Dolmar PS-5000 a Husqvarna retez



andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.253 (?)
27.8.2008 9:13
Pro J.S.: Pokud je to pila v nějakém horším stavu, určena na druhořadé práce, je možné, po naměření dostatečné hloubky drážky pro vodicí články řetězu, zkusit upravit lištu na magnetce nebo na frézce. Nicméně počítejte s tím, že stejně na tom bude i řetěz, tzn. jeho spodní třecí plochy taktéž nebudou sjety rovnoměrně. Aby se to nedělo, musí se lišta pravidelně otáčet, nanapínat řetěz až na krev, brousit rovnoměrně zuby (aby netáhly ke straně) a zajistit dostatečné mazání řetězu. Pokud je něco z uvedeného špatně, stane se to, co jste uvedl a pila řeže "do kruhu."
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
gerchán - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (138) - 133.102 (?), 27.8.2008 9:00

Na své staré Dolmar 111 jsme zjistil nestejnoměrně ojetou řetězovou lištu.

v místě, kde na ni doseda řetěz je pravá strana vyšší než levá. Řetěz tudíž sedí křivo a pila řeže "do oblouku" dá se vyšší strana zabrousit, nebo nutno vyměnit lištu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 220.253 (?), 27.8.2008 9:13
Pro J.S.: Pokud je to pila v nějakém horším stavu, určena na druhořadé práce, je možné, po naměření dostatečné hloubky drážky pro vodicí články řetězu, zkusit upravit lištu na magnetce nebo na frézce. Nicméně počítejte s tím, že stejně na tom bude i řetěz, tzn. jeho spodní třecí plochy taktéž nebudou sjety rovnoměrně. Aby se to nedělo, musí se lišta pravidelně otáčet, nanapínat řetěz až na krev, brousit rovnoměrně zuby (aby netáhly ke straně) a zajistit dostatečné mazání řetězu. Pokud je něco z uvedeného špatně, stane se to, co jste uvedl a pila řeže "do kruhu."
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
gerchán - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (138) - 133.102 (?), 27.8.2008 9:20

Dal jsem nový řetěz, vyměním tedy i lištu. Novou už mám. Stará lišta byla zmrvená, už když jsem pilu dostal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.115 (?), 27.8.2008 9:20
důsledek řezání s volným, tupým nebo špatně nabroušeným řetězem, je to na výměnu lišty, těžko to ručně srovnáte a i když to někdo srovná třeba na fréze, tak vodící drážka už nemá tvar U ale V, dosedací plochy jsou různě široké a i správně napnutý řetěz se na liště viklá. H.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 27.8.2008 11:46

Tak, tak a stejně tak i s jednostranně ztupenýmy zuby. Ne, že "to ještě dořežu" a pak to nabrousím! Vyměnit, nebo nabrousit hned! Ostrá strana táhne řetěz za "sebou" a nadměrně opotřebovává styčnou plochu po své straně. Výšku bočních plechů lze upravit, ale jen do určité míry, ubývá pak hloubka drážky a řetěz může začít vystupovat i v ploše a ne jen na špičce, kde tak má běhat normálně! Rozumné je lištu poslat do Vítkovic, ať se ohřeje :-). 

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.254 (?), 6.9.2008 14:58

Zdravím, je škoda vyhodit lištu pokud je jenom vyběhnutá vodící drážka nebo nestejně vyská. Šířka drážky nemá na kvalitu řezu téměř žádný vliv, nestejně vysoké vedení řetězu má naopak na řez podstatný vliv. Pila podřezává "do zatáčky" až se lišta nevejde do zahnutého řezu. Hlavní příčinou této poruchy lišty je hlavně řezání tupým řetězem a tímpádem velkým tlakem na řeznou soustavu, vlivem velké síly se začne trhat olejový film mezi lištou a řetězem a materiál lišty i řetězu se začne nadměrně odírat. Byl jsem několikrát svědkem při řezání v noci tupějším řetězem kdy obsluha "zatlačila na pilu"a odletovaly s pilinami i jiskry (podotýkám že dřevo bylo čisté). Takto opotřebovanou lištu lze bez problémů přebrousit na pravoůhlé brusce a opět bude řezat jako nová. Přebrušovat jí lze i několikrát dokud se nezačnou vodící zuby řetězu dotýka "dna" lišty. Po takovém to přebroušení doporučuji nasadit do prvního otočení lišty jiný řetěz než ten který závadu způsobil, potom už je to jedno. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dan Rohanský - (14) - 170.170 (?), 6.9.2008 16:53

Mě se taky párkrát stalo, že při řezání odletí jiskra, ale to bylo u nové lišty a nového řetězu. Teď už si na sebe zvykli.

Řekl bych že přebrousit lištu zas tak dobře nejde, protože hrany po kterých jede řetěz jsou mírně šikmé směrem dovnitř, alespoň já to tak mám na liště Stihl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.115 (?), 25.11.2008 15:50
na nové liště jsou určitě hrany kolmé, to co popisujete je od řezání tupým řetězem (nadměrným tlakem na lištu) a nesrážením otřepu vznikajícím na liště HH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.51 (?), 25.11.2008 16:41

no neviem, p. Rohansky popisuje novu listu a novu retaz :) a mne sa stalo to iste, nova lista, nova retaz a iskrila v oblasti roll top-u, nevedel som co sa deje, nasadena bola ok, roll top bol namazany, olej na mazanie retaze ten co davam stale... potom ked som to kontroloval, takv tej oblasti je trosku viac odreta lista, ale vysvetlit si to neviem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.143 (?), 25.11.2008 14:14

Já jsem nedávno koupil PS 5000 a mám tam od výrobce řetěz 3/8" a ne 0,325, nedal jste nevhodný rozměr?

i.v.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika