Světlušky 2012



Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?)
1.7.2012 22:30

Dobrý večer.Pepo, u nás na Šumavě včera jedna světluška. Zdeněk

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 103.29 (?), 29.6.2012 11:37

U nás jsou světlušky už několik dní, určitě před sv.Jánem.Není jich mnoho, jak píše pan Josef, ale jsou okolo celého domu a v zahradě.Mohu je sledovat z oken, ale to není ono. Obvykle si jich všimnu okolo 22 hodiny.Většinou jsem už dost utahaná, tak se jen pokochám a jdu na kutě.Škoda, že už odjela moje vnoučata z Anglie, ta by koukala.Dcera říká, že u nich nejsou a zeť byl před rokem, kdy je viděl nadšený.Letos přilelěli brzy(tedy vnoučátka) a to světlušky ještě nelítaly.Tak snad příští rok.Pro pana Josefa, jsme na Karvinsku. Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 147.46 (?), 29.6.2012 22:05

Díky Bláže a Ferdovi za reakce.

Vyrážím za světluškami, už jsem beztak prošvihl zahájení :-(

Ale doporučuji každému ten koncert zažít.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 29.6.2012 23:04

Tak poprvé letos... jsem měla možnost a čas, sledovat světluškysmiley První mi ohlásil manžel, cca 21.30, kdy byl se psem před barákem u potoka a hlásil, že v tmavém houští je jich plnosmiley Tak jsem se konečně odlepila ze záhonu a šla se projít v klidu zahradou a najít nějakou tu světlušku. Několik předešlých nocí bylo studených brrr - to jsem letěla ze zahrady a jektala zubama, jiné dny jsem byla s pejsama na výletě mimo a to se sice vracíme za tmy, ale už se nikomu nechce bloumat zahradou - honem něco zobnout a natáhnout sewink Dneska konečně krásně vlahá noc a časyes Nebyly jen vzadu, kde je louka, jetel a těsně za plotem už začíná,,divoký hvozd"wink ale i uprostřed zahrady, na posekaném trávníku, v květinových záhonech... Bylo jich tam plno, všude, krásalaughyes Sledovali jsme je až do 22.30...smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 147.46 (?), 29.6.2012 23:41

Tak jsem se taky právě vrátil a bylo to dobrý, dost dobrý (Ale občas svítí ještě teď - 23.30). Nejvíc nebo nejvýrazněji v olšině pod hrází lesního rybníčka: je tam dost velká tma, v ní ještě temnější kmeny olší, dole nízký porost ostřice třeslicovité a plno světýlek... Ale i v jiných částech lesa, především listnatého a smíšeného, hlavně tam, kde je travnatý podrost světlušci lítali a lítali... A z odlehlejší vsi se ozýval bigbít - hudební léto. Prostě pohoda.

Konvalinko, blahopřeji Vám k pěknému zážitku.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bobřík - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (358) - 175.130 (?), 1.7.2012 22:30

Dobrý večer.Pepo, u nás na Šumavě včera jedna světluška. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.2 (?), 2.7.2012 7:47

Světlušky jsme zaznamenali cca před měsícem, když jsme se zdrželi v teplém večeru na zahradě - s dítětem jsme pozorovali zapadající slunce, "létající mraky", chrousty, netopýry a poté i světlušky a počítali hvězdy.

Jelikož se navečer zdržujeme před domem, tak jejich tanec pozorujeme okolo skalky, hromady písku, vlétávají do chodby... a zkusíme najít i svítící pařezy wink. Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 54.27 (?), 5.7.2012 0:09

Juchůůů, viděla jsem světluškůůů, asi po 30 letech. Nějak jsem zatměla při přesazování kytek v zahradě a v první chvíli jsem se docela podivila, cože je to z světýlko nad trávou pro králíky dovezenou z louky u lesa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 206.99 (?), 5.7.2012 0:21

Dobrý, gratuluji Vám.

Taky jsem "zatměl" (to je povedené slovo :-) při stříhání, trhání a sbírání třešní a pak jsme ještě vyrazili s kočkou na procházku. Lítaly pěkně, to se musí nechat, ale takové rojení a hemžení, jako před několika dny, to už nebylo. Anebo je to jen můj dojem a důsledek osobního rozpoložení.

Takže: kdo ještě chcete vidět světlušky, doporučuji Vám neotálet a v nejbližších večerech zhruba o desáté hodině vyrazit do víru,,, Myslím, že budou svítit už jen několik málo dnů.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MArty02 - (9) - 152.6 (?), 5.7.2012 8:44
Ne že bychom světlušky neviděli již dříve (i v jiných letech) ale naprosté maximum jich skutečně létalo na Svatojánskou noc - to jich byly desítky. Předchozí noci jich bylo vždy jen pár, ale na tu Svatojánskou noc - tolik jsem jich pohromadě nikdy neviděl. Ne nadarmo se světluškám tedy říká svatojánci. Lokalita: Jizerky u Soušské přehrady. Fotku bohužel nemám - tu noc mě to nenapadlo a další, když jsem to chtěl napravit, tak lilo tak, že by jeden nevystrčil ani nos. Broučci tedy byli zalezlí, protože by je ty kapky musely zabít.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 225.206 (?), 5.7.2012 9:01

Martine, nakousl jste problém, o kterém již dlouho přemýšlím: jak se dají vyfotit světlušky? Jednotlivá světluška ano, to je možné (viz například i moje dříve přiložené fotky sedících světlušek na skalce). Ale jak zachytit jejich rej, hemžení, atmosféru... Takovou fotku jsem ještě neviděl. Myslím, že buď bude celá černá a semtam jedno nazelenalé světélko, anebo bude světlejší, ale světélka tam nebudou dostatečně patrná.

Takže vyzývám: foťte, pokoušejte se o záběry, sdělte i ostatním své zkušensti s focením světlušek. Předem děkuji všem přispěvatelům.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika