Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Mošty > Uchování jablečného moštu bez sterilace

Uchování jablečného moštu bez sterilace

host - xxx.xxx.39.35 (?)
12.10.2018 10:48

Je zajímavé, že v diskusi nikdo nepíše o křenu. S kamarádem jsme vylisovali dva šedesátilitrové demižony jablečné šťávy. Do každého demižonu jsme přidali asi 100 g nastrouhaného křenu, promíchali a uložili ve sklepě. Tuto jablečnou šťávu jsme pili až do konce dubna. Byla velice chutná, jako čerstvá a chutnala i mým třem malým dětem. Mohu jen doporučit.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

host
25.4.2001 1:28, počet návštěv: 298709
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Prosím o radu, jakým způsobem nejlépe uchovat co nejdéle jablečný mošt bez tepelné úoravy. Slyšel jsem o možnosti použít křen.
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.136.87 (?)
20.5.2006 23:02
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
mam dobrou zkusenost se zamrazenim mostu v pet lahvich v mrazaku.Po rozmrazeni je jako cerstve vylisovany.Sona.
Připojit reakci

nebuď zvědavý (43)
21.5.2006 8:35
Z vlastní zkušenosti  Vám mohu sdělit, že při určitém množství nastrouhaného křenu to skutečně funguje. Nicméně pít se to nedá. Teda pokud nemáte náturu pistolníka Hlinomaze v Limonádovým Jooe (supercloumák)
Výše uvedený příklad s mražákem se nám více osvědčil, i když musíte čekat než se to rozmrazí.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.138.96 (?)
14.6.2006 20:13
Donedávna jsme jsme doma dělali mošt poměrně ve velkém, pro Vaši představu několik 20 l demižonů. Především je nutné vyřadit vše nahnilé a dobře vyprat.  Šťávu necháme ustát do druhého dne v chladnu a temnu. Druhý  den stočíme hadičkou, ke které přivážeme proutek tak, aby nenasávala kal ze dna nádoby (nádoba nesmí být železná ani pozinkovaná - nejlépe sklo, nebo kamenina). Na 10 litrů šťávy dáme 4 gr Petolu v prášku a rovnou kávovou lžičku kyseliny citronové (krásně vyčeří). Obojí snadno rozpustíme v 0,5 litru teplého moštu nebo 1 dcl destilátu a vlijeme do nádoby a promícháme, míchání několikrát opakujeme . Necháme ustát v chladnu a temnu.  Pak záleží na Vás v čem chcete skladovat.  Buď budete stáčet do čistých a suchých lahví, tj. naplnit po okraj, setřít pěnu, dobře utěsnit, korek nebo uzávěr poprášit Petolem , je dobré zavoskovat ponořením  do roztaveného parafinu 0,5-1 cm pod okraj uzávěru. Je možné skladovat i v demižonu naplněném až po hrdlo.  Místo Petolu lze použít kyselinu sorbovou (8 gr na 10 l), vše ostatní je stejné. V tomto případě pozor, v návodu píší vařit - to je nesmysl, pouze v teplém rozpustit. Celá várka se musí zpracovat najednou a hlavně  nikdy nepřidávat cukr. Takto je možné skladovat rok i déle, aniž  by mošt utrpěl na kvalitě nebo na chuti.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.191.35 (?)
14.6.2006 23:44
Mražení moštu bych bral, chemickou konzervaci taky, ale jen s tepelnou úpravou. Z buněk se při vylisování uvolňují enzymy, tedy bílkoviny, které vyvolávají změny kvality /barva, chuť, zápach, kalení, odbourávání vitamínů atd./  Je to prostě živý maglajs. Bílkoviny zničíme zahřátím na 70 - 80 st. Tedy to nemusíme vařit, pouze sebrat šum a přidat kyselinu sorbovou /je zdravotně přijatelná více než benzoová, Pomůcka na konzervování Dr. Oetker, máte ji v každé limonádě atd./ A pak dát do lahví a nesterilizovat. Mimochodem i mražená zelenina se před mražením má kratince povařit i kvůli barvě a vitamínům, aby se zbavila těch enzymů. Pracují i za mrazu, zvláště, máme-li mražák pochybný, kde není aspoň - 18 st. Celsia. Zdraví K.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.126.48 (?)
19.10.2006 13:40
Babička dává do moštu kousek křenu /nestrouhaného/ a demižon do sklepa. Chuť po křenu je trochu cítit, ale i tak je výborný.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.253.84 (?)
8.2.2007 10:59
Ohřát na 70 stupňů a pak plnit do PET lahví - musí se okamžitě po zahřátí. Je třeba to dělat rychle - lahve se teplem okamžitě začnou smršťovat. Je potřeba plnit až po víčko, bez vzduchové mezery (nebo co nejméně) - smršťující se láhev tomu pomáhá. Potom mošt vydrží velmi dlouho (vyzkoušeno rok bez změny chuti či barvy (uloženo ve sklepě)).
Připojit reakci

borax (85) - xxx.xxx.82.71 (?)
27.8.2011 12:11

Dle odborníků má být mošt zahřátý na 68"C po dobu 15-20 min.Poté posbírám šum, přecedím přes látkovou plenu a za tepla dám do PET láhví.Naplnit za tepla až po okraj tak, aby nebyl v láhvi žádný vzduch, zašroubovat!! PET láhve musí být pochopitelně naprosto čisté.

Mám to odskoušeno.Ve sklepě vydrží (mě do března)...i déle.Hm děti jsou rychlé :-)

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.102.7 (?)
27.8.2011 12:51

Já tedy cedím mošt ještě zasyrova - před sterilací.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.98.17 (?)
14.10.2013 13:18

PET lahve za tepla uvolnují škodlivé látky do moštu, není to moc zdravé.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.72.252 (?)
31.10.2014 18:46

Souhlas. Do PET lahví teplé nápoje nepatří.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.10.108 (?)
12.3.2015 15:43

Jaké? Jedná se o čistý polykondenzát PTFE (Polyethylentereftalát), takže je tam sotva co k uvolnění. A při 70 supních Celsia je PTFE stabilní. Tož tak...smiley

Připojit reakci

host - xxx.xxx.128.45 (?)
18.9.2015 13:52

Žádnou látku se nepodaří zpolymerizovat stoprocentně. Vždy zůstane jistý podíl monomerů (v tomto případě jednotlivých molekul etylentereftalátu) které nejsou vázány v řetězcích a jsou tedy volné. Ty se mohou vylouhovat do obsahu láhve. Přiznám, že o škodlivosti nebo naopak prospěšnosti etylentereftalátu nic nevím. Tomáš.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.141.14 (?)
6.10.2015 4:46

Ftaláty přece! máte to i v tom názvu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.92.74 (?)
14.10.2015 17:27

Jedna taková technická poznámka: PTFE je zkratka pro Polytetrafluorethylen, jinak známý jako teflon. Polyethylentereftalát má označení PET ;-) Pokud jde o škodlivost, tak je prokázané, že teplem se opravdu z PET uvolňují ftaláty, které jsou zdraví škodlivé. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.53.101 (?)
29.10.2015 21:24

Ještě jedna technická poznámka: PET je kopolymer, polymer ethylenu a tereftalové kyseliny, a proto není až tak stabilní jako samotný polyethylen nebo polypropylen (ty však nejsou od PET tak hezky čiré). Tom

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.12 (?)
22.2.2007 13:35
Mošt nechte ve velké nádobě s širokým hrdlem stát cca 6 týdnů. Potom jej musíte mírně zahřát, ne do varu, stačí asi 85°C. Z moštu bude stoupat pára, tu musíte zachytit a rychle zchladit. Kapalinu, která vznikne, skladujte v lahvích a konzumujte.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.20 (?)
22.2.2007 21:54
Tak to snad patří napsat na téma Destilační přístroj. Stará babička to tady asi nepochopí.Ne?   
Připojit reakci

rendelin (14)
18.3.2007 13:22
stará babička se radši zeptá sósedojc...:-)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.140.242 (?)
23.3.2007 10:46
My každoročne skladujeme čerstvý mušt v demižóne, ktorý najskôr vysírime zapálenými sírnymi knotmi. Do vysíreného demižónu nalejeme mušt a uzatvoríme korkovou zátkou. Mušt vydrží čerstvý a chutný až do jari /alebo kým ho vypijeme/. Dobrú chuť.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.217.37 (?)
24.7.2007 16:37

Nějaký vtipálek, který radí, jak z moštu vyrobit slivovici...!  Jak vidno, ani s tou však zkušenost nemá, neboť jablečný mošt nutno hojně přisladit - jak známo slivovice z jablek bývá nejslabší. A těch 6 týdnů kvašení je opravdu relativní pojem, možná jen z podzimních jablek. Já osobně pálím z moštu jablek letních a kvas je hotov již za necelé 3 týdny. Zrovna včera jsem zakládala kvas.

Přeji hodně úspěchů!

Připojit reakci

vyslouzil (16892)
24.7.2007 17:15
Souhlasím, že z letních jablek - v teple - může být kvas vykvašen dříve. Nesouhlasím ovšem, že je mošt nutno hojně přisladit.
  Letní jablka mají cukru nejméně a pálenka je z nich nejméně kvalitní
Připojit reakci

vyslouzil (16892)
23.3.2007 12:02
Mně teda ta síra trochu vadí. Osobně mošt steriluji v lahvích, i když  tím špička chuti trochu utrpí. Pro odpůrce sterilacel bych řekl, že sorbát (dr. Oetker pomůcka na zavařování) je v chuti moštu zamaskován lépe než pyrosulfit nebo oxid siřičitý
Připojit reakci

host - xxx.xxx.197.242 (?)
15.8.2012 13:28

Ano, to funguje!

Připojit reakci

adri (260) - xxx.xxx.226.47 (?)
24.8.2010 19:07

Zdravim Vas, pane Vyslouzile, rada by som sa spytala, v akych flaskach most sterilizujete, ake maju zatky (vrchnaky), ci v pare alebo to mate cele ponorene a skratka ako na to. tento rok ma to caka po prvy krat a nemam s tym ziadne skusenosti, ani nikto koho poznam. A nechcem kupit 100-200 litrovych flasiek a potom zistit, ze su mi na prd, pripadne, ze to slo aj levneji. DIKY! adri

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.65.50 (?)
25.8.2010 10:55

Točím dokola už 30 let asi 500 litrových lahví. Od rumu, becherovky, myslivce, Fernetu a jiných.   V té době měly hrdlo se závitem, na něž pasují plastové vršky z lahví z lékárny. Ty používám taky mnoho let opakovaně. Litrovky od Cinzana, Martini, Metropolu měly závit širší, ty nejsou vhodné. Problém je, že po vstupu do Unie velká část lahví změnila, aniž bychom si toho všimli, rozměr závitu - třeba becherovka. Přesto se lahve s úzkým závitem sehnat dají. Stejný rozměr závitu mají i PET lahve. Zatím jsem ale vršky od petek nepoužíval, ty z lékárny mi přijdou jistější, ale půjde to asi taky.
  Láhve naplním asi 5 cm od okraje moštem a naskládám otevřené do zavařovacího hrnce. Vleze se jich tam, tuším, 12. Nastavím 80 stupňů 10 minut . Těsně před skončením cyklu otevřu víko, odstraním vyplavaný kal a uzavřu lehce šroubovacími uzávěry. Po skončení zavařovacího cyklu láhve vyjmu a vršky dotáhnu napevno. Dnes, kdy mám velký lis a stáčím čirý mošt, žádný kal neodstraňuji, protože tam není. U menšího lisu je ale dosažení čirého moštu obtížné a není to třeba. Další várku lahví vkládám do stejné, horké vody (opatrně, dobré je první dvě až tři předehřát), takže další zavařovací cyklus je již nepoměrně kratší. Moštu při zahřívání rozpínáním přibývá, tak se snažím láhve plnit tak, aby při uzavírání byly plné až po vrch, ale aby mošt zbytečně nepřetékal. Ne že bych s ním chtěl tak šetřit, ale po pár cyklech je pak zavařovací voda sladká a lahve ulepené.
   Bílé uzávěry z lékárny po zchladnutí moštu se pevně přisají, takže rukou je útlá žena nepovolí. Proto jsem si tehdy jeden uzávěr otisknul do Dentacrylu a tu formu používám jako otvírač. Přiznám se, že během roku mi z několika set lahví 5 - 10 chytne na povrchu malý flíček bílé plísně - obvykle kvůli špatně usazenému těsnění . Takový mošt skončí příští rok v kvasu. 
   Experimentálně jsem zkusil zahřát mošt v hrnci a nalévat jej horký do Petek. Ty musíte při nalévání podržet v kbelíku s vodou, jinak se horkým moštem zkroutí. Taky to jde, ale postup s lahvemi mi ale přijde rychlejší, jednodušší, cistější.

Připojit reakci

adri (260) - xxx.xxx.226.47 (?)
25.8.2010 16:47

dakujem pekne za perfektny popis sterilizacie. este by som sa chcela spytat - preco nepouzivate tie "kovove" - klasicke uzavery, co boli na flasiach? myslite, ze sa kvoli kyseline v moste znicia - rozozeru ich to? alebo neprilnu a tj flaska nie je hermetiky uzatvorena?

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.81.81 (?)
25.8.2010 21:49

Myslím, že kyselý mošt jim neublíží, nepřichází do styku s kovem, jen s těsnící vložkou, ostatně i některá levná vína mají tyto uzávěry. Zkoušel jsem je, řekl bych, že procento zkažených moštů bylo postatně větší než u plastových uzávěrů. Taky  závit vylisovaný v plechu se při razantním dotažení protočí a víčko nedrží vůbec.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.99.169 (?)
26.8.2010 9:26

Jen dotaz na dopřesnění - těch 80°C hlídáte ve vodě okolo lahví nebo v moštu?

Děkuji Ivan

Připojit reakci

26.8.2010 10:50

Teoreticky lze změřit teplotu tenkým bimetalem i přímo v láhvi. U mě si teplotu hlídá sám zavařovací hrnec, takže pochopitelně tu kolem lahví.
   Jinak nové korunkové uzávěry i s ručním pákovým zavíračem jsem viděl u přítele  v minulém režimu. Sám je nevyráběl, tak to nejspíš koupil.  Dnes nevím, nezkoušel jsem, ale sehnat jde asi všechno

Připojit reakci

host - xxx.xxx.129.96 (?)
26.8.2010 9:34

Naprosto souhlasím. Dělám to úplně stejně, jenom používám 0,7 l lahve od minerálek. Ze zkušenosti vím, jak vysoko je mám naplnit, aby po zahřátí byl mošt až k vrcholu hrdla. Po vyjmutí z hrnce zavírám víčky, která během roku získám z otvíraných lahví  (korunkových), i od piva. Dříve se prodával takový šikovný plechový výlisek na otvírání, který "korunku" nepoškodil a zároveň má prolis, kterým se dá korunka perfektně uzavřít. Princip je podobný, jako uzavírání sklenic Omnia. Korunky před uzavíráním pochopitelně ohřeji ve vodě, aby byly sterilní. Na ty otvíráky jsem kdysi někde přišel, stály pár korun a ještě mám nějaké schované. Prázdné lahve se dají v menších obchodech koupit, protože se jich tam rádi zbaví.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.74 (?)
8.9.2011 9:32

Zkoušel jste lehce opláchnout víčka lahví a hrdla lahví koloidním stříbrem?

Mám výbornou zkušenost při vaření fíkové marmelády bez konzervantů. Jen třtinový cukr, žádná voda a citron. Okraje vyvařených zavařovaček vždy otřu koloidním stříbrem, víčka také a po vlití horké marmelády zapálím na povrchu marmošky trocha alkoholu, koňaku nebo whisky... Dokonale vydenzivikovaný vtup:-)))

Třeba by to fungovalo i j jablky;-) Ty já bohužel nemám a kupované bůhví odkud... - to není ono:-(.

Lenka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.224 (?)
25.7.2007 18:17
To je kalvados, to znám. A chutná, jen pro dospělé.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.238.17 (?)
26.4.2008 23:10

Mnohdy chutná i nedospělým.

Připojit reakci

Lenka U. (66) - xxx.xxx.114.199 (?)
27.4.2008 23:03

Kamarádka mi kdysi popisovala tento postup: čerstvý mošt zbaví kalů (ustátím a přepuštěním hadičkou)  a nalije do sterilizovaných skleněných lahví se šroubovacím uzávěrem. Láhve plní asi 1 cm pod okraj, pak je přenese na místo, kde budou uskladněny (vestoje), zbývající 1 cm k okraji doplní nějakým destilátem - prý je jedno, jakým. Zašroubuje uzávěr. Důležité: od té chvíle do otevření se s láhvemi nesmí ani hnout, aby se lihový "špunt" nevmíchal do moštu.  Dušovala se, že se tak mošt nekazí a vydrží celou zimu. Sama jsem to nezkoušela, zbaběle steriluji.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.122 (?)
24.9.2008 18:05

Doporučuji pouze zmražení v pet láhvích.  Po rozmrazení je super - jako čerství. Letos jsme zmrazili 250 lit.

Připojit reakci

preclik (124) - xxx.xxx.175.134 (?)
27.9.2008 17:05

Prosím, kdo ví kde je v Liberci moštárna?  Mám spostu jablek na moštování a nevím, kam je odvézt. Předem děkuji za zprávu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.115 (?)
21.2.2014 13:00

Moštárna nejblíže k Liberci je v Hodkovicích s moderní linkou včetně pasteru. Zpracuje jablka na počkání (150 Kg za 30 min) tel. 602 461 639.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.118.74 (?)
8.9.2011 9:37

Něco podobného dělám při vaření fíkové a švestkové marmelády:-)

Jen ta je při vlévání do lahví horká, ale zas bez konzervace... Na povrch dávám trocha alkoholu a ten zapálím na pár sekund...;-) Bezva výsledek;-)

Já bych to s tím alkoholem riskla:-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.164.24 (?)
4.10.2008 18:11
tahle rada je asi nejlepší... děláme to tak již několik let... vřele doporučuji
Připojit reakci

host - xxx.xxx.32.73 (?)
25.10.2008 22:27
:-) Tak to nemá chybu
Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.193 (?)
7.12.2008 17:06

Tak to udělejte, jako můj nový soused-Pražák, který si koupil chalupu. Ze samé radosti nad úrodou jablek si koupil drtič, lis a začal moštovat... Ihned plnil PET lahve po okraj jen tak, jak to nachytal z lisu a nechal je na dvoře s tím, že si je v neděli vezme s sebou do Prahy. Kolik si myslíte, že mu zbylo celých flašek na odvoz v polovině srpna?

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.94.12 (?)
7.12.2008 21:10

Kolik zbylo Pražákovi, nevím. Poslechněte, co se stalo mně před pár lety. Asi 20 PET lahví moštu i s přepravkou jsem zapomněl po podzimním lisování na zahradě v boudě na nářadí. Přišel jsem na ně až v březnu. Otevřel jsem první - vystříkl napěněný mošt. Žádná z petek nepraskla, všechny byly tvrdé jako kámen.  Po opatrném otevření mě překvapila svěží chuť jemně nakvašené šťávy.  Od té doby mošty steriluji i nadále, pár lahví čerstvého však pokaždé naplním až po vrch, pevně uzavřu a a nechám venku. Přetlak oxidu uhličitého kvašení zastaví a mošt jakž takž zakonzervuje. Otvíráme je poprvé na Vánoce. Láhve je dobré překrýt plachtou, nelze vyloučit, že nějaká petka praskne. Ale zatím se mi to nestalo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.241 (?)
15.9.2011 21:59

Mám podobné zkušenosti. Přetlak oxidu uhličitého kvašení zastaví. PET láhve ale musí být plněny jen s minimálním množstvím vzduchu, který oxid uhličitý ředí a hlavně musí být po zakvašení a zvýšení tlaku za normální teploty uloženy v nízké teplotě, ideální je takové 4 st C. Za takové teploty se oxid uhličitý rozpouští v moštu lépe, takže tlak je nižší a vyšší koncentrace co2 v kapalině lépe zpomaluje kvašení. Nesmí zmrznout, protože ve zmrzlém moštu se oxid uhličitý nerozpouští, ten by se stal plynný a zvýšený tlak by roztrhl flašku.

Nevýhoda je ta, že se z toho stává alkoholický nápoj pěněním podobný pivu a taky někdy s výrazně jinou chutí než byl původní mošt.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.236.218 (?)
24.9.2011 16:35
jj a je to dobry i pro děti???
Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.36 (?)
26.9.2011 9:59

Přímo to milují, zvláště když rodiče zrovna nejsou doma...

Připojit reakci

Miroslavik (3) - xxx.xxx.32.178 (?)
21.9.2014 9:40

je možné nechat zmrazit čerstvý mošt bez jakékoli úpravy? v čistých PET lahvích...

mražení je podle mého názoru v naší zeměpisné šířce nejlepší způsob uchování vitaminů a všech zdraví prospěšných látek

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.236.1 (?)
21.9.2014 13:05

Zmrazit mošt samozřejmě lze. Určitě se tak nejlíp zachovají vitamíny i chuťové vlastnosti. Má to ale několik nevýhod.
1. Než láhev rozmrzne, žízeň vás přejde nebo vypijete něco jiného
2. PETlahve jsou v mrazáku dost neskladné. Je třeba je před uzavřením trochu zmáčknout, aby zmrznutím nepraskly. 
3. Nepomůže ani plnění do skladnějších obalů - např. nápojových krabic. I ty po zmrznutí trochu ztratí svůj hranatý tvar.
    Tepelná pasterizace sice ubere moštu na chuti a C vitaminu (ono ho tam zas tak moc není), ale jinak je praktičtější a mošt je okamžitě připraven k pití. Řada prospěšných látek a minerálu je zachována.

Připojit reakci

PP. (5402) - xxx.xxx.9.135 (?)
21.9.2014 15:35

Jen snad platí, že uchování zmrazných potravin je poměrně drahé, cena stoupá s délkou uložení. A mně osobně "syrový" mošt tolik nechutná, pro nás (rodinu) má pasterovaný příjemnější chuť.

Připojit reakci

21.9.2014 16:49

...uchování zmrazných potravin je poměrně drahé

To je pravda, záleží tom, jestli mrazák jede poloprázdný nebo plný. Pokud je v něm místo, pak zmrazení moštu není energeticky náročnnější než tepelná pasterizace,  možná naopak. A pokud má jet mrazák kvůli hrášku, špenátu a pár jitrnicím, pak už je to jedno. Sám tedy mošt nemrazím, ale čerstvý nám všem - ve srovnání s tím zavařeným - chutná víc.

Připojit reakci

21.9.2014 17:10

Ono v tomto případě nejde jen o samotné zmrazení, tedy jednorázové odčerpání tepla, ale o uchování. Pasterování uděláte jednou a pak je to zcela bez nákladů roky. Zmrazená potravina "konzumuje" část nákladů mrazáku celou dobu uložení. Samozřejmě záleží na době uložení. Dá se předpokládat, že krátkodobé uložení v mrazáku je nákladově výhodnější než pasterace. A jak už jsem psal, nám to tepelně upravené chutná. Plníme lahve až po hrdlo, při pasteraci bublinky vynesou část šumu z flašky ven, mošt se zesvětlí (nechci psát projasní) a má - podle našich jazýčků - jemnější chuť. Ale to je subjektivní hodnocení. 

Připojit reakci

21.9.2014 17:20

Nu já si nejsem jistý, jestli plný mrazák má větší příkon než prázdný (nepočítám energii na zmražení potraviny). Spotřeba je dána ztrátami a ty závisí na kvalitě mrazákových stěn a okolní teplotě, nikoli na jeho obsahu.
   Já jsem vyřešil lisování tak, že při pasteraci v prázdné láhvi není na hladině šum prtakticky žádný, maximálně 2mm pěny. Poslední mošty ze zimních jablek se tak čirostí blíží bílému vínu. Ale změna chuti zavařeného není dána přítomností či absencí dužiny. Čerstvý mošt má správný říz podtržený jemnou příchutí jader a ta se sterilací vytratí. Dokud je mošt čerstvý, po sterilovaném nikdo nesáhne. Loni byl rekord. Lisovalo se tak pozdě, že poslední čerstvý mošt (nekvasící z chladničky) jsme pili na Štědrý den. 

Připojit reakci

21.9.2014 17:49

Není to myšleno takto. Jde o to, že flaška ve špajzu nepotřebuje žádnou elektřinu. Flaška v mrazáku ano. Tedy dovedeno do konce, kdybych měl mrazák jen na mošt a budu pasterovat, mrazák můžu vypnout.  Ale je to čistě ekonomická úvaha, Jestli mám v mrazáku dost místa, proč chladit vzduch, když mohu chladit potravinu. Ale náklady na to chlazení bych k té potravině měl připočítat, byť jsou poměrně konstantní.

Připojit reakci

Miroslavik (3) - xxx.xxx.38.127 (?)
21.9.2014 20:46

pánové, díky za reakci

momentálně máme v mrazáku nevyužité místo, takže tam mošt patrně skončí

co říkáte na tohle řešení?

sterilovat by se dalo např. v hrnci, ze kterého by se poté mošt přelil do tohoto sudu.

Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.92.38 (?)
22.9.2014 8:41

Sterilovat větší množství moštu není žádný problém. Mohl bych to dělat v nerezovém elektrickém zavařovacím hrnci s termostatem, časovačem a kohoutem. Navíc má ten hrnec využití celoročně a nemusím ho kupovat. Jenže mošt je třeba uchovávat v něčem, z čeho se dá pohodlně nalévat a pít. Skladovat sterilní mošt ve 20 litrovém demižonu je nesmysl. A tak vždycky skončíme na tom, že než nalévat horký mošt do lahví, je lepší a klidnější práce s plněním zastudena a sterilací v lahvích.

Připojit reakci

galloway pippin (1404) - xxx.xxx.179.38 (?)
21.9.2014 13:22

Možné to je.Při tomto způsobu dlouhodobého uchování jab. moštu zachráníte maximum prospěšných látek, ale já si nedovedu přectavit, že bych polovinu mrazicího boxu vyhradil jenom moštu.Bylo by to skladování drahé, a zřejmě bych přišel na "buben".Takhle při sterilací, nebo tepelné úpravě mohu dlouhodobě skladovat také.Ztráty nejsou žádné... tedy nulové,nebo minimální, protože co v PETkách zkvasí je rovněž velmi chutný cíder.Takto skladuju mošt z loňska, a ještě nějakou dobu vydrží.

Připojit reakci

Anerinka (1) - xxx.xxx.41.2 (?)
24.9.2015 9:42

Koupili jsme chalupu a ve sklípku našli asi 30 zaprášených lahví. Po otevření jsme zjistili, že obsahují jablečný mošt. Ryskla jsem to a ochutnala. Je čirý, žlutý a velmi sladký. Nevíme, jak dlouho tam mohl být. Myslíte, že se to dá bez újmy pít? Nebo to máme zlikvidovat. Děkuji za názor.

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.15.90 (?)
24.9.2015 15:05

Jestli na moštu není plíseň, není zkvašený, a chutná jako mošt, musel být sterilizovaný. Rovná se tedy konzervě džusu (možná expirované). Pít se dá, zdravotní újma nehrozí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.242 (?)
26.9.2008 13:11

Výborný je burčák z jablek. Do demižonu s moštem přidáme 2 dcl vinného burčáku a necháme kvasit.  Burčák je k nerozeznání od vinného. Není tak sladký jako samotný mošt a přitom plný vitamínů.  Nemáme problém jak uchovávat delší dobu, protože se vždy rychle vypije a ještě je ho málo, přestože lisujeme "ve velkém".  Jen je nevhodný pro malé děti...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.13.171 (?)
29.8.2016 14:06

Mošt děláme doma pravidelně každý rok, letos ho bude asi hodně, protože stromy máme obsapané jablkama ve velkém... no ale taky se toho u nás hodně vypije, případně mošt rozdáváme po rodině. Míváme ho až do jara, mošt zahřejeme, sesbíráme pěnu a plníme jím pet láhve. Narazila jsem na takové fajn kanystry s kohoutkem a zajímalo by mě, jestli by se pro uchovávání moštu daly použít. Netušíte někdo? Možná by pro ten mošt byly vhodnější menší, třeba pětilitrové. Zas je dobré, pokud se načatá láhev spotřebuje co nejdříve.

Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.100.5 (?)
27.9.2008 13:10

Kolik tedy jablečného burčáku stihnete vypít a za jak dlouho? To ani mošt nedosladíte?

Připojit reakci

Uchování moštu bez sterilace

host - xxx.xxx.64.231 (?)
4.10.2008 19:54

Tomu jablečnému burčáku by se správně mělo říkat "sajdr" (apple sider). Dneska se totiž nesmí říkat ani tuzemáku "rum". Já ho dělám (ten sajdr) ze směsi jablek a bílých hroznů. Mošt dosladím na 21% hustoměrem a trochu nahřeju do 40 st. Hned pak začne kvasit sám. Chuťově je burčáku podobný. Hlavně tomu, kupovanému u silnice.

PET lahve v mrazáku používám i na hroznové mošty. Kdo nechce uměle doslazovat, může vyzkoušet recept na "ledový mošt". Lahve s moštem otočte víčkem dolů a nechte částečně zmrznout. Pak je vytáhněte a kapalinu slejte. Led s nepatrným podílem cukru zůstane na dně. Můžete pak vyrábět ledové víno nebo ušetřit skladovací prostory.

Mimmo

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.122 (?)
4.10.2008 22:04

No vždyť taky tuzemák rum neni.

P.S.: cider se píše s c.

Připojit reakci

Chalupář (300) - xxx.xxx.239.96 (?)
26.10.2008 0:45

A je poměrně dost odporný. Bez převaření navíc způsobuje výraznou běhavku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.239.9 (?)
22.11.2008 21:25

Rychle zahřívám mošt na 70st., seberu vysráženou pěnu, plním rychle do pet láhve se vzduchovou mezerou asi 1-2 cm kvůli následnému smršťování petky a eventuelnímu možnému překypění naléváním napěněného obsahu, rychle uzavřu a hned otočím petku závěrem dolů z důvodu prohřátí vzduchové bubliny a pak láhev vodorovně položím, takže se prohřívá i uzávěr. Následně naplním rychle 2. petku obdobně jako předešlou a po jejím vodorovném položení  šoupnu 1.petku do kýble se studenou vodou... Činím tak z dúvodu rychlého ochlazení povrchu naplněné 1. láhve a tím k časovému omezení kontaktu materiálu petky s horkým moštem. Rychlým ohřevem a ochlazováním dochází k zachování aromatických a chuťových látek a vitaminů v moštu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.206.146 (?)
26.10.2009 12:00

Přikláním se též k názoru, že do PET lahví to je nejsnažší.Od sberu jablek po zavareni to zabere vikend(pri mnozstvi 500l mostu). Vyteznost pri rychlejsim lisovani je 60l z 100l drcenych jablek. Konstrukci drtice i lisu zvladne i decko a jedine vetsi naklady jsou motor a 12t hydraulicky zvedak. Zavarujeme zahratim na 85°C pak plnenim do PET bez vzduchove bubliny, pak polozeni nalezato na chodbu.  Lepší nez to nechat shnit. Je to prakticky bez prace a rok to vydrzi 100%ne, 2roky tez a zkoušeli jsme par flasek aj 3 roky a chutnal porad dobre. Tou vyssi teplotou se trosku orezou chutove aspekty, jak bylo zmineno vyse, ale stejne koncentrovany mošt se pit neda(sladky a husty).  Redime 1:3 a nepijeme behem roku nic jineho.

Připojit reakci

26.10.2009 14:25

PET lahve jsou jedna možnost, netroufnu si říci, jestli nejsnazší. Já používám už asi 30 let litrové sklenice se závitem, na něž pasují plastové uzávěry z lahví z lékárny (stejný závit mají, myslím i PETky). Mošt zahřívám přímo v lahvích po 12 v elektrickém zavařovacím hrnci a uzavírám těsně před vyjmutím z lázně. Tedy 500 litrů za víkend jsem nikdy nedělal, ale 100 litrů se dá stihnout i s posbíráním a vylisováním za odpoledne. Podmínkou rychlé pasterizace je, že každá další várka lahví se vkládá do horké vody, což vyžaduje opatrnost. Víčka používám již mnoho let opakovaně, takže ze sta jich asi 3 - 5 nechytně a mošt zplesniví. Jen na okraj: Jaký drtič se Vám osvědčil. Já jsem zkusil nyní Tip Drtič na ovoce elektrický DE 30L a jsem hrubě nespokojen.  Velká jablka se do něj nevlezou, často se vzpříčí a drť je natolik hrubá, že výlisnost je o 20 litrů/100kg drti nižší než u starého.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.209 (?)
28.10.2009 21:42

smím, prosím vědět jaký máte drtič a lis a jak to lisujete?Já jablka rozdrtil na "řepáku"2krát na jemno a dal do lisu na víno a začal lisovat, ale jen do té doby, než mi drt začala střílet mezerami ven z lisu.Ukončil jsem práci a drt dal do lisu zabalenou do zácloviny a pochvaloval si, jak to ted pěkně teče avšak jen do té doby než mi drt z lisu téměř vystřelila a ohodila část lisovny-záclonovina se protrhla-to už jsem ale lisoval pátý lis a práce mi zabrala celý den-pomletí+lisování.Vylisoval jsem asi 100l moštu, ale nebylo to "ono".Dělal jsem to poprvé a prosím zkušené moštaře o rady-jak moc rozdrtit jablka-já měl téměř kaši, jak a nebo dočeho dát jablka při lisování, např. co prostěradlo- aby šla drt zmáčknout, jaká je výlisnost z toho vašeho lisu-mimochodem o tom že udělat drtič a lis je pro děti o tom by se dalo trošku polemizovat-dělal jsem si ho a tlačím taky panenkou, jen ted přesně nevímkolika tunovou ale vylisovaná drt mi přijde ještě dost "vlhká" oproti třeba matolinám-jaký koláč máte vy?Budu vděčný za vaše odpovědi a rady

Připojit reakci

host - xxx.xxx.169.205 (?)
26.8.2011 6:10

Ja zavařuji mošt v pet láhvích. Plním je asi 3 cm pod zátku, protože ta by nevydržela teplotu 85 st. a 15min při zavařování. Pozavaření láhve opláchnu ve vodě s přídavkem Sava, aby se na nich ve sklepě netvořila plíseň. U vychladlých láhví opatrně upustím vzduch až k zátce.

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.102.7 (?)
26.8.2011 8:14

Výtěžnost hodně záleží na jablkách. Tvrdé zimní mají až 2násobnou oproti letním zralým moučnatějícím. Žádné náhražky jako záclony či sítě do oken se neosvědčily, je třeba použít k tomu určené lisovací placdhetky. U košových lisů není plachetka nutná, ale je to prevence střílení kaše mezi šprušlemi, lépe se odstraňují výlisky z koše a ten se pak mnohem snadněji čistí. Nelze srovnávat suchost vinných matolin s výlisky jablek. Měkší dužina se často rozmělní na kaši a ta šťávu z lisu jednoduše nepustí.

Ještě k 169 205
1.  PET lahve Vám vydrží ve vodě 85st teplé, aniž by se deformovaly?
2. Nerozumím, jak odpustíte u vychladlých láhví přebytečný vzduch.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.157.7 (?)
26.8.2011 12:53
Šroťák mám dřevěný válec s hřebíkama, průměr asi 20 cm, 1400 ot/min, drť asi 5-8 mm, lis 100 L, nahoře šroub, dole panenka 3 t, výtěžnost asi 50%. Lisuji hned po šrotování, aby drť nezměkla na kaši. A už jsem to tu někde psal, že bezkonkurenčně nejlépe se osvědčila síť z lešení - je levná, pevná, trvanlivá, poměrně snadno k sehnání.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.114.177 (?)
15.9.2011 21:18
Dobry den Prave zavaruju most no a ty petky a tak smrstuje se to a vubec horky most nejsou v tom ftalaty ci buhvi co? Me zaujal ten byli spunt z lekarny ale mam prijit do lekarny a zeptat se. Nevite prosim vas nejaky blisi nazev nebo popis. diky Pavel
Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
16.9.2011 7:19

Zavaroval jsem dlouhá leta jablecný most do PETek, ale nikdy se lahve nesmrstily.Na kolik stupnu to zahrivate? Staci 70°C max.,pak uz most dostava varnou prichut.Pri stacení pomoci hadice most mirne ochladne a k nejakemu vyraznemu smrsteni PETky nedochází.Sladsí mosty se pry dají uchovat zakvasenim v PETce, ale snad nekde v chladnu.Tlak pry lahev zvladne a lih (burcaku) obsah konservuje.Nemam overeno.   AB

Připojit reakci

16.9.2011 8:55

Tlak pry lahev zvladne a lih (burcaku) obsah konservuje.Nemam overeno.

Mám to ověřeno. PET lahve skutečně tlak zvládnou. Obsah není konzervovaný lihem (tolik ho tam není), nýbrž zřejmě přetlakem CO2. Chuť šumivého moštu je svěží, problém ale bývá při otevírání lahví.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.36 (?)
17.9.2011 9:01

Co se týče uzávěrů: není nutné je kupavat v lákárně, plastová víčka z PETek mají stejný závit jako ty staré skleněné lahve. Je tu jen malý "zádrhel". Většina plastových uzávěrů má vnitřní "těsnicí" kroužek, aby víčko dokonale těsnilo, ale tento naopak zabraňuje na "skleněné" lahvi jeho třitažení. Jsou sice některé bez tohoto kroužku, ale musí se vybírat. Naopak všechny plastové uzávěry na plastových "pivních" lahvích se dají použít (a v poslední době jich je "hafo").

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.4 (?)
24.9.2015 16:12

Dobrý den, jak dlouho po lisování se musí mošt sterilizovat?Já jsem teď na chalupě vylisoval na zkoušku mošt s tím, že ho upravím až doma a během dvou dnů mi zkvasil.Dá se ten kvas ještě nějak upravit?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.243.114 (?)
24.9.2015 16:17
Vykvasit, vypálit, vylít...
Připojit reakci

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.248.136 (?)
24.9.2015 19:36

Nástup kvašení je závislý na čistotě suroviny a teplotě okolí. Částečné nakvašení před sterilací nevadí, dokunce přispívá k lepčímu odpěnění a vysrážení kalu během zahřívání na pasterační teplotu - naláhvovaný mošt je pak více čirý. Přiměřené "nakvašení" je při teplotě cca 20°C kolem 24 hodin od lisování, při teplotě pod 12°C se lhůta prodlužuje až na 2 dny (48 hodin).

Přílišným nakvašením přicházíte o cukr, ale i moš ponechaný 60 hodin při teplotě 20°C se dá upravit na nealkoholický nápoj.

Úprava na alkoholický nápoj typu cider, bručák až calvados je dosti pěkně diskutována v jiných vláknech.

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.67.66 (?)
24.9.2015 22:43

Zkvašený mošt lze použít, ale upravit se nedá. Ale za dva dny Vám mošt - podle mého - zkvasit nemůže, pokud při práci dodržujete aspoň základní pravidla čistoty. Každý týden vylisuju několik desítek litrů a mošt v pohodě vydrží v chladničce týden, pokud není při lisování moc teplo, tak i dva. Během této doby je kdykoli možné jej přesterilovat. Pravda, čím později, tím více je "šumu" v hrdle láhve.
    Nemohu potvrdit, že nakvašený mošt po sterilaci je více čirý. Osobně mám opačnou zkušenost.

Připojit reakci

29.8.2016 14:22

Na uchování moštu takový kanystr použít můžete, ale jen na pár dní v lednici. Výpustní kohoutek je dobrý akorát k tomu, abyste ho omylem ukopl.  Že by někdo dokázal naplnit takový kanystr horkým moštem tak, aby se nekazil, tomu upřímně nevěřím. Taky nevím, jestli je ten plast stavěný na kontakt s horkou potravinou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.31 (?)
29.8.2016 14:32

Žádné zkušeností s tím nemám a ani pořádně nevím jestli se mi to líbi, jen mně to tak zaujalo: Bag in Box, např. tady.

Rafael.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.214 (?)
28.10.2011 15:26

Já si ho dávám v pet lahvích do mrazáku a vydrží jak dlouho chcete

Připojit reakci

host - xxx.xxx.39.35 (?)
12.10.2018 10:48

Je zajímavé, že v diskusi nikdo nepíše o křenu. S kamarádem jsme vylisovali dva šedesátilitrové demižony jablečné šťávy. Do každého demižonu jsme přidali asi 100 g nastrouhaného křenu, promíchali a uložili ve sklepě. Tuto jablečnou šťávu jsme pili až do konce dubna. Byla velice chutná, jako čerstvá a chutnala i mým třem malým dětem. Mohu jen doporučit.

Připojit reakci

29.10.2011 10:57

Pokud vylisujete za rok 10 litrů moštu, pak to lze.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.98 (?)
29.10.2011 21:11
Existují mrazáky (a řada lidí je vlastní), do kterých se vejdou stovky litrů moštu v PETkách.V truhlicových je pořád lepší půlka prasete nebo mošt v lahvích než se v nich přehrabovat mezi rozličnými druhy potravin. Ale to Vy víte pane doktore, to já jen tak z legrace. Samozřejmě je přímé zmražení nejjednodušší a nejjistější způsob uchování moštu.
Připojit reakci

29.10.2011 21:58

Přiznám se, že jsem u nikoho doma takový mrazák neviděl, taky by se takové uskladnění tekutiny trochu prodražilo. Navíc PETka moštu se nerozpustí za 5 minut, tak je to i nepraktické.
    Když už bych mošt mrazil, použil bych místo PETek skladnější hranaté krabice. I ty se ovšem zmrazením poněkud deformují.

Připojit reakci

Mimmo (1614) - xxx.xxx.66.105 (?)
29.10.2011 22:34

Pet lahve jsou mnohokrát vyzkoušené a rozmrazí se za předem známou dobu. Osobně mám takto upravené mošty (jablečné i hroznové) raději než konzervované tepelně nebo chemicky.  Krabice bych vyzkoušel, kdyby byly také tak běžně k dispozici. Trochu bych se bál expanze po zmrznutí (hůř se budou vytahovat z monobloku než lahve).

Připojit reakci

29.10.2011 23:38

Krabice mám vyzkoušené (ne s moštem, ale s jinými tekutinami - vývar, zabijačková polévka atd). Je třeba je skládat vedle sebe již zmražené, jinak by skutečně expanze mohla nastat.

Připojit reakci

KUKY (3609) - xxx.xxx.38.136 (?)
31.10.2011 16:46

Teď právě zkouším zavařit mošt - přivést k cca 80°C, nevařit, aby to nemělo pachuť, přidat kyselinu sorbovou /Pomůcka Dr. Oetker k zavařování/, zchladlé dát do petek /horkem se deformují/. Moje teorie - osmdesáti stupni zničím enzymy, které dělají v moštu změny a sorbovkou ho zakonzervuju. Kyseliny sorbové bych se nebál, je v každé sladké vodě.

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.81.81 (?)
31.10.2011 22:11

Když už bych přidával kyselinu sorbovou (což nedělám, takže nevím, jak chutná), mošt bych nezahříval. Je skutečností, že zahřátí na 80 st změní chuť moštu k horšímu, i když jen málo.. Enzymů bych se nebál, naopak, rostlinné enzymy jsou pro lidský organizmus prospěšné (preparáty typu Wobenzym na nich staví).
   Když budu zahřívat (což dělám), nepřidávám žádné konzervans. Horký mošt Vám Petku nezdeformuje, pokud bude při plnění ponořená ve studené vodě.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.218.50 (?)
24.11.2011 21:19

Přesně tak, zahrátím nad 54°C se většina enzymů zničí a potom už pijete jenom "mrtvou" šťávu.

Snad nejhorší co můžete udělat, je nalít horkou šťávu do PET lahví. S PETkama se vůbec nepočítá, že se budou plnit horkou tekutinou, kterou potom budete konzumovat!!! S PETky se uvolní takového sajrajtu, že si pěkně koledujete o zdravotní potíže, jen si zahrávejte.

Připojit reakci

j3david (162) - xxx.xxx.139.151 (?)
24.11.2011 21:35

PET = poleyetylentereftalat. Když už tedy víte že se z toho uvoňuje tolik sajrajtu, napište prosím jaký že to ten sajrajt je, kolik ho je a jak a čím škodí. Eventuelně když horký mošt nalijete do křemičitanu sodno draselno vápenatého. To je totiž sklo. Takovéto výkřiky chemijobijců mne zvedají ze židle. Dejte si sklenici dihydrogen monooxidu. Studeného. To je totiž voda.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.252.87 (?)
24.11.2011 23:03
PET ve své podobě škodlivý není. Při jeho výrobě však vzniká bisfenol A. V koncentracích, které jsou v PET lahvích, toxický není. Teplem se však z plastu uvolňuje. Bisfenol A je potentním endokrinním disruptorem - i stopové množství stačí pro narušení hormonální rovnováhy s patogenními následky na imunitní funkce, počet a pohyblivost spermií atd. Výčet jeho účinků je dlouhý. Proto mimo jiné PET lahve nejsou stavěné, aby snášely plnění horkými nápoji.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.142 (?)
4.6.2012 20:23

včera na CT2 dokument plastova planeta nebo tak nějak se to jmenovalo. Pojednáva o tom i studie Colborn et al. (1996) nebo Bagley (1994)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.205 (?)
4.6.2012 22:27

PET ve své podobě škodlivý není. Při jeho výrobě však vzniká bisfenol A.

Především je mi známo, že se ve Spolchemii Ústí nad Labem vyrábí Bisfenol A reakcí značného přebytku acetonu s fenolem. Že by se tato molekula dala připravit, třeba jen stopově, při syntéze PET, který se dělá esterifikací tereftalové kyseliny ethylenglykolem za katalýzy stibium trioxidu je pro mě naprostou novinkou. Mohl byste laskavě uvést zdroj Vašich informací? Pro každého organického chemika s delší, jak čtyřicetiletou praxí je to fascinující info, ale víme všichni, jak to dnes i informacemi je. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.50.2 (?)
5.6.2012 15:03

Ráda bych znala erudovaný názor na tuto informaci (mrazím mošt v PET lahvích- zatím!) Lenča.

Onkolog Sheryl Crowové řekl:
„Ženy by neměly pít balenou vodu, která byla ponechaná v autě. Teplo reaguje s chemikáliemi z plastu láhve, čímž se do tekutiny uvolňuje dioxin. Dioxin je zjišťován v tkáních rakovinou postižených prsou. Místo plastových lahví používejte láhve z nerezu nebo skla.

Ve Zdravotním Středisku Walter Reed Army koluje také tato informace:
Do mikrovlnek nepatří plastové nádoby, ani jiné plastové obaly!
Kombinace tuku, vysoké teploty a plastu uvolňuje dioxin z plastů do potravin.

Plastové láhve nepoužívejte v mrazácích. Protože se z nich uvolňují dioxiny!

Připojit reakci

6.6.2012 18:18

S dioxiny jsem se setkal při vývoji technologie výroby chloranilu, ale v mém případě se jednalo o polychlorované molekuly dioxinu. Pokud mluvíme pouze o "dioxinu" máme na mysli vlastně jen dvě benzenová jádra, která jsou navzájem intramolekulárně spojená dvěma kyslíkovými můstky. O výskytu této molekuly v PET lahvích se můžete dočíst na Google, pokud si zadáte do vyhledávače "dioxin v PET lahvích". V pořadí 3. ikona zcela odmítá, že by se v mrazáku mohla tato molekula z PET lavhí uvolňovat, článek ale požaduje elementární znalost angličtiny. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.15 (?)
6.6.2012 18:33

No dioxinů se PET se opravdu bát nemusíte. Já jsem více méně z oboru a jediné, čeho se u PET lahví bát můžete, jsou ftaláty. Dioxiny se do výrobního procesu nemají jak dostat. Chlor a jeho sloučeniny se při výrobě surovin pro polymer ani při samotné polymeraci nepoužívají.

Připojit reakci

6.6.2012 19:55

čeho se u PET lahví bát můžete, jsou ftaláty

Ftaláty jsou deriváty 1,2-benzendikarboxylové kyseliny, resp. jejich esterů. Takže, abychom si to vyjasnili, ani těch se nemusíte obávat. Dioktylftaláty, které jsou estery ftalové kyseliny, jsou aditiva, která se používají při výrobě polyethylethylenu nikoliv při výrobě PET. Zdraví Petr Šlosar

Připojit reakci

host - xxx.xxx.175.142 (?)
11.6.2012 23:21

dobry večer prosím Vás když se blbě zeptam využíva se zamražování i v průmyslové výrobě, třeba při přechovávání a skladovaní koncentratu ovoce např při dovozu, Nevíte při jakých teplotach k tomu dochází?

Připojit reakci

Chemický Alí (1224) - xxx.xxx.216.160 (?)
12.6.2012 3:45

nepoužívá, bylo by to nákladné a nespolehlivé.

Koncentráty se dnes většinou (jako drtivá většina potravin bez chemické konzervace, ale v trvanlivé úpravě) ošetřují radiací.  Tj. biologický materiál se osolí velmi tvrdým radioaktivním zářičem a  tak se sterilizuje.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.75.62 (?)
12.6.2012 13:45

Dobry den. Z jakeho zdroje prosim vychazite pri tvrzeni o radioaktivnim ozarovani koncentratu. Myslite si, ze to muze mit dopad na kvalitu potravin, potazmo nase zdravi? Diky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.212 (?)
30.8.2012 19:30

Ahoj "moštovači", po pročtení diskuze jsem zmatený. Mám v plánu cca 150l moštu do PETek. Chtěl jsem to ělat takto: mošt zahřát na 70stupňů - pak nalít do PETky cca 1cm od vršku - pak dát víčko a než ho dotáhnu, zmáčknu PETku, aby se část moštu vylil a v PETce by zůstal jen mošt. Mošt chci hlavně na zimu, takže počítám, že to bude ve sklepě max. 3/4 roku. Je to dobrý postup? Dík, Jirka.

Připojit reakci

vimon (403) - xxx.xxx.10.155 (?)
30.8.2012 19:57

Mošt závám do PETek už několik let a bez zahřívání. Pokud se dá do chladna vydrží v pohodě celý rok. PETku plním až k víčku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.212 (?)
30.8.2012 20:09

A do chladna myslíte např. sklep? 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.77 (?)
2.10.2012 5:31

zahřeješ na 80 necháš hrnec na plotně přisuneš k němu platový lavor s petkama trychtýř a naléváš lavorem točíš tak aby petka byla proti hrnci a trychtýř nad hrncem aby si nerozcejpral když to nabiráš žufánkem.Petku naplníš skoro po okraj asi 3mm a ona se trochu smrštuje až z ni začne téct mošttak ji zašroubuješ plný lavor asi s 13petkama odneš a pet můžeš schladit nebo dáš novéé a znovu plníš. otec dával křen do moštu bez sterilizace avydžel celý rok ale nevím kolik gramů na kilo chuť byla po křenu ale nijak se to netřískalo trochu to eliminovalo tu sladkou chut trochu to připominalo jabka s křenem což se používá jako příloha k zabíjačce

Obrázky:

Připojit reakci

jirilan (742) - xxx.xxx.29.85 (?)
2.10.2012 9:36

Proč pocintat moštem vnější stranu petky? Lépe je po naplnění položit petku aby se zahřátým moštem sterilizoval zbylý vzduch a vnitřek víčka a posléze naplněnou petku zchladit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.64.6 (?)
14.10.2012 12:25

Já tedy dělám mošt v malém - v odšťavňovači, přidám na půl litru lžíci cukru a pár kapek citronové šťávy a 1 - 2 mrkve, dám do kartonu od mléka mikroteňák, naliju, dám zmrazit a pak už jen skládám kostky. Dětem míchám s čajem nebo vodou a případně přisladím javorovým sirupem nebo medem. Je to super a žádné ohřívání.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.119.42 (?)
17.10.2012 13:11

Mošt nenalévejte horký do PETek ani ho v nich nezmrazujte, jelikož z umělohmotných obalů se působením horka nebo mrazem uvolňují velice škodlivé dioxiny. Místo PETek použijte skleněné láhve alespoň na ten horký mošt. Mrazit se jinak než v mikroteňáku nedá.  Při rozmrazování by se měl ale mikroteňák odstranit a rozmrazovat ve skle nebo v porcelánu. I mražené kuře by se mělo při rozmrazování vyndat z "igeliťáku".Totéž platí při ohřívání v umělohmotných obalech v mikrovlnce. Mělo by se používat sklo nebo keramika. yes

Připojit reakci

18.10.2012 8:08

Mrazit se jinak než v mikroteňáku nedá,

Mrazit se dá třeba v krabicích od nápojů či mléka. Škoda jen, že se krabíce mírně nafouknou, což trochu zhorší jejich skladnost v šuplících

Připojit reakci

ivap (712) - xxx.xxx.243.114 (?)
20.10.2012 22:32

Lehká pomoc - naplnit jen z cca 90%

Připojit reakci

host - xxx.xxx.155.203 (?)
11.11.2012 18:55

Pan Paster vynalezl pasterizaci a to je zahřátí na 73,5˚C kdy se zničí bakterie a nezmění chutˇ. Koukám tady je pasterizace od 68˚C do 85˚C. V prvním případě se nepasterizuje, ve druhém se mění chutˇ. Kdysi jesm dost moštoval a dával 1g na litr štˇávy sorbanu draselného (s ním se konzervujevíno a jen malinko mění chutˇ)  V současnosti si dělám mošt sám a tak pasterizuji ve 3litrových sklenicích, které uzavírám víčky. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.20.182 (?)
11.11.2012 20:27

Odkud cerpate vseobecny a presny udaj 73,5˚C? Napr. ve Wikipedii je uvedeno:

Klasická pasterace obvykle vyžaduje ohřátí tekutiny na 60 - 75 °C a její udržování v rozmezí 30-120 minut (dle zpracovávaného subjektu - například u piva a vína je tato teplota 52,7 °C, mléko vyžaduje 61,6 °C).

Na rozdíl od převaření výrazněji nemění kvalitu potraviny. Tj. chut se muze trochu zmenit a taky se obvykle trochu zmeni. A Paster se jmenoval Louis Pasteur.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.58.114 (?)
12.11.2012 9:34

Moštuji si doma dle potřeby od podzimu do jara v malém množství cca 15-20 l. Mošt naplním do PET lahví (neplnit úplně po okraj!), zmrazím v mrazáku při -20°C a postupně lahve rozmrazuji ke spotřebě. Čerstvý mošt tak mohu mít třeba i v červenci, tedy pokud nějaký zbude.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.51.27 (?)
14.11.2012 19:24

Rád bych se podělil s novou zkušeností. Při hledání lisu na mošt s vodním vakem jsem narazil na německého výrobce, který nabízí i systém na uchování moštu bez sterilizace. Spočívá v nerezovém sudu a výčepním zařízení. Lije se do sudu čerstvý mošt, ten mírně zkvasí, v soudku se zvýší tlak (CO2 - vzniklé kvašením)  a kvašení se přibrzdí. Vzniklý tlak se použije na čepování. Tolik teorie.

Koupil jsem 4 ks 50 litrových sudů, naražeč a pípu. Sudy jsem naplnil čerstvým moštem, našrouboval jehly zpět a sudy umístil do garaže. Po 4 týdnech jsem narazil první sud a od té doby se jen olizuji. Dnes jsem první sud dorazil a narazil druhý, opět se olizuji. K čepování není potřeba žádný hnací plyn, o vše se stará příroda. Vše je čerstvé bez sterilizace, bez zbytečné práce a nádob, efektivní a chutné.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.106.62 (?)
25.7.2013 22:26

Zkoušeli jsme všelijaké způsoby moštování jablek, ale coby nejjednodušší a nejméně pracný se nám osvědčilo skladování ve vysířených skleněných demižonech velikosti od 5 do 50 litrů.

Postup jednoduchý: 1. krok -  Demižon vyčistit. Nalít vody tolik, aby voda v demižoně šplouchala. (Do 10 lt. demižonu asi litr a půl vody) Do vody nasypat štěrk. Používali jsme tovačovák na brizolitovou omítku, ale může být i štěrk větší zrnitosti. Štěrkem ve vodě štěrkat až je demižon zbaven nečistot. Pak vodu z demižonu vylít a vypláchnout čistou vodou, až tam není žádný štěrk. Demižon pak postavit na chvíli dnem vzhůru, aby odkapala všechna voda.

2. krok - Demižon vysířit. Na háček drátu zavěsit sirný papír, zapálit a dát zapálený sirný papír do demižonu. Sirný papír musí být tak veliký, aby v demižonu vyhořel a vlivem vyhoření kyslíku zhasnul. POZOR! - zplodiny hoření nevdechovat. Chce to cvik, zadržet dech, nadechnout se mimo kouř, při toše minimální šikovnosti není problém. Když budete nešikovní, kyselina siřičitá vzniklá nadechnutím kysličníku siřičitého při hoření vám podráždí sliznice, ale dá se to vydržet. Žádné velké zdravotní riziko. Po dohoření sirného papíru otvor demižonu ucpat například hadrou.

3. krok - Háček se zbytkem sirného papíru vytáhnout z demižonu. Nalívat mošt, nevdechovat vytlačovaný kysličník siřičitý. Demižon zazátkovat a hotovo.

Když budete pracovat dostatečně rychle a stihnete jablka podrtit, vylisovat a nalít mošt do takových pěti minut, než mošt zhnědne, tak máte mošt krásně bílý, pokud pracujete pomaleji, mošt zhnědne, ale ničemu to nevadí, jenom není krásně bílý, ale jeho hodnota je zachována. Mošt vydrží tak do konce dubna, kdy vlivem stoupající teploty začne kvasit. Žádná tragédie, demižon opatříte trubičkou a máte z moštu, který jste přes zimu nevypili jablečné víno.

Takhle jsme připravovali cca 80 litrů moštu na osobu, což je rozumné množství k uskladnění na zimu, aby bylo dosti moštu pro všechny a nemusely se kupovat drahé šťávy v supermarketu.

Důležité upozornění. Nenechejte mošt v zimě zmrznout, popraskaly by vám skleněné demižony. A to je tak asi všechno, celá věda.

Sluncem bohatý chalupář.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.75.62 (?)
25.7.2013 23:03

Dobry den, Chtel bych se zeptat, kde jste koupil tyto sudy. Diky!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.228.59 (?)
23.8.2014 11:14

Zdravím.

Mošt dávám do petek a do starého pultového mražáku.Je to nejjednodušší.Mám ale dotaz co s přebytky moštu? slivovice mám z loňska ještě dost a tunu rubínů na stromech, hrušky začínají taky dozrávat... Po zásobení rodiny a známých chci mošt prodat.Klidně i zmražený.V práci by zájem byl ale nevím kolik si říct.Prodáváte někdo mošt?Poraďte...

díky

Připojit reakci

24.8.2014 10:22

10 Kč za litr je přiměřená cena.

Připojit reakci

Maty (979) - xxx.xxx.92.152 (?)
24.8.2014 11:59

15 Kč/l je přiměřená cena. Važme si své práce...

Připojit reakci

galloway pippin (1404) - xxx.xxx.179.38 (?)
20.9.2014 21:25

Nadbytky moštu neprodávat, protože málokdy dostanete za něj přiměřenou cenu, a domácí mošt bez chemické konzervace je poklad v domě, jako npř. med.Neodkalený neprodáte, a okalovat je ho škoda.V zimě, když budou nemoci útočit, fairwall v podobě zdravé pochoutky příjde vhod.Do mrazicího boxu bych jej asi nedával, mražením se uchování moštu prodraží.Postačí tepelná sterilace, a uložení v chladném sklepě.Sám mám několik láhví z loňska v PETkách.Letos nebylo z čeho moštovat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.111.26 (?)
2.10.2016 10:33

Konečně jsem narazila na příspěvek, který pamatuje na konzervaci moštu ve sklenicích. V naší rodině se moštuje do skleněných lahví 0,7l, které jsme si uchovali po kdysi vyráběných limonádách v Mnichově Hradišti - včetně uzavíracích korunek, které se na lahev uzavřou pomocí kovového přípravku vloženého do stojanové vrtačky.  Ale lahve občas prasknou, odštípne se kousek hrdla, a tak přemýšlím, zda by místo lahví nebylo dobré zbytek moštu dát do sklenic nas kompoty. Vy jste jediný, dko se o těchto obalech v diskusi zmiňuje. Prosím upřesněte, zda mošty sterilujete už ve sklenicích ponořených do zavařovacího hrnce nebo zda je plníte (podobně jako my ty lahve) už horkým moštem a jen zavíčkujete a necháte být. My ty lahve naplněné po okraj horkým moštem položíme do beden, kde vychladnou a tak je expedujeme do sklepa. V této poloze se zároveň eliminuje vzduch uvnitř a mošt tak vydrží celé roky. Ale u těch sklenic si nejsem jistá, zda by šroubovací víčka či klasická víčka Omnia udržela mošt bez konzervace v zavařovacím hrnci tak dlouho, jako ty lahve... Jsou už vzácné, málokterou minerálku již do nich plní a pokud použiji šroubovací lahve od rumu či jinéjho alkoholu, většinou je spotřebujeme jako první, protože riziko průniku vzduchu a tudíž plísně v moštu je větší... Děkuji za vaše rady. Eva J.

Připojit reakci

2.10.2016 13:20

Děkuji za vaše rady. Eva J.

Nevím sice, koho svým příspěvkem oslovuijete, ale podělím se o zkušenosti.  Zavařuji mošt už 40 let ve sklenicích. Vždy plním sklo studeným moštem. Sklenice omnia lze použít stejně jako na kompot. Naplnit, uzavřít, sterilovat 80st 15 minut. Vydrží řadu let. Nevýhody jsou dvě: 1. ze sklenic se mošt hůř nalévá a na stole nevypadají pěkne.2. není-li mošt čirý, nelze z něj odstranit šum a ve sklenici u dna zůstane kal. Proto používám litrové sklenice se šroubovacím vrškem (plastovým z lékárny, dá se nahradit víčkem z PET lahví). Steriluju otevřené sklenice naplněné 4 cm pod okraj. Zahřátím se zaplní úplně. Odeberu šum, horké zavřu a po 5 min vyjmu z hrnce. Nepokládám, neobracím. Vydrží taky roky. Nemá-li láhev šroubovací hrdlo lze použít celofán s gumičkou. Protože víčka používám desítky let dokola, ze 100 lahví tak 5 chytne na povrchu malou plíseň - skončí v kvasu.. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.181 (?)
2.10.2016 16:52

Paní Evo, přijde mi, že pokud jste měla zvládnutou technologii s korunkovými uzávěry je nápad s omnia sklenicemi velkým krokem zpět.
Korunkové uzávěry jsou levné, dostupné, zátkovačky taky a sklenky můžete použít třeba pivní. I s přepravkami pro pohodlné skladování. A pokud se Vám nelíbí zátkovačka páková tak zkuste třeba tuhle:

Rafael.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.37.15 (?)
25.4.2015 8:15

velmi solidní studie potvrzují že PET respektive z něj uvolněné látky i vextrémně malých dávkách podporují proliferaci tedy růst například prostatické tkáně zvláště té nádorové a ty hodnoty jsou číselně v takové velikosti jakou má prakticky každý denní konzumací v těle, tohle platí nejen pro muže ale i u žen pro hormonálně závislé nádory, tolik jen stručná fakta zkrátka není známá bezpečná minimální dávka, migrace látky za tepla z láhve do obsahu je samozřejmě největší a největší je do tuku ale tyhle zjištěné hodnoty platí pro vodu a za studena

Připojit reakci

host - xxx.xxx.93.77 (?)
26.4.2015 19:38

Bez platného odkazu, tj. kdo, kde a kdy, popřípadě přímo adresy na příslušnou "práci", je i "velmi solidní studie" jen odkaz na agenturu JPP!!

Tím nechci váš příspěvek "strhat", jen je uveden nedostatečně!!

Připojit reakci

12.10.2018 14:12

O křenu se tu psalo v minulosti. Je to známá metoda, ale mně křenový mošt příliš nechutná.

Připojit reakci

konvalinka (1041) - xxx.xxx.148.5 (?)
12.10.2018 14:18

Ty jo, tak to je super metoda škoda, že jste to sem nepísnul před týdnemwink kdy mi tchýně lisovala a sterilizovalasad jablečnou šťávu(mrazák mám plný) Musím si to poznačit a příští rok zkusím. Díkysmiley

Připojit reakci

host - xxx.xxx.153.50 (?)
27.10.2018 7:39

Dobré ráno, po doplnění mrazáku se letos poprvé snažím uchovat mošt v PET lahvích (před naléváním krátce zahřátý na 75 st. C). Protože v paneláku nemám chladné místo, v komoře je jen cca jen o nějakých 5 stupňů méně než v kuchyni a ve sklepě na zahradě by mě lahve oplesnivěly zajímalo by mě jestli někdo neví při jaké teplotě mošt mrzne, dal bych ho na balkon do polystyrénových beden, nějak bych je musel upravit, aby přes ně neprocházelo světlo. Jinak mě takto tepelně zpracovaný mošt začíná chutnat vice než "syrový".

Připojit reakci

Petr z H (291) - xxx.xxx.185.178 (?)
27.10.2018 7:56

Mošt je voda, bez alkoholu. Takže zamrzá při stejné teplotě jako voda.

Připojit reakci

27.10.2018 9:39

Je tam cukr a pektin, takže hned při nule to nebude, ale rozdíl nebude velký. Jistěže chuť tepelně upraveného moštu je jemnější, není tak drsný. Zahřátí na 75 st. už je jakási slabší pasterace a jistě trvanlivost prodlouží. Záleží na podmínkách a roku.

Připojit reakci

27.10.2018 10:35

v komoře je jen cca jen o nějakých 5 stupňů méně než v kuchyni 

Mošty steriluji při 80 stupních. Skladovat se pak dají při běžné teplotě ve špajzu skoro neomezeně dlouho.

ve sklepě na zahradě by mě lahve oplesnivěly

Sklo na povrchu nemá proč plesnivět. Plesniví pouze tehdy, kdy láhve pasterujete ve vodě, do níž uteče trocha moštu a jsou pak na povrchu sladké. Očištěné neplesniví.

polystyrénových beden, nějak bych je musel upravit, aby přes ně neprocházelo světlo.

Nemusel. Světlo moštu - obzvlášť pokud ho do roka vypuijete - nevadí

Jinak mě takto tepelně zpracovaný mošt začíná chutnat vice než "syrový".

Porovnám-li chuť čerstvého a pasterizovaného, tak víc mi chutná samozřejmě čerstvý. Je to otázka vkusu

zajímalo by mě jestli někdo neví při jaké teplotě mošt mrzne

Zmrznutí záleží na cukernatosti moštu, u nás průměrně při -4 stupních.

Připojit reakci

30.10.2018 7:27

Děkuji panu Vysloužilovi za komplexní odpověď, jen mám mošt v PET lahvích.

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.11.149 (?)
30.10.2018 7:49

Pak se nemusíte bát mrazu. Petku mráz neroztrhne

Připojit reakci

Petr z H (291) - xxx.xxx.112.187 (?)
30.10.2018 8:11

A můžu se zeptat, jaký je postup pro uchování sterilovaného moštu v PET lahvích? Horký jej tam lít nemůžu, protože se láhve zdeformují. A když jej tam naliji studený, pravděpodobně se zkazí?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.61.187 (?)
30.10.2018 8:55

Petku je potřeba ponořit do kýble se studenou vodou - nejde to, petka plave, nejlépe je dělat to ve dvou - jeden tlačí petku do vody a druhý do ní nalévá hoký mošt naběrečkou přes trychtýř. Po naplnění až po zátku ihned zašroubovat víčko, vytáhnout plnou z vody a hned ponořit a plnit další...

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.92.238 (?)
30.10.2018 13:47

Po vytažení z kýble hodit plnou petku do vany se studenou vodou.

Připojit reakci

Marek-TT (254) - xxx.xxx.235.1 (?)
30.10.2018 13:48

Ja osobne by som horúci mušt do PET fliaš nenalieval, nie sú na to stavané ani mechanicky a ani chemicky. Do PET-iek by som mušt dával jedine zmrazovať. Inak to je asi najšetrnejší spôsob uchovávania, prakticky všetky vitamíny a iné cenné látky ostanú nezničené. Ak pasterizovať, tak do skla. Určite však treba mať čisté fľaše a nové viečka, opakovane použité dobre nedržia. Akú použiť teplotu závisí od toho, ako dlho chcete mušt uchovávať. Ja pasterizujem pri teplote 72-75°C a fľaše vydržia v špajzi zhruba pol roka, v chladničke aj dlhšie.

Připojit reakci

Petr z H (291) - xxx.xxx.112.187 (?)
30.10.2018 14:05

Mrazit je nemožné. V mražáku toho máme tolik, že se tam vešly pouze 2 lahve moštu.

Horký mošt do PET mi přijde OK, pokud postup s plněním ve studené vodě funguje. Určitě vyzkouším. Na základě čeho se domníváte, že to není dobrý nápad - co špatného mi PETky mechanicky a chemicky provedou?

Připojit reakci

30.10.2018 14:25

Na základě čeho se domníváte, že to není dobrý nápad - co špatného mi PETky mechanicky a chemicky provedou?

Mechanicky Vám nespravia nič hrozné, akurát je to prácnejšie ako plnenie do skla. Chemicky sa môže stať, že pri vyššej teplote (napr. 80°C) sa do muštu uvoľnia škodlivé látky. Vy ich v chuti cítiť nemusíte, no určité množstvo ich tam môže byť. Samozrejme sa z toho neotrovíte, no postupne sa môžu v tele hromadiť. Preto aj keď sa vo veľkovýrobe plnia plastové fľaše, tak mušt sa najskôr schladí a následne sa asepticky plní do fliaš. Určite to nejaký dôvod má.

Získal jsem jich asi 500 za láhev slivovice, a to roku 1986. Od té doby je používám opakovaně.

Čo sa viečok týka, tak ja dávam vždy nové. Jednak sa mi nechce staré čistiť a jednak je to centová záležitosť. Okrem toho veľkú časť fliaš ďalej predávam, takže dávať tam použité viečka nie je príliš vhodné.

Připojit reakci

30.10.2018 14:56

Chemicky sa môže stať, že pri vyššej teplote (napr. 80°C) sa do muštu uvoľnia škodlivé látky. Vy ich v chuti cítiť nemusíte, no určité množstvo ich tam môže byť. Samozrejme sa z toho neotrovíte, no postupne sa môžu v tele hromadiť.

Dokáže někdo identifikovat škodlivé látky které se do moštu uvolní? Obávám se že nikoliv, protože v materiálu čirých petek ani žádné nejsou. To už ale tak úplně neplatí o barvách. Naopak do skla se během výroby přidává jeden z nejnebezpečnějších jedů - kadmium. Naštěstí je ve skle je kadmium tak vázáno, že se nemůže uvolňovat.

Připojit reakci

Standa_HK_ (1106) - xxx.xxx.223.242 (?)
30.10.2018 18:24

PET = poly-etylen-tetraftalát

Ten teraftalát není až tak neškodná látka, proto je vždy lepší kohoutková voda než voda balená (nedejpánbů ještě k tromu "archivní").

SfK.

Připojit reakci

30.10.2018 19:18

PET = poly-etylen-tetraftalát

Len trocha poopravím, je to tereftalát a nie tetraftalát.

Připojit reakci

30.10.2018 20:09

Ten teraftalát není až tak neškodná látka,...

Takže do moštu se uvolňuje co? A když uř jsme u toho, která látka je naprosto neškodná? Asi vám nezbude nic jiného, než vyloučit ze svého života plasty a veškeré látky, které nejsou až tak úplně neškodné.

Připojit reakci

30.10.2018 15:08

Okrem toho veľkú časť fliaš ďalej predávam, takže dávať tam použité viečka nie je príliš vhodné.

Proč? Vždyť nové víčko je od toho použitého k nepoznání, stejně jako třeba víčko twist off. (pokud tedy neotvíráte láhev hasákem) Znamená to, že i láhve používáte pokaždé nové? Já tedy ano, ale pouze na destiláty (tam dávám i víčka nová - plechová), v hodnotě obsahu se cena ztratí. Na mošt by se to trochu prodražilo.

Připojit reakci

30.10.2018 18:06

Dokáže někdo identifikovat škodlivé látky které se do moštu uvolní?

Niečo z anglickej wikipédie (preklad bude možno trochu kostrbatý): "Podľa článku publikovaného v apríli 2012 v časopise Journal of Environmental Monitoring  bola koncentrácia antimónu (používa sa ako katalyzátor pri výrobe PET, je to potenciálny endokrinný disruptor) v deioizovanej vode uskladnenej v PET fľaši v normách EÚ, a to aj vtedy, ak bola skladovaná pri teplotách vyšších ako 60°C. Naopak, pri vode a nealko nápojoch skladovaných v PET fľašiach môže byť tento limit v istých prípadoch prekročený pri skladovaní menej ako jeden rok pri izbovej teplote." Čiže, neriskoval by som to. Sklo je podľa mňa pre hobby použitie asi najideálnejší materiál na uchovávanie piva, vína pálenky a aj ovocných štiav. Je to inertný materiál, dá sa čistiť takmer s hocičím a teda dá sa opakovane použiť.

Proč? Vždyť nové víčko je od toho použitého k nepoznání, stejně jako třeba víčko twist off.

Zvonku áno, no funkčne to už nemusí byť 100%-né. Tie viečka (to asi viete) majú z vnútornej strany po obvode tenký pás gumy, ktorý pri uzavretí fľaše dosadne na vrchný okraj hrdla a následne po schladení vzniknutý podtlak viečko doslova prilepí ku fľaši. Takéto viečko pri opätovnom použití má v tej gume otlačený žliabok od hrdla fľaše a následne už nemusí dobre tesniť. Je pozoruhodné, že Vám sa fľaše nekazia ani pri viacnásobnom použití tých istých viečok.

Znamená to, že i láhve používáte pokaždé nové?

Fľaše sa snažím v maximálnej možnej miere recyklovať, čiže ich umývam a používam znova. Momentálne skúšam rôzne postupy, ako spoľahlivo vyčistiť plesnivé fľaše, ktoré sa nedajú vyčistiť klasicky vodou a kefou.

Připojit reakci

30.10.2018 19:31

Tie viečka (to asi viete) majú z vnútornej strany po obvode tenký pás gumy,

Ne,  ty moje víčka mají těsnění - takové kolečko, které lze z vlastního víčka vydloubnout. Dřív jsem tato těsnění zbvlášť umýval a obracel, už to nedělám

Momentálne skúšam rôzne postupy, ako spoľahlivo vyčistiť plesnivé fľaše, ktoré sa nedajú vyčistiť klasicky vodou a kefou.

Moštové sklenice samozřejmě taky vymývám a recykluju, největší problém je v samotném hrdle, v němž je občas trocha zaschlého kalu i po vymytí. Je-li láhev uvnitř nečistá, používám to hrubé z přesátého betonářského písku, častěji spíš na demižony. Funguje i louh, ale chce to opatrnost. 
Naštěstí mám několik stovek lahví ze stejné doby jako víčka. Viněty tehdy odpadaly pouhým namočením.  Kdeže ty doby jsou...

Připojit reakci

30.10.2018 19:56

Ne,  ty moje víčka mají těsnění - takové kolečko, které lze z vlastního víčka vydloubnout.

Asi viem, aké myslíte, tie sa tuším používali na fľašiach piva Kelt. Ja mám klasické twist off.

Je-li láhev uvnitř nečistá, používám to hrubé z přesátého betonářského písku...

Piesok je super vec, tiež som to už skúšal. No stalo sa mi, že pri pasterizácii mi veľa takto vyčistených fliaš prasklo, akoby ich ten piesok pri čistení nejak obrúsil (aj keď sa mi to zdá byť blbosť). Odvtedy som to už neskúsil. Naposledy som používal chlórnan sodný (savo) alebo 20%-ný ocot, ktoré som nechal pôsobiť 24 hodín.

Připojit reakci

30.10.2018 22:45

Naposledy som používal chlórnan sodný (savo) alebo 20%-ný ocot, ktoré som nechal pôsobiť 24 hodín.

Používám draselný louh (koupený ve 25kg balení není až tak drahý) nejen na láhve, ale i neutralizaci kyselých odpadků (hnilé ovoce, výlisky apod.). Je to koneckonců drselné hnojivo.Láhev vyčistí zcela spolehlivě.

Připojit reakci

Marek-TT (254) - xxx.xxx.182.44 (?)
31.10.2018 10:31

Akú koncetráciu luhu používate? Čistíte s ním za studena alebo za horúca?

Připojit reakci

30.10.2018 22:38

Také překlad:

Účinky antimonu a jeho sloučenin na zdraví člověka a životního prostředí se velmi liší. Elementální kov antimonu neovlivňuje lidské zdraví a zdraví. Vdechnutí kysličníku antimonitého (a podobných špatně rozpustných částic prachu Sb (III), jako je prach z antimonu) je považováno za škodlivé a existuje podezření, že způsobuje rakovinu. Tyto účinky jsou však pozorovány pouze u samic potkanů ​​a po dlouhodobé expozici vysokým koncentracím prachu.

Antimon se převážně vylučuje z lidského těla močí. Antimon a jeho sloučeniny nevyvolávají akutní účinky na lidské zdraví, s výjimkou tartarátu draselného ("tartar emetic"), proléčivého přípravku, který se záměrně používá k léčbě pacientů s leishmaniózou.

Sloučeniny antimonu se používají jako katalyzátory pro výrobu polyethylentereftalátu (PET). Některé studie uvádějí, že z PET lahví dochází k nezávažnému vyluhování antimonu do kapalin, avšak hladiny jsou pod pokyny pro pitnou vodu. Koncentrace antimonu v koncentrátech ovocných šťáv byly o něco vyšší (až 44,7 μg / l antimonu), ovšem džusy nespadají pod předpisy o pitné vodě. Pokyny pro pitnou vodu jsou:

Světová zdravotnická organizace: 20 μg / L
    Japonsko: 15 μg / l [83]
    Agentura ochrany životního prostředí Spojených států, Health Canada a Ministerstvo životního prostředí Ontario: 6 μg / L
    EU a německé federální ministerstvo životního prostředí: 5 μg / L [84]

TDI navržený Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je 6 μg antimonu na kilogram tělesné hmotnosti.

Takře co tam máte dál?

Připojit reakci

vyslouzil (16892) - xxx.xxx.92.238 (?)
30.10.2018 14:08

Ja osobne by som horúci mušt do PET fliaš nenalieval, nie sú na to stavané ani mechanicky a ani chemicky.

Ze stejného důvodu konzervuju mošt jenom ve sklenicích. Ale s petkama jsem to zkusil, funfgovalo to a v chuti žádné cizí tóny poznat nebyly. Nevím přesně,  kolik ten materiál vydrží, asi dost, lidé v petkách skladují víno i alkohol. Ale opravdu to nevím, proto petky používám jen na čerstvý mošt. Mražení nepoužívám, jednak na to množství nejsou prostory a než láhev rozmrzne, žízeň přejde.

Určite však treba mať čisté fľaše a nové viečka, opakovane použité dobre nedržia

Používám bílá víčka z lékárny, které pasují na láhve se závitem 28mm (stejný rozměr mají i petky). Získal jsem jich asi 500 za láhev slivovice, a to roku 1986. Od té doby je používám opakovaně. Chycení není stoprocentní, zkazí se asi každá padesátá láhev (kopeček bílé plísně na hladině). Teplotu popužívám vyšší - 80o C 10 minut. Láhve uzavírám při vytahování z lázně. Trvanlivost moštu při běžné teplotě je prakticky neomezená, nedávno jsem objevil netknuté plné láhve z várky roku 1997

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.78 (?)
30.10.2018 21:12

Je to trochu od tématu, ale když už se tak odbočilo, tak se taky přidám.
*
Byly doby kdy ve Valašském království byly PET láhve skoro neznámé a když ano, tak opovrhované.
Osobně bych se styděl někomu v takové nádobě dát nějaký hotový nápoj. Natož prodat. O různých zavařovacích sklenicích se širokým hrdlem to platilo taky.
*
Pít mošt přímo ze sklenice se širokým hrdlem nebo ho z ní přelévat a bryndat po stole?
Chce to nějakou kulturu, byť i v domácích podmínkách a ne slompat mošt jako šťávu z kompotu a degradovat tím ten ušlechtilý nápoj.
*
(Já kdysi, když ještě byl zájem a síly a čas stačily, jsem používal 70l Brutar s kohoutem na pasterizaci a z něho přímo plnil pivní nebo minerálkové láhve.
Zpočátku jsem je předehříval, ale časem jsem zjistil, že je to celkem zbytečné. Že jich většina ten teplotní šok snese.
(Prasklo jich tak cca 5-10 ze sta...).
*
Sehnat tehdy nepoužité korunkové uzávěry byl celkem problém, ale šlo to.
Podobně jako tu uzavíračku. Ale tu si tehdy každý zručnější domácí kutil vyrobit dokázal, nebo si ji vyrobit nechal. Třeba jen tu konickou hlavu..
(Já jsem na to kdysi, tehdy, přišel ne svým přičiněním, ale díky jednomu inzerátu ve starém Zahrádkaři).
*
Díky moc za ten tehdejší nápad pro mně už teď zapomenutému autorovi!

Rafael.

Obrázky:
Láhvování moštu apod.
Láhvování moštu apod.
Připojit reakci

31.10.2018 6:23

Já to letos do PET lahví dělám prvním rokem. Zahřeji v hrnci na 75-77 stupňů a šufánkem nalévám přes tychtýř do PET lahví - láhev držím za šroubení, žádné chlazení vodou, naplněné uzavřu a položím naležato do hranice, vychládá to asi 1/2 dne, asi by to mělo chladnout rychlej a ne na sobě. Ruky popálené nemám asi jsem Jerry azbest, ani se lahev nedeformuje. Kolega (jeho manželka) to tak dělá roky, plní přes pípu ze zavařovacího hrnce a používá lavór s vodou na ochlazení a tvrdí, že se to nekazí do 2 roků, skladuje v chladné komoře. Tak snad mě to v paneláku tak vydrží. Babička zavařovala v kotli do lahví pod celofán - tam si trvanlivost už napamatuji, maminka ohřála na 80 stupňů a hned nalévala do lahví pod celofán -  často se část v paneláku kazila do 14 dnů, já jsem mrazák už doplnil a zkouším ty petky. Jiný námět, nevíte někdo, kde by se dal koupit nerez hrnec kolem 15-20l za rozumnou cenu (ne 5 nebo 10 tis.) s výpustným kohoutem na sporák, na zaradě nemám el. přípojku na zavařovací elektrický hrnec?

Připojit reakci

31.10.2018 10:21

Stále mi nejde do hlavy, prečo veľa ľudí vôbec používa PET-ky. Sú zadarmo? Sú dostupné? Alebo je nejaký iný dôvod? Sklenená fľaša 0,75 l stojí 0,35-0,4 € (9-10 Kč), viečko 0,05 € (1 Kč), čiže celá fľaša výjde na zhruba 0,45 € (11 Kč). Ak už aj nebudete používať vždy nové viečka, dajú sa umyť a znova použiť tie pôvodné, to isté platí o fľašiach. Nehovoriac, že práca so sklom je pohodlnejšia ako s PET. Fľaše za studena naplním muštom, navrch položím uzáver, nechám zahriať na požadovanú teplotu, vytiahnem, uzavriem a dám schladiť. Nemusím riskovať, že sa pri plnení popálim alebo že sa mi bude fľaša deformovať. Nehovoriac o diskutabilnej bezpečnosti PET na uchovávanie ovocných štiav.

Na stránke vyrobtesipivo.cz predávajú 33 l hrniec za 1499 Kč, no je bez ventilu. Ten si ale môžte dorobiť sám.

Připojit reakci

31.10.2018 10:53

Stále mi nejde do hlavy, prečo veľa ľudí vôbec používa PET-ky. Sú zadarmo? Sú dostupné? Alebo je nejaký iný dôvod?

Porovnejte hmotnost obou materiálů, proveďte pádové testy a půjde vám to do hned hlavy.

Nehovoriac o diskutabilnej bezpečnosti PET na uchovávanie ovocných štiav.

Diskutabilní jsou pouze nepodložené úvahy o údajné škodlivosti PET.

Připojit reakci

31.10.2018 12:18

Krehkosť je asi najväčšou nevýhodou skla, no je to bohužiaľ jeho prirodzená vlastnosť. Vyššiu hmotnosť v porovnaní s PET považujem za irelevantný argument. Myslím si, že tých 300 g navyše u sklenených fliaš nie je pre priemerne fyzicky zdatného človeka žiadny problém. Problém to môže byť pre veľké firmy, kde sa expedujú celé palety a sklo im môže zvýšiť dopravné náklady. Pochybujem, že niekto z nás hobíkov preváža celé palety plné sklenených fliaš. Napriek tomu, že možno neexistuje seriózna štúdia o škodlivosti PET, by som ich používanie na tento účel neriskoval. Hlavne ak viem, že existuje dostupná alternatíva. 

Připojit reakci

27.10.2018 9:42

Zkuste, chuť je hrozná. když to pijete, hledáte párek.

Připojit reakci

KUKY (3609) - xxx.xxx.38.136 (?)
30.10.2018 21:41
Nechám zmoštovat, jen co se hned vypije nebo rozdá. Po zkušenostech z let minulých už nezavařuju, nekonzervuju, nemrazím. A nikomu to nechybí.
Připojit reakci

pepa kot (388) - xxx.xxx.53.112 (?)
31.10.2018 7:09

Dělám to také tak jako Kuky!

Připojit reakci

host - xxx.xxx.68.213 (?)
31.10.2018 9:03

A to mostujete třeba v prosinci kdy jablka temeř nepouští šťávu?

Připojit reakci

KUKY (3609) - xxx.xxx.175.49 (?)
31.10.2018 14:25

Ne, ne. Moštuju v moštárně, a ta funguje jen na podzim.

Připojit reakci

31.10.2018 18:07

Po zkušenostech z let minulých už nezavařuju, nekonzervuju, nemrazím. A nikomu to nechybí.

Já bych se bez toho taky obešel, ale co pak s těmi jablky? Mimoto kastl s 12 litrovkami moštu je oblíbeným vánočním dárkem pro příbuzné, kteří lahve i s přepravkou rádi vracejí

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Lis na ovoce478.1.201915875
Hruškový mošt z odrůdy Williams127.12.2018217
Výroba moštu 4226.11.201836196
Mošt chytá plíseň - kde je chyba?2112.11.20182191
Uchování jablečného moštu bez sterilace16331.10.2018298710
Využití vylisované jablečné drti2817.9.201823217
Druhy moštů417.9.20181377
Vyroba calvadosu329.8.20181117
První burčák - kde se stala chyba?720.10.20172199
Jakou odstředivku a drtič na mošt? Zkušenosti?429.5.20176766
Smysly nás šálí?35.11.20152397
Uchování a konzumace moštu828.12.20148346
Moštoměr versus Cukroměr156.7.201434743
Kal v moštu530.11.20136155
Lze moštovat jablka napadená strupovitostí?626.11.20117274
Drtič ovoce ze staré ždímačky?416.9.201023778
Jak stanovit obsah C vitamínu v moštu?4029.12.200841686
Jablečný mošt23.10.20077770
Další diskuze na téma Mošty najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Uzení masa20.1.2019
Uzení masa20.1.2019
Uzení masa19.1.2019
Uzení masa19.1.2019
Drtič odpadu19.1.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů