Jaký olej na mazani retezu do pily?



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?)
5.1.2014 14:03

Odpovědět na dotaz je vždy žádoucí-byť by byl deset roku starý.Připadá mi užitečné si připomenout na co se tázatel v té době ptal, a přečíst si při té příležitosti i nejbližší příspěvky.Kdokoli potřebný si může jednoduše vlákno najít, vše potřebné najít na jednom místě, a nemusí hledat v příbuzných hedlainech.Informace na svou otázku nečte jen autor, ale i kupa jiných.Pokud autor v minulosti na svou otázku nedostal odpověď, buď ji už nepotřeboval, nebo se bál připomenout.

K mazání jsem používal, nebo používám M6AD, BIPOL,PP13 SAE90.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 56.206 (?), 4.1.2014 16:38

Informace v návodech občas taky třeba tvrdí, že je nutné přimáznout větším podílem oleje v benzínu, pokud použijete jiný, než výslovně v návodu uvedený typ a značku - bez ohledu na skutečnost, že ten jiný olej může být klidně kvalitnější, než doporučovaný. Pročpak asi? Myslím, že výrobce má ověřený právě ten doporučený typ oleje a v případě použití jiného raději připustí mírné přemazání (při zvýšeném podílu oleje), než aby řešil reklamace zadřených strojů a dohadoval se se zákázníky, čím a v jakém poměru mazali. Takže požaduje vyšší poměr oleje, který by měl motor bezpečně umazat - i když by (v závislosti na kvalitě náhradního oleje) mohl být klidně nižší.

A s biooleji to podle mého subjektivního názoru (nejsem chemik, konstruktér pil ani Brouk Pytlík, takže připouštím, že se můžu mýlit) bude podobné - výrobce nezkoumá vlastnosti jednotlivých typů biomaziv na trhu a jejich vliv a působení na jím vyráběné stroje, proto raději zvolí striktní pokyn k vyprázdnění nádrže a mazacího systému, než aby řešil reklamace se strženými náhony čerpadel, zalepené lišty a ucpané filtry a mazací trasy. To však neznamená, že nutně každé biomazivo musí při dlouhodobé odstávce znamenat poškození či zanesení pily. Proto ten Bipol zkouším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.214 (?), 4.1.2014 18:27
Je k tomu zpráva ze zkušebny KWF. Biomaziva mají aditiva, aby měla potřebné vlastnosti, jako minerální olej a tím už není to ekomazivo, jak se píše. V současných návodech je uvedena kvalita oleje, dříve byl zvýšený poměr oleje ve směsi z důvodu dostupnosti olejů dle výrobce pil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.214 (?), 4.1.2014 18:33
Ta zpráva prokazatelně dokládá zvýšené zatížení olejových čerpadel už během provozu se starším biomazivem, zhoršenou funkčnost bezpečnostních brzd, obtížnější údržbu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.2 (?), 4.1.2014 19:43

Pokud obsahují bioleje nějaká aditiva, pak tato aditiva zlepšují některé jejich vlastnosti (mazivost, trvanlivost) ale zcela jistě nijak negativně neovlivňují jejich biodegradabilitu. "Ekomazivo" to je a musí být samozřejmě i nadále-jinak by neprošlo testováním a výrobce by se na pokutách nedoplatil.

Výrobce pil by tyto problémy neměly příliš trápit, protože jakékoliv "zatuhnutí" oleje není vinou výrobce pily nýbrž výrobce oleje. Chápu že se servisákem se "snáze" hádá, protože je po ruce. Ale pokud někde něco zatuhne ja nutno se obrátit a reklamovat u olejářské firmy.

Prakticky je taková reklamace asi nereálná. Musel byste prokázat, že jste používal opakovaně a delší dobu výhradně jejich olej a žádný jiný. Zřejmě to nějak doložit (svědecky? písemou evidencí? účtenkami? ) a soudit se o náhradu způsobené škody. Samotná reklamace nemá smysl, protože i když jí výrobce uzná, znamená to, že vám dá novou flašku oleje. Zatímco poškozená pila a čerpadlo má o pár nul vyšší cenu.

Na druhou stranu mě tak napadá, že pokud olejář uzná reklamaci, tak to je pro soud jistě dobrý argument pro to, že byl výrobek vadný a tedy mohl zpéůsobit škodu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.31 (?), 4.1.2014 20:02
Aditiva nejsou ekologická a výrobci na nebezpečí poškození čerpadla upozorňují.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.206 (?), 4.1.2014 20:02

Ona je to i vina uživatele, pokud je v návodu k pile výslovné upozornění, že používá-li k mazání lišty a řetězu bioolej na rostlinné bázi, má před delší odstávkou pily sejmout lištu a řetěz a vyčistit je, jinak může dojít při oxidaci k ucpání drážky a následnému zadření roltopu - tak to je např. u Husky.

Jinak si myslím, že pokud mne výrobce oleje na obalu výrobku výslovně neupozorní, že se olej nesmí v pile a na jejích součástech ponechávat delší dobu, protože by jinak mohlo dojít k zalepení a škodám na stroji, má máslo na hlavě i on a bylo by to žalovatelné. Je-li na výrobku jasně uvedeno, že jde o olej, určený k mazání lišt a řetězů a nic víc, nemohu tušit, co mi hrozí při dlouhodobém ponechání v pile.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.206 (?), 4.1.2014 20:13

Já měl na mysli spíš třeba tohle: (viz obr.)

Libovolný dvoutaktní olej Husky je třeba HP, který má také JASO-FB, ale protože je ověřený, lze míchat 1:50. Stejný FB, ale jiné značky (tedy nezkoušený) už se má míchat 1:33. Proč? Mně to přijde jako bezpečnostní rezerva, aby to skutečně umazal - i když by to zvládl třeba s poměrem 1:40 nebo 1:50, jako to HP. A uváděl jsem to jen pro doložení svého názoru, že výrobci si v návodech kryjí záda.

Oil
Oil
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.186 (?), 4.1.2014 20:19
Já vím to bylo. A Vy byste si nekryl záda proti tolika špekulantům :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.25 (?), 7.1.2014 15:37

Pro zajímavost zkopíruji příspěvek, který jsem napsal na spřátelený portál Energosféra, kde již podobná diskuze proběhla. Obsah se týká přímo toho, čím se zabýváte.

"Samozřejmě, že takoví lidé, kteří používají Bipol, existují. Jenom nemají potřebu se hádat s místními "odborníky". Já osobně používám Bipol již min. 5 let bez jakýchkoliv problémů. Také řežu jenom občas, tak 20 x do roka (cca 20 kubíků), bioolej přes léto nevylévám, žádné rosolovatění se nekoná. Pouze přes zimu, kdy neřežu, nahradím v nádrži bioolej minerálním olejem. To ale dělám spíše pro klid duše, neboť se mi již stalo, že jsem bioolej v důsledku nemoci nevyměnil a zůstal v pile celou zimu. Nestalo se vůbec nic, žádné rosolovatění se nekonalo. Pozor, to co píši, platí skutečně pro Bipol, u jiných bioolejů to může být jinak."

Jinak je zajímavé, jak tyto diskuze stále probíhají celkem bez nějakého, obrazně řečeno, hmatatelného výsledku. Jsem toho názoru,  že je to částečně způsobeno malou informovaností uživatelů bioolejů, dále obrovskou setrvačností v myšlení a tím i ve zvycích při použití minerálních olejů a současně nechutí se přizpůsobit poněkud odlišnému způsobu použití bioolejů, vyvolanému právě charakterem těchto maziv. S ohledem na výše uvedené moje zkušenosti však musím říci, že rozdíl není zdaleka tak zásadní, aby se jevil nepřekonatelný. To, co píši, se však v žádném případě netýká normálních neaditivovaných rostlinných olejů, které se pro tyto účely často používají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 5.1.2014 14:03

Odpovědět na dotaz je vždy žádoucí-byť by byl deset roku starý.Připadá mi užitečné si připomenout na co se tázatel v té době ptal, a přečíst si při té příležitosti i nejbližší příspěvky.Kdokoli potřebný si může jednoduše vlákno najít, vše potřebné najít na jednom místě, a nemusí hledat v příbuzných hedlainech.Informace na svou otázku nečte jen autor, ale i kupa jiných.Pokud autor v minulosti na svou otázku nedostal odpověď, buď ji už nepotřeboval, nebo se bál připomenout.

K mazání jsem používal, nebo používám M6AD, BIPOL,PP13 SAE90.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika