Vysvětlivky pro naprosté laiky



tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?)
27.4.2016 12:18

Těch dotazů je ale na brožuru nebo knihu :D

Rozdělení a technika řezu

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
emaujc - (4) - 98.226 (?), 27.4.2016 12:05, zobrazeno: 4745x

Zakládáme zahradu, chtěli bychom si nasadit asi 6 ks vinné révy. Čím vice příspěvků čtu, tím více tomu nerozumím. Může mi někdo poradit, jakou odrůdu si vybrat, když se jedná o to, abychom si utrhli pár střapců na vlastní zahrádce, ale pěstování vinné révy vůbec nerozumíme? Jsme v nadmořské výšce asi 230 m, velmi mírný jižní svah, chtěli bychom 3 odrůdy bílé a 3 modré. Pokud možné bezsemenné, vysoké do 180 cm, s nějakou oporou, úrodné a sladké odrůdy. Chtěli bychom odolné odrůdy vůči nemocem bez chemie, odolnou na jarní mrazíky. Nerozumím pojmům řez na  tažeň,vodorovný kordón, vertikální vedení, očkované vervus roubované, jak daleko od sebe jednotlivé sazenice, plíseň révová, padlí,atd.

Prostě pár řádky vysvětlit pro laiky to nejdůležitější, abychom porozuměli v záplatě informací tomu podstatnému a doporučit odrůdy pro neznalé problematiky.

Děkuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mikimajky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 144.252 (?), 27.4.2016 12:17

AK tomu nerozumiete máte tri možnosti. 

1. Nesadiť nič. Nik vám nenaleje skúsenosti do hlavy. Takže aj tam vám to zájde. 

2. Objednať si a platiť záhradníka. Ten sa o to postará. 

3. Niečo si naštudovať. Aspoň základy a potom sa učiť na vlastných chybách. 

Takúto otázku snáď nemôže nik myslieť vážne. 

Nie je problém vám odporučiť odrody, ale načo?

Ak sa o to nebudete vedieť adekvátne postarať aj tak vám to zájde. 

A ak vám tu mám napísať knihu o pestovaní viniča a ste tak lenivý vyhľadať si aspoň základné pojmy tak aj tak to neprečítate. 

Myslím že informácií je tu dostatočné množstvo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 48.212 (?), 15.5.2016 16:11

Nemyslím si, že by neodborné pěstovaná réva musela nutně zajít. Zasadila jsem tři sazenice pro okrasu (odrůdy vůbec netuším), jedná z nich popnula půlku chalupy - roste jak divá, nic neřežu - po dvou letech měla kdesi u země jeden hrozen, ale něco ho sežralo :-)  Další réva roste tak nějak středně a je velmi pěkná, kompaktní, třetí réva vypadala na úhyn, ale vzpamatovala se a pomaličku roste, zatim jen jeden šlahoun.

Jediné co jsem si zjišťovala je potřeba stanoviště, hnojení a zálivky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 15.5.2016 18:49

Nemyslím si, že by neodborné pěstovaná réva musela nutně zajít.  - po dvou letech měla kdesi u země jeden hrozen. A to je oč tu běží. Jestli chcete révu pro zakrytí čehosi, vystačíte i s neodborným řezem. Ale když budete řezat "odborně", může být užitek jak z funkce stínící, tak i z plodů. A skutečně to není příliš složité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 48.212 (?), 15.5.2016 19:27

No já jsem se divila, že tam po dvou letech vůbec nějaký hrozen byl - čekala jsem plody daleko později. Letos asi nebude nic kvůli dubnovym mrazíkům. Ale nevidím důvod, proč by v budoucnu neměla mít réva tu a tam nějaký hrozen na zobání i bez speciální péče a všech těch odborných znalostí vinařů, kteří pěstují révu ve vinohradech na víno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 27.4.2016 12:18

Těch dotazů je ale na brožuru nebo knihu :D

Rozdělení a technika řezu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 167.138 (?), 15.5.2016 14:01

Není to jen pár řádek, ale nejstručnější zásady pěstování vinné révy jsem našla tady (chtěla jsem taky zasadit šest hlav pro domácí spotřebu a hledala jsem informace pro laiky): 

RÉVA v nevinařských oblastech

Autorem je pan Jedlička, který i sazenice zasílá poštou. Když mu napíšete, pošle Vám v předjaří seznam nabízených sazenic včetně charakteristik jako je rezistence ap (je třeba objednat co nejdřív, má rychle vyprodáno).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 15.5.2016 15:15

Jen poznámka, to čemu vůbec nerozumíte se v tomto případě budete muset naučit. Réva se bez řezu úspěšně pěstovat nedá. Pokud jde o bezsemenou odrůdu, mám zkušenost se Somerset Seedles. Mrazuodolná je naprosto, bezsemená jakž-takž. Chuť zvláštní, ale neurazí. Kuličky drobné. Zraje raně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 15.5.2016 19:03

Réva se bez řezu úspěšně pěstovat nedá...problém PP je ten, že neumí uplatnit vlastní přístup, jen si cosi kdesi přečetl nebo to od někoho okoukal a teď to dělá celý život stejně a neumí si představit, že jde něco dělat jinak. Samozřejmě, že jde víno pěstovat na plotě či někde na zdi bez toho, že byse to řezalo podle nějakých příruček.

Sám to tak dělám a úroda bývá taková, že to často ani nesníme. Víno jsem pěstoval na plotech a na šopkách, že se třeba i několik let nic neřezalo, případně jsem to někdy prostříhal, protože se mi zdálo, že už je to moc velká džungle. A navíc mám i pár známých co to taky takhle nechávají růst jak dříví v lese někde po pergole, po plotě, po zdi.

Takže PP nemel hlouposti, jde to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika