Zrytí záhonku v zimě



host - 32.91 (?) 
14.1.2018 23:06, zobrazeno: 3836x

Dobrý den, možná hloupý dotaz, ale zajímalo by mě, zda mohu teď v lednu, kdy je přes den od +5 do +10 a v noci okolo nuly zrýt nový záhonek. Na jaře chci založit nový záhon, ale zatím je tam jen travnatá plocha. Napadlo mě, že pokud nemrzne, je možné na novém záhonku teď pracovat. Vadí to něčemu? Děkuji za odpovědi.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 14.1.2018 23:35

Nevadí to ničemu. TTP je vhodné rozorávat v období, když teplota půdy klesne pod 7°C až do zámrazu před obdobím nejsilnějších zimních mrazů. Zpravidla je to od 2/2 listopadu do konce roku, ale letošní teplá 1/2 ledna oddaluje konec takovýchto prací.

Při pozdnějším rytí obracejte půdu po menších dílech, v případě orby pak se dělají užší odřezy. Vzniknou tak menší hroudy, které mráz rychleji "rozhasí".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 221.137 (?), 14.1.2018 23:46
Dobrý večer, já 2 dny zpět jsem zryl, sice jen malý záhonek, na rajčata. Myslim, že půda bude lépe nachystaná, prokypřená než až kdybych to dělal na jaře. Na podzim jsem to nestihl, tak proč ne teď. Teplo vcelku je, i žížaly tam byly, tak kdoví, třeba bude slabší zima. David
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 15.1.2018 0:08

32.91. Než začnete s rytím záhonku, vyplatí se napřed plochým rýčem seříznout travní drn. Vpodstatě pak zryjete už jen hlínu se zbytky kořínků a na jaře se vám půda bude lépe zpracovávat. Rytí je možné, dokud půda nezmrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.130 (?), 15.1.2018 6:02

Jsem rád, že nejsem sám, kdo v zimě maká na zahradě, mě se díky teplu rozmnožil plevel na záhoně a i pod stromy, nějakej žabinec a pak takovej co hned tvoří zřetelný semínka, tak to plevelím i s kořínky, ještě před týdnem bylo v zemi žížal habakuk, za týden až dorazí oteplení musím urychleně pokračovat, ten zimní řez jádrovin snad ani nestihnu. Čekám až oschne a jdu sekat se strunovkou trávu a naplním kompostér, práce nad hlavu, nechápu zevling ostatních, v březnu už jsem dávno ve formě.

Roman z Vysočiny (425mnm)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 56.166 (?), 15.1.2018 8:12

Tiež som rylovala tam, kde nevyšlo na jeseň. Pôda v pohode, práca tiež. Plus som si okopala skorý šalát a cibuľku, v ktorých sa veľmi rozťahoval žabinec. A začala som orezávať stromy.

Dnes ale sranda skončila, v noci bolo -9.

Mimo témy, ale k mimosezónnym aktivitám to patrí:

Na jar, v tú mrazivú noc sme s mužom zadymovali záhradu. Tento spôsob sa nám osvedčil. Ako jediní v okolí sme mali orechy. Aj iné, ale na orechoch to bolo vidno najviac. Aj ostatní sa nás pýtali ako je to možné, tak sme prezradili. Ak by sa to opakovalo, tak rodina má v pláne robiť to isté. Neosvedčilo sa mi prikrývanie. Hrozno, čo bolo prikryté tak omrzlo, to čo neboloprikryté, ale bola zadymená záhrada, tak prežilo a rodilo.

Záver: za mňa zadymovanie OK a funguje. Bola to však drina. mrazivý vzduch sa tlačil neskutočnou silou dole (pozn. u nás to nebol prízemný mrazík, ale tlak studeného vzduchu zhora, pri bezmračnom počasí), ktorý nedovoľoval ohňu horieť a dymiť. Takže boj, ale úspešný. wink

Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 56.166 (?), 15.1.2018 8:16

A ešte som včera pokusne zasadila bôb, vysiala cibulu na sucho, sečku, celoročný šalát, pór a čierny koreň. Ak to vyjde fajn, ak nie, dosejem. Väčšinou sú tieto experimenty úspešné.

A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika