Lis na ovoce



host - 168.81 (?)
8.1.2019 11:20

Pan Petr z H, naprosto přesně a stručně. Děkuji.
No, pan doktor Vysloužil v první větě píše, že nerozumí. Ale dál mi docela „mluví z duše“. Za současných možností preferuji jabka „kousat“ a čas trávit s dětmi couráním po lese, u vody.
Největší „zpátečnictví“ „starého“ způsobu moštování spočívalo v tom, že se vůbec nic neprodalo (špunty vlastně jo). JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.196 (?), 8.1.2019 8:33

Raději se dívám tam, kde jsou jména jako Heyrovský, Seifert (safra, nemaj moc česká jména), Vlček a vlastně dost dalších. No uznávám, o zahrádce to obyčejně není.

Pane 168 81, já vůbec nerozumím, co chcete vlastně říci? A jak máme rozumě tomu kroku zpět v zahrádkaření? Není samo zahrádkaření krokem zpět v "moderním" způsobu života? A je opravdu nutné všechno, co tu bylo opustit a říkat tomu pokrok?
   Já tedy raději moštuju, než bych brouzdal po sociálních sítích nebo hrál únikové hry. A takových kroků zpět napochoduju nepočítaně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 212.60 (?), 8.1.2019 8:58

Pan JG chtěl říct jediné: pokládá domácí moštování za mrhání časem, protože v moštárně mu jeho jablka zmoštují za zlomek času a zlomek ceny, kterou by stál jeho čas při domácím lisování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.135 (?), 8.1.2019 9:14

Nevím co pan JG hodlá sdělit, neb mele páté přes deváté. Tečka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 8.1.2019 11:20

Pan Petr z H, naprosto přesně a stručně. Děkuji.
No, pan doktor Vysloužil v první větě píše, že nerozumí. Ale dál mi docela „mluví z duše“. Za současných možností preferuji jabka „kousat“ a čas trávit s dětmi couráním po lese, u vody.
Největší „zpátečnictví“ „starého“ způsobu moštování spočívalo v tom, že se vůbec nic neprodalo (špunty vlastně jo). JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 35.207 (?), 8.1.2019 11:31

Cena moštování je 4 Kč/kg jablek
Pasterizace – 7 Kč/litr
*
Ono asi taky záleží na množství.
(Letos cca 20hl, ale z důvodu lenosti a poškození smaltované kotliny jen do sudů).
To bych se nedoplatil. Třeba už jen za dopravu do moštárny.
-Doprava ze sadu do stodoly frézka Tera-Vari
-Drtič ježkový, sype se do něj z 20l kbelíků, podrceno skoro v mžiku
-Lis košový, 100l. Tady je největší dřina a zdržení, chtělo by to nějaký kontinuální
-Pasterizace v kotli Brutar 70l
-Stáčení kohoutem do láhví s korunkovými uzávěry

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.1.2019 17:17

V příznivém počasí babího léta lze domácí moštování pojmout jako příjemnou společenskou událost s přáteli. Každý si donese pár vlsatních jablek a odnese něco čerstvého moštu. Všichni se zapojí do pohybově nenáročné práce,  ochutnají míchané nápoje z jablečné šťávy, vodky či jablkovice s lístkem máty a ledem, prostě taková odpolední zahradní pohoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 8.1.2019 21:07

Jsem ten co lisoval na 18l šroubovém lisu. Na podzim jsem sbírání jablek (stromy na svažité zahradě, které sázel ještě můj děda a táta a jablka samotná by při skladování z velké části shnila, musí se nosit bedny v rukách do kopce přes les na cestu, kde lze teprve dojet autem) věnoval všechny soboty a neděle, buď jsem sbíral nebo lisoval. Vzalo to hodně času, mákl jsem si, ale nelituji. Spousty moštu jsem rozdal a vypil a ještě vypiji, je to něco jiného než kupovaný. Vozit do moštárny by bylo pro mě složité, je to pro mě daleko, časově a finančně náročné, od kolegů jsem ty story vloni slyšel, hledání volné moštárny, dlouhé čekání ve frontě, při poškození drtiče návrat s jablky, vykládání z auta...  Také informace syna kolegy, že když ovoce odveze 50km do moštárny a další den si 50km (celkem 200km) pojede pro mošt zavařený v 5l pytlících s pípou v karabicích mě nemůže oslovit. Takže za mě potřebuji jen lepší lis a určitě když budou jablka tak mošt budu lisovat. Také potřebuji dořešit krátkodobý ohřev moštu před stáčením do PET, zatím plním naběračkou, potřebuji dořešit větší nerez hrnec s kohoutem, ohřev plynem. Ověřil jsem uchovatelnost krátkodobě zahřáteho moštu v PET lahvích. Z majitelů plachetkových lisů budu tady loudil ještě nějakou dobu další informace. Stejně tak nebudu kácet několik starších stromů, které dají 1-2 metráky ovoce na mošt každý 2 rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 14.3.2019 6:16

Ještě několik dotazů na Marka TT ohledně jeho lisu. Uvádíte hodně vysokou výtěžnost 80%, je to postatně více než dosahuji ze šroubového lisu na víno. Chystám se na podobný lis jako máte vyrobený vy, jen bych rád panenku umístil dole. Nyní k dotazům, z mládí si pamatuji, že jednotlivé vrstvy (plachetky s nadrceným ovocem) se v moštárně prokládaly dřevěnými rošty, vy používáte nerezové desky  - odtéká mošt bez problému, nebo na deskách máte ještě něco jako rošt? Můžete napsat něco více o použitých plachetkách, které se osvědčily jestli koupíte jen metráž nějaké látky nebo je to speciální materiál, název? Zatím poslední dotaz, jestli je pro tento lis lepší jablka pomixovat na kaši nebo jak to dělám dosud stačí jen podrtit válcem s hřeby., vzpomínám si, že v moštárně jablka nakrouhali a následně pomixovali na kaši? Děkuji a přeji pěkný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 14.3.2019 7:39

Skúsim postupne odpovedať. Nerezové dosky používam z niekoľkých dôvodov: ľahko sa čistia, nerez je potravinársky najhygienickejší materiál a sú prakticky nezničiteľné. Mušt odteká bez akýchkoľvek problémov, nie je tam žiadny iný rošt. Ako som už spomínal vyššie, teraz používam polyesterové plachetky, ktorými som nahradil ľanové plachetky. Tieto sú pevnejšie a ľahšie sa čistia ako ľanové. Kúpil som už presný rozmer 0,9x0,9 m, sú to v podstate syrárske plachty. Sú dosť drahé, jedna stála okolo 12€. Možno by sa dal zohnať podobný materiál a nastrihať si to na potrebný rozmer, ale to som nezisťoval. Každopádne si treba veľkosť plachetky vypočítať podľa rozmerov rámu na drť. Jablká drvím skoro na kašu a pridávam ešte pektolytický enzým. Ešte pre zaujímavosť doplním, pri poslednom lisovaní asi týždeň dozadu som pri svrcknutých a mäkkých Goldenoch dosiahol výlisnosť 81,5%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 15.3.2019 20:23

Marku-TT děkuji za ochotu odpovídat na moje dotazy a uvedená výtěžnost je xcelentní. Pěkný víkend. Jarda od Brna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika