Vinná réva v prvním roce (2019)



Honza.S - (1) - 150.205 (?) 
18.9.2019 11:19, zobrazeno: 2269x
Dobrý den Letos na jaře jsem vysadil na mojí zahradě sazenice vinné révy. (Arkadia/Nero) Je září a vinná réva je vysoká 250cm. Nikde jsem se nedočetl jak postupovat dál, jestli ji můžu zkrátit nebo ji nechat tak? Mám strach ji zkrátit abych ji nějak neublížil. Poradíte tě mi někdo?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 227.58 (?), 18.9.2019 11:30
Zakrátit vrcholy, aby dřevo vyzrálo. Na jaře až nebudou hrozit velké mrazy zastřihnout na délku kmínko-tažně. Stříhá se až do místa, kde je dřevo po celé ploše zelené.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 18.9.2019 12:04

Môžte, ale aj nemusíte zakracovať. Ak vidíte, že letorasty začínajú v dĺžke budúceho kmienka drevnatieť, skracovanie nie je nutné, lebo na jar všetko drevo nad kmienkom aj tak odstránite. Ak letorasty vyzrievajú horšie, skrátením im môžte pomôcť. Pri Nerovi by problém s vyzrievaním byť nemal, neviem ako je na tom Arkadia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 150.205 (?), 18.9.2019 14:40
Moc vám děkuji za odpověd. Mám ještě pár otázek. Je potřeba ránu po zakraceni nějak ošetřit? Jak se taková vinná réva chová v zimě? Je potřeba ji chránit před zimou a sněhem? Moc děkují za odpověď
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 18.9.2019 14:50

Ranu netreba ošetrovať. Dosť závisí od lokality. Ak pestujete v chladnejšej oblasti na otvorenom priestranstve, kde môžu hroziť holomrazy, je dobré vinič najmä v prvom roku chrániť. Môžte ho napr. obaliť do výšky budúceho kmienku nejakou textíliou vo viacerých vrstvách. Ja som použil minulý rok staré handry, ktoré som omotal okolo kmienka. Prezimovaniu, samozrejme, pomôže dobré vyzretie dreva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 255.40 (?), 19.9.2019 8:49

Mě se ovědčilo použít plastové chráničky na osocné stromky, omotak kolem kmínku a vyplnit od země až po výšku předpokládaného střihu na tažeň nahusto senem, nikdy nic do jara nezmrzlo a na jaře stačí chráničku i s trávou odstranit. Rychlejší a stejně účinné jako hadry, které je pak potřeba navíc na kmínku nějak fixovat. Plastová Chránička stojí 40 korun a je dostupná ve více výškách. Případně jde na sebe napojit 2 chráničky a zvětšit tak průměr ochrany, opat prostor uvnitř vycpat senem - toho je na zahradě vždycky dost a nic nestojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 19.9.2019 9:14

Aj to je možnosť, ja som použil narýchlo, čo som našiel doma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika