tomáši po pár broušeních je třeba stáhnout i omezováky aby zub ubíral správnou sílu třísky!!  čili plochý pilník a měrku.

Za první popsané broušení dávám   yes   wink   j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 206.134 (?), 1.6.2013 15:58

Dobrý den.

Máte někdo zkušenosti s přípravkem na broušení Timberline chaisaw?

Předem děkuji za Vaše příspěvky. V.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 255.44 (?), 19.7.2013 16:19

Kdyz jsem zacinal pred 35 rokama pracovat s pilou, tak jsem taky zkousel vselijaky pripravky na ostreni retazku. Vsecky stoji za min nez nic. Pouzivam jenom pilnik. A vzdycky vetsi velikost nez co predepisuji.Kdyz jsem doma, tak si pilu za listu upnu do sveraku, v lese ji postavim listou nahoru a brousim. Delam to tak uz moc roku a nemam s tim zadny problemy.Ale nezapomente obcas plochym pilnikem shodit spicky neziclanku. Kdyz to neudelate, tak muzete met pilu jak chcete ostrou a rezat vam nebude. Spicky mezizubu urcuji zabert zubu. A kdyz nekolikrat nabrousite retazek, tak jsou mezizuby moc vysoke a uz retazek klouze po dreve a nezabira.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.102 (?), 18.9.2013 14:51

Zatím jsem v žádném vláknu nenašel informaci, jaká velikost kulatého pilníku na ostření řetězu přísluší určitému řetězu. Mám- li tedy např. řetěz oregon 91PX057X, tak vím, že má tloušťku vodícího článku 1,3mm, rozteč 3,8" a 57 článků. O tvaru zubu nevím nic. Pilníky se dělají od 4 mm. Nevím, kollik mám velikostí, ale stačí to zjistit zkusmo? Nebo z toho dělám příliš velké drama? Dík za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.69 (?), 18.9.2013 17:06
Na tento řetěz použij ø 4 mm.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika