Uchování jablečného moštu bez sterilace



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
30.10.2018 18:06

Dokáže někdo identifikovat škodlivé látky které se do moštu uvolní?

Niečo z anglickej wikipédie (preklad bude možno trochu kostrbatý): "Podľa článku publikovaného v apríli 2012 v časopise Journal of Environmental Monitoring  bola koncentrácia antimónu (používa sa ako katalyzátor pri výrobe PET, je to potenciálny endokrinný disruptor) v deioizovanej vode uskladnenej v PET fľaši v normách EÚ, a to aj vtedy, ak bola skladovaná pri teplotách vyšších ako 60°C. Naopak, pri vode a nealko nápojoch skladovaných v PET fľašiach môže byť tento limit v istých prípadoch prekročený pri skladovaní menej ako jeden rok pri izbovej teplote." Čiže, neriskoval by som to. Sklo je podľa mňa pre hobby použitie asi najideálnejší materiál na uchovávanie piva, vína pálenky a aj ovocných štiav. Je to inertný materiál, dá sa čistiť takmer s hocičím a teda dá sa opakovane použiť.

Proč? Vždyť nové víčko je od toho použitého k nepoznání, stejně jako třeba víčko twist off.

Zvonku áno, no funkčne to už nemusí byť 100%-né. Tie viečka (to asi viete) majú z vnútornej strany po obvode tenký pás gumy, ktorý pri uzavretí fľaše dosadne na vrchný okraj hrdla a následne po schladení vzniknutý podtlak viečko doslova prilepí ku fľaši. Takéto viečko pri opätovnom použití má v tej gume otlačený žliabok od hrdla fľaše a následne už nemusí dobre tesniť. Je pozoruhodné, že Vám sa fľaše nekazia ani pri viacnásobnom použití tých istých viečok.

Znamená to, že i láhve používáte pokaždé nové?

Fľaše sa snažím v maximálnej možnej miere recyklovať, čiže ich umývam a používam znova. Momentálne skúšam rôzne postupy, ako spoľahlivo vyčistiť plesnivé fľaše, ktoré sa nedajú vyčistiť klasicky vodou a kefou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 30.10.2018 14:05

Mrazit je nemožné. V mražáku toho máme tolik, že se tam vešly pouze 2 lahve moštu.

Horký mošt do PET mi přijde OK, pokud postup s plněním ve studené vodě funguje. Určitě vyzkouším. Na základě čeho se domníváte, že to není dobrý nápad - co špatného mi PETky mechanicky a chemicky provedou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 30.10.2018 14:25

Na základě čeho se domníváte, že to není dobrý nápad - co špatného mi PETky mechanicky a chemicky provedou?

Mechanicky Vám nespravia nič hrozné, akurát je to prácnejšie ako plnenie do skla. Chemicky sa môže stať, že pri vyššej teplote (napr. 80°C) sa do muštu uvoľnia škodlivé látky. Vy ich v chuti cítiť nemusíte, no určité množstvo ich tam môže byť. Samozrejme sa z toho neotrovíte, no postupne sa môžu v tele hromadiť. Preto aj keď sa vo veľkovýrobe plnia plastové fľaše, tak mušt sa najskôr schladí a následne sa asepticky plní do fliaš. Určite to nejaký dôvod má.

Získal jsem jich asi 500 za láhev slivovice, a to roku 1986. Od té doby je používám opakovaně.

Čo sa viečok týka, tak ja dávam vždy nové. Jednak sa mi nechce staré čistiť a jednak je to centová záležitosť. Okrem toho veľkú časť fliaš ďalej predávam, takže dávať tam použité viečka nie je príliš vhodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.187 (?), 30.10.2018 14:56

Chemicky sa môže stať, že pri vyššej teplote (napr. 80°C) sa do muštu uvoľnia škodlivé látky. Vy ich v chuti cítiť nemusíte, no určité množstvo ich tam môže byť. Samozrejme sa z toho neotrovíte, no postupne sa môžu v tele hromadiť.

Dokáže někdo identifikovat škodlivé látky které se do moštu uvolní? Obávám se že nikoliv, protože v materiálu čirých petek ani žádné nejsou. To už ale tak úplně neplatí o barvách. Naopak do skla se během výroby přidává jeden z nejnebezpečnějších jedů - kadmium. Naštěstí je ve skle je kadmium tak vázáno, že se nemůže uvolňovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 30.10.2018 18:24

PET = poly-etylen-tetraftalát

Ten teraftalát není až tak neškodná látka, proto je vždy lepší kohoutková voda než voda balená (nedejpánbů ještě k tromu "archivní").

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 30.10.2018 19:18

PET = poly-etylen-tetraftalát

Len trocha poopravím, je to tereftalát a nie tetraftalát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.187 (?), 30.10.2018 20:09

Ten teraftalát není až tak neškodná látka,...

Takže do moštu se uvolňuje co? A když uř jsme u toho, která látka je naprosto neškodná? Asi vám nezbude nic jiného, než vyloučit ze svého života plasty a veškeré látky, které nejsou až tak úplně neškodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.10.2018 15:08

Okrem toho veľkú časť fliaš ďalej predávam, takže dávať tam použité viečka nie je príliš vhodné.

Proč? Vždyť nové víčko je od toho použitého k nepoznání, stejně jako třeba víčko twist off. (pokud tedy neotvíráte láhev hasákem) Znamená to, že i láhve používáte pokaždé nové? Já tedy ano, ale pouze na destiláty (tam dávám i víčka nová - plechová), v hodnotě obsahu se cena ztratí. Na mošt by se to trochu prodražilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 30.10.2018 18:06

Dokáže někdo identifikovat škodlivé látky které se do moštu uvolní?

Niečo z anglickej wikipédie (preklad bude možno trochu kostrbatý): "Podľa článku publikovaného v apríli 2012 v časopise Journal of Environmental Monitoring  bola koncentrácia antimónu (používa sa ako katalyzátor pri výrobe PET, je to potenciálny endokrinný disruptor) v deioizovanej vode uskladnenej v PET fľaši v normách EÚ, a to aj vtedy, ak bola skladovaná pri teplotách vyšších ako 60°C. Naopak, pri vode a nealko nápojoch skladovaných v PET fľašiach môže byť tento limit v istých prípadoch prekročený pri skladovaní menej ako jeden rok pri izbovej teplote." Čiže, neriskoval by som to. Sklo je podľa mňa pre hobby použitie asi najideálnejší materiál na uchovávanie piva, vína pálenky a aj ovocných štiav. Je to inertný materiál, dá sa čistiť takmer s hocičím a teda dá sa opakovane použiť.

Proč? Vždyť nové víčko je od toho použitého k nepoznání, stejně jako třeba víčko twist off.

Zvonku áno, no funkčne to už nemusí byť 100%-né. Tie viečka (to asi viete) majú z vnútornej strany po obvode tenký pás gumy, ktorý pri uzavretí fľaše dosadne na vrchný okraj hrdla a následne po schladení vzniknutý podtlak viečko doslova prilepí ku fľaši. Takéto viečko pri opätovnom použití má v tej gume otlačený žliabok od hrdla fľaše a následne už nemusí dobre tesniť. Je pozoruhodné, že Vám sa fľaše nekazia ani pri viacnásobnom použití tých istých viečok.

Znamená to, že i láhve používáte pokaždé nové?

Fľaše sa snažím v maximálnej možnej miere recyklovať, čiže ich umývam a používam znova. Momentálne skúšam rôzne postupy, ako spoľahlivo vyčistiť plesnivé fľaše, ktoré sa nedajú vyčistiť klasicky vodou a kefou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.10.2018 19:31

Tie viečka (to asi viete) majú z vnútornej strany po obvode tenký pás gumy,

Ne,  ty moje víčka mají těsnění - takové kolečko, které lze z vlastního víčka vydloubnout. Dřív jsem tato těsnění zbvlášť umýval a obracel, už to nedělám

Momentálne skúšam rôzne postupy, ako spoľahlivo vyčistiť plesnivé fľaše, ktoré sa nedajú vyčistiť klasicky vodou a kefou.

Moštové sklenice samozřejmě taky vymývám a recykluju, největší problém je v samotném hrdle, v němž je občas trocha zaschlého kalu i po vymytí. Je-li láhev uvnitř nečistá, používám to hrubé z přesátého betonářského písku, častěji spíš na demižony. Funguje i louh, ale chce to opatrnost. 
Naštěstí mám několik stovek lahví ze stejné doby jako víčka. Viněty tehdy odpadaly pouhým namočením.  Kdeže ty doby jsou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 30.10.2018 19:56

Ne,  ty moje víčka mají těsnění - takové kolečko, které lze z vlastního víčka vydloubnout.

Asi viem, aké myslíte, tie sa tuším používali na fľašiach piva Kelt. Ja mám klasické twist off.

Je-li láhev uvnitř nečistá, používám to hrubé z přesátého betonářského písku...

Piesok je super vec, tiež som to už skúšal. No stalo sa mi, že pri pasterizácii mi veľa takto vyčistených fliaš prasklo, akoby ich ten piesok pri čistení nejak obrúsil (aj keď sa mi to zdá byť blbosť). Odvtedy som to už neskúsil. Naposledy som používal chlórnan sodný (savo) alebo 20%-ný ocot, ktoré som nechal pôsobiť 24 hodín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika