Pomoc při určení rostliny



host - 76.138 (?) 
28.3.2018 10:39, zobrazeno: 4423x

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, jestli byste mi někdo nepomohl určit rostlinu bohužel pouze z popisu. :(Snažila jsem se ji najít v různých herbářích, a pod, ale nikde jsem ji nenašla, nikdy jsem ji jinde neviděla. Bohužel mi ji doma zabili, když do ní nalili kafe, ale měla jsem ji hrozně ráda, proto bych si ji ráda znovu sehnala.

Měli jsme ji asi tak 15let, původně byla tak půl metru vysoká a měla jen jeden rovnej stonek a pár listů navršku, vypadala trochu jak palma. Rostla velmi pomalu, skoro vůbec, ale vždy, když jsme ji přesadili do většího, tak okamžitě se rozrostla jako blázen, podle velikosti květníku. Nakonec měla v půlmetrovým květináči tak metr a půl, větvila se, měla dřevnatý hlavní stonek, a jeden vedlejší, ale ostaní mladší větve byly normálně zelené. Měla podlouhlé světlejší zelené listy, široké asi 2-3cm, dlouhé třeba i 20cm. Po utrhnutí listu či stonku měla v sobě bílé lepkavé mléko. Jednou jedinkrát za celou dobu nám vykvetla malinkýma asi 1cm velkýma rudě červenýma kvítkama. Ty též měly na sobě lepkavou hmotu, když jsem na ně sáhla. Mohla je mít tak měsíc.

Nebyla jinak nijak náročná, nikdy jsme nebyli dobří v udržování květin naživu, ale tahle přežila při stěhování i měsíce bez vody, i když povadla, a listy nakonec úplně opadaly, že zbyly jen dvě trčící vzhůru větve, vzpamatovala se a tak obrovky se rozrostla, po přesazení do většího během tak 4let. Musely jsme ji ty větve pak i svazovat, protože se hrozně chtěla svažovat dolů pod tíhou.

Nesetkal jste se někdo s takovouto rostlinou? Řekla bych, že to mohl klidně být i nějaký strom nebo nějaký druh keře. Hrozně vám budu vděčná.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 28.3.2018 12:27

Pryšec? (běložilný, skočcový,...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.199 (?), 28.3.2018 12:30

Podle toho mléka - nějaký pryšec - Euphorbia? Vím, že Euphorbia millii ("trnová koruna") má i malé červené kvítky, ale ta má lístky jen tak max.6-8cm dlouhé.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.138 (?), 29.3.2018 8:49

Bohužel to není ono. Ale aspoň jsem zjistila jinou kytku co mám doma :D Bohužel tamta byla jiná. Nebyla pravidelná, obravdu to pak vypadalo jako košatící strom, takže větve i listy si rostly jak se jim zlíbilo, jen asi rostla moc rychle, takže nestačily se ty větve zpevnit, takže se ta koruna začala dost převažovat dolů. Navíc listy byly podlouhlé postupně do postupné špičky, trochu tlustčí, daly se u stonku i rozlomit a z nich teklo to mléko, takže ne úplně jak papír, kvítky to mělo takové opravdu malinkaté, ani ty okvětní lístky moc nešly rozeznat, řekla bych, že prostě byly dost na sebe nahňahňané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 76.138 (?), 29.3.2018 8:55

Možná bych ještě dodala, že ten hlavní dřevnatý kmen byl u hlíny asi kolem 4-5cm v průměru. Pak druhá větev vyrůstala asi 15cm nad hlínou a tak metr byly dřevnatý, zbytek už byl normální sv. zelený a začal se právě košatit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.199 (?), 29.3.2018 11:47

Pokud měla dužnaté listy, tak zkuste hledat nějaký sukulent, ale nevím, jestli některý z nich roní mléko... Stromečkový růst mají třeba Crassuly, i drobné kvítky, ale nemají mléko sad.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ariska - (6) - 76.138 (?), 29.3.2018 12:56

Dužnaté úplně asi ne, spíše jsem to popisovala jako pevné a trošinku tlusčí než obvyčejné papírové listy. U stonku se daly zlomit, ale pak už ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 144.240 (?), 29.3.2018 21:57

A co takhle.

Josef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ariska - (6) - 124.250 (?), 4.4.2018 23:07

No vy jste naprosto úžasný, to je opravdu ona! Skoro jsem ani nedoufala, že na to někdo přijde jen z popisu :)

Jen teda dobré vědět až nyní, že je celkem dost jedovatá, my s ní vyrůstali a měli jsme ji normálně v ložnici A i když jsem na to mléko sahala, nepostřehla jsem žádnou reakci.

Jinak také psali, že se dá sehnat pouze u pěstitelů, nevíte o někom? Nejlépe kolem Brna. :)

Jinak ještě jednou vám moc děkuji :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 157.47 (?), 7.4.2018 23:34

Také jsme "gumovník" kdysi dostali. Že je to pryšcovitá rostlina jsem si odvodil sám. Ale přesná jméno i pro mne zůstávalo neznámým.

V mých začátcích na fóru (před nějakými 10? lety) se tu objevil dotaz na určení této rostliny. Pokusil jsem se na ni zeptat mailem na vhodném odborném místě a název byl na světě!...

Má zásluha je to tedy jen částečná. Z původního popisu jsem to na první pokus nepoznal, až z následných reakcí.

Tak ať ji seženete a ať Vám zase dobře roste.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika