Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Moje zahrada > Pochlubte se svými výsledky roubování

Pochlubte se svými výsledky roubování

VašekB (36) - xxx.xxx.166.20 (?)
7.5.2009 0:29

Honzo, díky za příspěvek a je vidět, že Vám roubování přináší radost tak jako mě ve čtrnácti letech. K tomu obrostu jsem již psal, je důležitý pro sílení kmínku. Uplné vyholení obrostu se dělá na konci srpna, ale ne vylamováním, na toto je speciálně nůž žabka. Pozor, je trochu nebezpečný. Výhon se napruží, to znamená že ho lehce přitáhnete nahoru, přiloží se žabka ve větevním kdoužku a tahem do strany se odřízne. Hladké řezy se lépe hojí. Při vylamování dochází k hlubší ráně a toto není dobré. Když vidím tátu jak mi iniciativně olamuje obrost, tak se mi žabka otvírá v kapse. Alespoň tak se to říká. VašekB.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

HONZAD (484) - xxx.xxx.70.148 (?)
1.5.2009 17:07, počet návštěv: 44591
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Jaro je již pomalu za horizontem a ten kdo letos zkoušel něco roubovat by už by měl vědět, jestli byl úspěšný. Pro všechny, kdo mají chuť se pochubit jak letos dopadli, jsem založil tuto diskusi. Věřím, že všichni uvítají i informace a rady jakým způsobem bylo roubování provedeno. Nemusí se jednat pouze o slivoně, klidně ukažte i další ovocné dřeviny.

Jdu příkladem:

Ryngle (altanova) naroubovaná kopulací na semenáč slivoně, roubováno rouby ze stromu na strom, pouze nenarašené rouby.

Švestka (nevím která) roubovaná kopulací na semenáč slivoně. Všechny pokusy pěkně rostou narozdíl od švestky Jojo. Vloni na podzim jsem si koupil stromek této rezistentí slivoně a zasadil jej, na jaře ustřihl pár roubů a rouboval. Asi neporoste žádný. Poučení - je potřeba pracovat s dobře vyzrálými rouby, které mají dobře založené pupeny. Příští rok to zkusím znovu - mělo by to jít.

HONZA

Obrázky:
Ryngle na semenáči slivoně
Ryngle na semenáči slivoně
Švestka na slivoňi
Švestka na slivoňi
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.122.179 (?)
1.5.2009 21:29
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

HONZO, pokusy roubovat JOJO mám za sebou.Ujaly se mně všechny rouby, vyrostl z nich asi půlmetrový výhon a pak... všechny uschly, spíš odumřely.Teď už vím proč, ale předtím jsem laboroval jako Ty.Jde o supercitlivou odrůdu na šarku, nikoliv rezistenta.Roubováním se akorát ujistíš, jestli podnož -semenáč má, či nemá virózu této nemoci.JOJO se nesmí roubovat tam, kde tato jistota není.Už jsme na těchto stránkách o tom v jiných vláknech popsali "dost papíru".Roub slouží vlastně jako indikátor.Podnož neodešla, s úspěchem ji přeroubuješ do letorostů, ale jedině nějakou tolerantní odrůdou (Stanley, Gabrovská,Hanita, Haganta a j.).  AB

Připojit reakci

Zahrádkářský kacíř (389) - xxx.xxx.235.249 (?)
2.5.2009 0:20

Semenáč je vždycky čistý.

Připojit reakci

mikej1 (185) - xxx.xxx.179.196 (?)
3.5.2009 0:26

Naposledy jsem se dočetl že většinou je semenáč čistý. Vedli tu o tom spory. Pro svoje neprofesionální pokusy považuji semenáč myrobalánu jako čistou podnož bez šarky.  Všechny výmladky z meze a ze zahrad se dají považovat většinou za zavirované, nejisté a tudíž k ničemu. To že se dá pomocí Joja zjistit jestli má strom šarku jsem na tomto foru našel jednou, když se to zopakuje tak to není na škodu. Přijde mi to jako nejednodušší metoda pro amatéra jak testovat stroma na šarku.

Připojit reakci

1.5.2009 21:41
Provedení bezesporu perfektní, zvolena stejná síla roubu i styčné plochy kopulace bezvadné.Gratuluji.Příště se pochlub anglickou kopulací, určitě ji svedeš s přehledem. AB
Připojit reakci

HONZAD (484) - xxx.xxx.82.228 (?)
3.5.2009 8:52

Díky za pochalu od AB.  Jedno JOJO vypadá že snad poroste, pokud v budoucnu zajde na šarku, tak nevadí. Normální kopulaci používám nejčastěji, je to dle mého názoru nejlepší způsob roubování téměř všeho. Je to jednoduché a funguje to. Anglickou kopulaci jsem nezkoušel, příjde mi příliš složitá. Několiktrát jsem s úspěchem rouboval za kůru, nebo přikládáním na silnější podložku. Pro zelené roubování angreštu a rybízu na meruzalku používám roubování do dozštěpu.

Už pár let roubuji amatérsky pro radost a jako nejdůležitější bych viděl respektování určitých principů jako:

• srůstové plochy musí být v co nejlepším kontaktu, vodivá pletiva podnože navazují na vodivá pletiva roubu.
  • pořádně utahovat pásku (někdy se mi stane, že ji přetrhnu). Rovné srůstové plochy, mezi roubem a podnoží nesmí být vzduch.
  • vždy by měla být více narašená podnož než roub, rouby by měli být dostatečně kvalitní, dobře vyzrálé, odpovídající průměrem podložce, jinak roubovat za kůru nebo jinak.
  • záleží-li vám velmi na výsledku, zabalit naroubovaný štěp do igelitového sáčku (nevysychá), u zeleného roubování nutnost.

Letos jsem zkoušel roubovat i trnavskou moruši na morušovou pláňku a zatím to vypadá, že snad poroste. Příště ukážu fotky.

HONZA

Připojit reakci

vyslouzil (17237) - xxx.xxx.94.12 (?)
3.5.2009 9:20

Honzovy respektované principy jsou i podle mých pozorování důležité a správné.
  Na rozdíl od něj si ale myslím, že anglická kopulace není složitá a roubování naopak usnadňuje.
   Termín "podložka" je používaný, ale češtinu komolící germanizmus (die Unterlage)

Připojit reakci

pajja (24) - xxx.xxx.168.167 (?)
4.5.2009 8:42

Přes víkend jsem udělal pár fotek. Kromě třešně (na ptáčnici) jsou to různé druhy švestek, pološvestek a meruněk na myrobalánu.

U meruněk si nejvíce cením záchrany staré neznámé odrůdy (foto "meruňky"), kdy se mi chytly dva ze tří dvouletých roubů na podnoži ze semenáčku.

Docela mě překvapilo, co vše se chytne - viz. foto "meruňka2".

Všechny rouby jsou odebírané v posledním týdnu roku 2008 a uchovány byly ve studni.

Obrázky:
meruňky
meruňky
třešeň
třešeň
švestky
švestky
meruńka2
meruńka2
meruňka3
meruňka3
švestka2
švestka2
švestka3
švestka3
meruňka1
meruňka1
Připojit reakci

Radouš (245) - xxx.xxx.130.20 (?)
4.5.2009 11:07

Nikdy jsem příliš nemiloval kopulaci (hezky řečeno, že?), ale letos jsem tímto způsobem narouboval asi 15 větviček a většinou úspěšně. Pevné dotažení páskou také považuji za nejdůležitější, pokusy o návrat k lýku - neúspěch. Podélné řezání pásky žiletkou v prkénku - bezva nápad. Jen pořád přemýšlím, zda by šikmé seříznutí podnože i roubu nezvládl nějaký přípravek lépe, než moje ruka - ta kvalita dosedací plochy je také důležitá.

Švestku Jojo na odkopek -také neúspěch, zkusím ještě jednou. Stromový balzám na konci roubu se mi zdá, že působí spíše nekroticky.

Připojit reakci

tomast (566) - xxx.xxx.244.4 (?)
4.5.2009 11:21

Na jedněch anglických stránkách o roubování (přesnou adresu si již nepamatuji)  používal sadař k začištění dosedací plochy roubu malý cídič (druh malého ručního hoblíku). Uvádím to jenom jako zajímavost, nemyslím, že tohle je správná cesta...

V tomto roce mám paradoxně lepší výsledky na peckovinách - zřejmě i proto, že malé stromečky meruněk zalévám. Rouby na vzrostlých jabloních (roubováno o Velikonocích) raší jen velmi neochotně...

Připojit reakci

4.5.2009 12:26

Letos se ujímají peckoviny dobře, jiné roky to takové nebývá.I ze stromu na strom se v určitou dobu dalo roubovat.Jádroviny se mně také kupodivu chovají líněji než jindy.Asi to dělá i sucho a měl jsem začít dřív zalévat.S tím roubováním u švestky JOJO je dobré desinfikovat i nářadí.Že se šarka generativně nepřenáší je pravda, ale s předpokladem, že se i semenáček nenakazí (mšice, puklice,ptačí trus, nářadí). AB

Připojit reakci

4.5.2009 13:06

Taky potvrzuji letošní dobré výsledky roubování, včetně peckovin. Ujaly se i zvadlé rouby, kterým jsem příliš nevěřil. Přikládal jsem to na vrub vlastní šikovnosti  a faktu, že jsem si po 30 letech pořídil nový nůž Victorinox.

Připojit reakci

duran (40) - xxx.xxx.125.72 (?)
4.5.2009 13:25

měl bych dotaz ohledně odstranění obrostu, pod místem roubování. na vašich fotografiích jsou kmínky podnože zbaveny obrostu. mám to tak taky udělat, nebo vyčkat a obrost odstanit až další rok?

Připojit reakci

4.5.2009 13:48

Já to praktikuju tak, že obrost na kmínku ponechávám, ale opakovaně jej zakracuji - stačí nechat listové růžice. Hlavně dbám, aby výhony z podnože nepřerůstaly roub (hlavně ty těsně pod úvazkem),  to pak zpomaluje růst výhonů z roubu

Připojit reakci

4.5.2009 13:59

mi už právě výhony přerůstají roub, takže je hned dnes zkrátím. Zítra přidám foto. Díky za radu

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.167 (?)
4.5.2009 13:58

Ty fotky jsem dělal převážně u roubů, kde jsem odstranil planý obrost... ono to na fotce lépe vypadá. Ale asi u poloviny letos roubovaných stromů postupuji podobně jako p. Vysloužil. Chci vyzkoušet, co je lepší.

Připojit reakci

4.5.2009 16:50

Nemůžu se se starým nožem rozloučit a rád bych.Mám ho v ruce o 20 let déle.Victorinox neznám, budu rád, když sdělíte zkušenosti.Díky.  AB

Připojit reakci

4.5.2009 17:12

Jak vidno, nožem to není, spíš počasím. Victorinox je pěkný, červemý, zatím jsem jej nebrousil, řeže dobře tak, jak jsem jej koupil. Používám (jako již dříve)  jen jeden typ - kombinovaný - s rovnou čepelí a výstupkem u špičky na očkování

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

4.5.2009 19:29

Díky, je to snad přesná kopie toho mého padesátiletého nože.I barvou.Také nic jiného pro roubování i očkování nepoužívám.Je štíhlý jako břitva.A měl jsem v ruce i jiné a nové... Digifotky z něj raději už nedělám. AB

Připojit reakci

Jaroslav Gregorec (108) - xxx.xxx.218.135 (?)
4.5.2009 21:27

Zdravim p. Vysloužil. Taktiež som sa pred dvoma rokmi odhodlal kúpiť nový šťepársky nôž, tiež ma zaujal presne tento istý (nie ten čo je na obrázku, ale kombinovaný podľa Vášho opisu). Victorinox kombinovaný -  s dvoma čepeľami (jedna pre očkovanie, druhá pre klasické štepenie), myslím, že môžem len odporučiť. Na rozdiel od Vašich postrehov, sa mi rýchlejšie zatupil. Nie doslova, ale mal som pocit, že potrebuje nabrúsiť, možno preto, lebo som pracoval z tvrdším drevom orecha a veľa jadrovín.  Naopak čepeľ na očkovanie som zatiaľ nebrúsil. Nech Vám slúži!

Připojit reakci

4.5.2009 11:22

Napadlo mě, že za obrovský úspěch při letošním roubování může velkým dílem březnové chladné a velmi vlhké počasí. U nás propršel téměř celý březen... Škoda, že pořádně neprší také teď, po odkvětu stromů.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.91.21 (?)
4.5.2009 20:29

Přípravek na kopulační řez skutečně existuje, viděl jsem u Rotta v Holešovické tržnici tak3 roky zpátky, nikdo nevěděl na co toje.

Připojit reakci

4.5.2009 21:19

Vzhledem k tomu, že roubování není obživou, nýbrž zábavou s trochou napětí (adrenalin starců ), zůstanu asi jen u toho nožíku

Připojit reakci

Tini (30) - xxx.xxx.11.247 (?)
5.5.2009 8:05

Tak jsem letos prvně rouboval. Bylo to někdy z kraje dubna a většinou pupeny již naběhlé. První ukázka je mirobalán "Nigra" na podnož mirobalán do živého plotu, protože původní roubovanec ze zahradnictví odešel a zůstala jen podnož. Roubováno do roštěpu. Síla cca5mm.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

5.5.2009 8:15

Další pokus byla asijská hrušeň (hruškojablko) z jednoho stromu na druhý, to bylo i u mirobalánu. Roubování do rozštěpu a kopulací. Síla roubů cca6mm.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

5.5.2009 8:31

Nejvíce mne zajímaly výsledky u okrasné višně, pravděpodobně Prunus subhirtella "Pendula Rubra", kde jsem uřezal pár větví ze spodní části koruny, kde jsem dosáhl u starého stromu někdy začátkem zimy. Rouby jsem položil za stodolu na severní stranu a když jsem je probíral začátkem dubna. Bylo to staré dřevo a na tom pár letorostů cca 2mm. Rouboval jsem tedy staré dřevo, anglická kopulace a do rozštěpu a 2mm řízky do rozštěpu. Rouboval jsem na tři ptáčnice, na vlky. Tady mám i dotaz, na tom starém dřevě, možná i tři roky nebyly růstové pupeny, je možné, že to vyrazí ze spícího pupene?   Jinak díky panu Beranovi ještě jednou za instruktážní fotografie.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

5.5.2009 8:26

Přidám dvě fotky. Meruňka Veselka/ odkopek švestky.

Chytly se dvě ze tří, ta třetí zatím žije, ale na web ji nedám.

Vše z jednoho roubu loni zasazené meruňky. Více roubů se nedalo odebrat.  Roubováno ze stromu na strom. Jaro přišlo tak rychle, že jsem si nestačil ani pořídit správné pomůcky.  Použil jsem ostrou žabku a kancelářskou isolepu. Drží dobře, akorát se dude hůře sundávat.  Už jsem přerouboval jabloň za kůru pomocí kobercovky a je i po roce ok. Tímto vás nechci nabádat k takovýmto experimentům, ale než ustřiženou větvičku vyhodit. Tak to s ní radši něco zkusím :-).  V srpnu se budu pokoušet očkovat Tipalu a na to už se asi lépe vybavím.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

Radouš (245) - xxx.xxx.130.20 (?)
6.5.2009 12:08

Pokud by někdo měl informaci o přípravku na seříznutí, byl bych vděčen. Mám rád hračky. Děkuji. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.46.132 (?)
11.6.2009 11:41

Všem - viděl jsem rusáky na výukovém DVD roubovat révu za zelena. Používali mikroténovou balící folii (prezervativ), kterou máte všichni určitě doma v kuchyni. Normálně si z ní uřízli kolečko vhodné síly pilkou na železo. Když je hodně odmotaná, tak ty 2 mm umělé hmoty uříznete lehce nožem a pořád je tam spusta metrů pásky, která je pružná, přizpůsobí se každé nerovnosti, lehce se motá a utahuje a jde s ní udělat naprosto hermetický obal (na tom víně to předváděli - roub který prosakoval se neujal). Páska je pružnější - s růstem roubu snáze povoluje. Zakončení jde udělat prostým přihlazením pásky - nemusí se podvlékat. Když táhnete moc, tak se sice přetrhne, ale nevadí to prostě nasadíte o kousíček zpět a motáte dál - ona se přilepí. Už dvakrát mi práci vylomili rostoucí pupen na roubu a tak jsem jen ostrým klacíkem nařízl tuhle pásku nad pupenem který je v místě srůstu, ten vyrašil a roste. Starou tlustou pásku z PVC jsem po těhle ykušenostech zavrhnul.

Připojit reakci

11.6.2009 15:31

Používám při roubování tu nařezanou balicí folii druhým rokem. Většinou jsem se ale - u kopulace - vrátil ke staré pásce, dělá se mi s ní prostě líp. Folie se mi osvědčila při přeroubování silných větví - tam je jinak spotřeba pásky neúměrně velká. 
   Vázat se dá v podstatě čímkoli. elektrikářskou izolačkou, lepící páskou na balíky, kobercovkou, záleží, co si kdo oblíbí.

Připojit reakci

Jerrydecampo (161) - xxx.xxx.68.229 (?)
5.5.2009 17:46

Reakce na foto P. Pájji

Obrost určitě neodstraňovat tak razantně jak je vidět na fotkách, nýbrž bych si s ním pohrál.

Pokud při štěpování sesazujete stromek k tenčímu výhonu, tak alespoň zatírejte řezné plochy štěpařským voskem, a hlavně u peckovin spíše využívejte zásady živého čípku.

Omluvte moji možná ostrou odpověďˇ ale bilo mě to do očí.

Letos je opravdu dobrý rok, rouby se mi ujaly všechny, i ty u kterých jsem to nečekal-až na jeden, ten mi vylomil pes.

Připojit reakci

6.5.2009 0:24

Je dobré, že jste předvedli své výsledky a fotografií je také spousta. Pro mnohé to je poučení a inspirace. Je spousta věcí které se dá při roubování ovlivnit a nebo také trochu pokazit. Ať je to krátký řez, dobré utažení pásky, rovné přilehající plochy, doba roubování nebo použité rostliny. Co se obrostu týče, má velký význam pro zesílení kmínku, ale průběžně se odstraňuje asi 20cm dolu od roubu vše, a potom níž se jenom zakracuje, říká se pinzuje. Samozřejmě největší síla je v horní části a tak nám podnož průběžně obráží ze spících pupenů. Tedy kontrolujeme častěji. Všechen obrost se odstraňuje až ke konci srpna, aby do zimy rány trochu zahojily.

Odmala je pro mne roubování přinášením něčeho nového a ušlechtilého na svět. Všechny tyto stromy můžu stále pozorovat, a už brzo některé z nich ani neobejmu jak jsou silné. A tak nám život letí,  VašekB.

Připojit reakci

6.5.2009 6:12

Ano, na stromech, na dětech i vnucích je vidět, že jsme tu jen na procházce. AB

Připojit reakci

6.5.2009 6:51

Problém, když začnete se sadařstvím a okrasnými stromy a keři před padesátkou. To tu budu muset být do stotřiceti, abych si užil ty výsledky roubování a hezké stromy. Pěkný den všem :-)  

Připojit reakci

6.5.2009 7:32

Nevím, čí to byla zásluha, ale asi takového přítele, který "nosil pravý hnůj rukama".Dodnes na to vzpomínám a taky analyzuju, proč jsem začal ve svých dvaceti.Padesát let starý roubovací nůž mně to stále připomíná.  AB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.168.167 (?)
6.5.2009 9:27

pro Jar. Pavlíčka... řezné plochy už jsou zatřené. To je tak, když si člověk zapomene vzít s sebou na zahradu vše potřebné.

Takto razantně jsem ořezal jen část naroubovaných stromků - stručně řečeno, začátečnické experimenty.

Připojit reakci

HONZAD (484) - xxx.xxx.64.178 (?)
6.5.2009 17:52

Vidím že diskuze se pěkně rozjela. Přinesla mi odpovědi na otázku odstraňování obrostu - díky za cenné rady od pana Vysloužila a Berana. Vždycky jsem váhal, jestli vylamovat obrost, nebo jej ponechávat. Pak jsem dospěl k názoru, který mi výše uvedení pánové potrvrdili. Když by měl obrost přerůstat roub - je potřeba jej odstranit, roub musí mít vždi apikální dominanci. Současně není dobré vše zelené na podnoži odstranit, je potřeba ponechat nějaký čas zelené listí, které celý stromek "živí" než začne roub pořádně růst. Pokud roub mohutně přirůstá, tak bych pak veškerý planý obrost vylámal, aby se do podzimu rány stihly dobře zahojit.

Je dobře, že ukazujete i své nezdary. Já jsem vloni narouboval ryngloň na semenáč slívy (FOTO1), vše skvěle rostlo, nevěřil jsem že by za jednu sezónu z roubu se dvěma pupeny nohly narůst takové přírůsty. Letos na jaře jsem marně čekal, až se objeví zelené listy, vykvetlo jen pár kvítků, které uschly a celý stromek zaschl. Nevím co se mohlo stát, možná špatná afinita, nebo nějaká infekce tracheomykózou, odešla totiž i podnož. Místo srůstu tak rychle tloustlo, že popraskalo a tudy mohla vniknout infekce.

Zato radost mi dělá trnavská moruše na plané moruši (Foto 2 a 3). Chtěl jsem si koupit stromek, ale dlouho jsem jej nemohl sehnat. Pak jsem ji někde vyděl v nabídce, ale když jsem našel cenu, tak se mi protočily panenky. Rouby mě stály flašku vína, ale radost mi moje roubovaná moruše přináší větší, než kdybych ji v zahradnictví koupil za pakatel.

HONZA

Obrázky:
Foto 1 -Ryngle za jeden rok, ale na jaře uschla
Foto 1 -Ryngle za jeden rok, ale na jaře uschla
moruš trnavská za kůru
moruš trnavská za kůru
moruše trnavská - kopulací
moruše trnavská - kopulací
Připojit reakci

7.5.2009 0:29

Honzo, díky za příspěvek a je vidět, že Vám roubování přináší radost tak jako mě ve čtrnácti letech. K tomu obrostu jsem již psal, je důležitý pro sílení kmínku. Uplné vyholení obrostu se dělá na konci srpna, ale ne vylamováním, na toto je speciálně nůž žabka. Pozor, je trochu nebezpečný. Výhon se napruží, to znamená že ho lehce přitáhnete nahoru, přiloží se žabka ve větevním kdoužku a tahem do strany se odřízne. Hladké řezy se lépe hojí. Při vylamování dochází k hlubší ráně a toto není dobré. Když vidím tátu jak mi iniciativně olamuje obrost, tak se mi žabka otvírá v kapse. Alespoň tak se to říká. VašekB.

Připojit reakci

7.5.2009 11:51

Je to asi banalita, mám malý příspěvek k vylamování či odřezávání výhonů na podnoži - a vůbec odstraňování konkurenčních zazelena.
   Mám zkušenost, že rány po mladých zelených výhoncích,, které se snadno vylomí i s malou patkou se hojí ještě rychleji a lépe než ty hladce uříznuté. Nevím, čím je to způsobené, snad nějakým nahromaděním auxinů nebo prostě tím, že jamka se zavaluje líp než malý kroužek.
   U podnoží je tomu ale jinak. Zakracováním planých výhonů na podnoži (já to dělám většinou zaštipováním, neboť vždy nemám při sobě nůžky či nůž) tyto zakrácené výhony zesílí a jakoby zestárnou, dřevnatí. Často se zakracují 2x i 3x, jelikož z pupenů vyhánějí znovu. Takové se už vylamují špatně, ty odřezávám. Přiznám, že to dělám někdy v létě, častěji až na jaře příštího roku, když roubuji nějakou podnož vedle.   Pokud se chystám roubovanec vysadit téhož roku na podzim, obrost úplně neodstraňuji, věřím, že jeho rašení podpoří zakořenění stromku. Ale důkaz pro to nemám.

Připojit reakci

Rony (1072) - xxx.xxx.175.250 (?)
7.5.2009 11:21

Pro "Honzu"

Ten snímek uschlé ryngle je v mnohém podobný chorobě, která se mne vyskytuje u někteých šlechtěných švestek a to odumíraním zdravých výhonů během zimního klidu a některé pupeny nebo i květy se jako "pohnou" a zavadnou. Já to tady zařadil jako příspěvek "neznámý důvod odumírání šlechtěných švestek". Tvrdit to mohu proto, že ten výskyt se netýká švestky domácí ani duranzie a těch kterých se to týká mám dostatečný vzorek a týká se jich to bez výjimky. Prostě i když ty stromky ještě rostou, nedají se zvládnout řezem a ani nevím jak bych jim mohl pomoci. Pro ilustraci zkusím dát sem snímek se Stanley.

Obrázky:
Stanley
Stanley
Probouzení Stanley 2
Probouzení Stanley 2
Připojit reakci

27.5.2009 10:25

Včera jsem procházel naroubované stromky a jeden roub mi doslova vyrazil dech. Za posledních několik dní zesílil tak, že ho páska znatelně zaškrcuje. Neměl jsem u sebe foťák, ale dnes to zkusím vyfotit.

Mám foto z 18/5... tehdy nebyl ani náznak nějakého zařezávání pásky. Je neuvěřitelné, co dokáže stromek udělat za osm dnů. Jen se bojím, aby nedošlo k vylomení roubu.

No, tak fotku jsem udělal, ale včerejší bouřka udělala své, roub je vylomený.  Ještě štěstí, že jsem na tomto stromku měl rouby dva, takže to není žádná tragedie.

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Připojit reakci

1.6.2009 19:34

Ablaktace.Pojem, který v praxi využívám tehdy, když se všechny rouby při přeroubování- např.švestek- neujmou.Pokud je neujatý roub ve vyšší poloze než jiný -ujatý-pak právě v tuto dobu přikájím nový výhon ujatého roubu na obrost (staré odrůdy)pod neujatým roubem.Nečekám s opravou na příští rok.Během jednoho roku někdy docílím přeroubování celé koruny. Doporučuji všem.Vrstevníkům v mém věku obzvlášť.Mému roubovacímu noži je teď právě 50 let...   AB

Připojit reakci

Juraj Kafka (15) - xxx.xxx.46.80 (?)
7.5.2009 18:46

Tak trochu zbaběle se chlubím jen jádrovinami. Na peckoviny jsem si ještě netroufl a nebyl ani letos nějak čas.)

Na 1. snímku asi 6tiletý srůst jabloní roubovaných za kůru.  Rouby byly s dvouletého plodného dřeva a první co bylo tak kvetly. Na první pokus to snad nevypadá špatně, teď ještě zbude odříznout ten slabší roub. Roubovaná odrůda ´Řechtáč soudkovitý´ na podložku neznámého jména.

2. snímek abych se měl čím "pochlubit" tak taky jeden odstrašující příklad. O to hloupější, že jsem jej prováděl o rok později než předtím. Chyb bylo hned několik. První je ta, že přeroubovávaná větev měla zahnědlé dřevo ve svém středu, druhá chyba byla tzv. kulacení řezné rány pahýlu a třetím hříchem byly příliš hluboko za kůru zasazené rouby, takže se rouby nemohli podílet na zavalení řezné rány a konečně čtvrtá moje lajdáckost zavázaní černou lepicí páskou:-) A přesto to srostlo, ale výsledek je po asi 4 letech takový, že je lepší odrůdu odříznout a naroubovat  uplně jinam. Jinak se jednalo o starou odrůdu neznámého jména, na kerou jsem "šoupnul" ´Gold Bohemii´.

3. snímek je veselejší - na tentýž strom jako u druhého snímku jsem loni v srpnu načipoval starou odrůdu ze Slovenska pod názvem ´Jahodka´. Jelikož dole u paty kmene začal vyrážet mladý a zdravý výhon, tak jsem ho takhle využil. Posuďte sami.

4.5. snímek je anglická kopulace podnož Hloh jednosemenný a na něm okrasný hloh s většími oranžově svítícími plody, jsou jedlé. Podnožová část velmi dlouho podrůstá a tak jsem ji vylamoval na čisto neustále a nic to roubu nevadilo.Je to staré asi 4 roky.

6.7.foto -  na tutéž podnož tedy Crateagus monogyna jsem dal i pokusně ušlechtilou kdouloň, roubováno plátováním bez sedélka. Je to staré 2 roky.

8. Asijská hrušeň ´Chojuro´roubovaná za kůru do koruny ´Lucasovy´. Asi 3 roky staré. Plodí to jak zběsilé a ani stopa po rzi hrušňové. Jen ti sršáni!

Obrázky:
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
hlohy
hlohy
5.hlohy
5.hlohy
6. kdouloň
6. kdouloň
7.kdouloň
7.kdouloň
8. Asijská hrušeň
8. Asijská hrušeň
Připojit reakci

Juraj Kafka (15) - xxx.xxx.46.80 (?)
7.5.2009 19:34

Další pokus a už jsem o tom psal v jiné rubrice byl mišpule na jeřábu obecném kopulací. Srůst pěkný, ale slabší růst naroubované části. Je to staré asi 4 roky.

2. celkový pohled

3. mišpule na hlohu roubovaná za kůru (jizvy na kůře bohužel udělalo srnčí)

4. celkový pohled - růst je mnohem silnější oproti variantě na jeřábu. Dokonce to pokvete. Staré také 4 roky. Bohužel mi to neustále okusovaly buď kozy nebo srnčí zvěř, takže je to neforemný stromek.

Toť asi vše...

Obrázky:
mišpule/jeřáb
mišpule/jeřáb
2.mišpule/jeřáb
2.mišpule/jeřáb
3.mišpule/hloh
3.mišpule/hloh
4. mišpule/hloh
4. mišpule/hloh
Připojit reakci

HONZAD (484) - xxx.xxx.97.158 (?)
7.5.2009 21:54

Mám s mišpulí stejné výsedky. Na jeřábu zatím moc neroste a listy jsou do červena, na hlohu roste lépe.

HONZA

Připojit reakci

host - xxx.xxx.46.80 (?)
9.5.2009 8:56

pak mám ještě jeden případ kopulace s kdouloní na hlohu, a rostlo to pěkně dokonce by bývaly byly květy, ale vylomilo se to. když jsem to prohlížel nebylo to dostatečně srostlé. Nechal jsem to ovšem nezkrácené a to zřejmě tomu vylomení jen pomohlo. Ono i u té mišpule je to místo srůstu hodně znát. Zřejmě to bude podobné "šméčko" jako meruňka na myrobalánu(taky po určitém čase se vylomí v roubu). A nebo budu muset změnit kvalitu práce, udělat co nejdelší řezy. I v případě roubování za kůru.

Juraj Kafka

Připojit reakci

Jerrydecampo (161) - xxx.xxx.213.129 (?)
30.5.2009 16:15

Tak jsem taky konečně něco nafotil...

Obrázky:
Leskora na semenáči kultůrní odrůdy
Leskora na semenáči kultůrní odrůdy
Favoritta morettini na prunus spinose
Favoritta morettini na prunus spinose
Dicolor na hlohu
Dicolor na hlohu
3vestky na myrobalánech(očkovanci a opravy jsou roubov.)
3vestky na myrobalánech(očkovanci a opravy jsou roubov.)
Připojit reakci

HONZAD (484) - xxx.xxx.82.170 (?)
11.6.2009 22:57

Pěkná práce, krásně vám robovanci odrůstají.

Honza.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.125.72 (?)
12.6.2009 7:56

měl bych dotaz, zda se dá naroubovat(naočkovat) meruňka na podnož třešeň a jestli ano, tak jaké by měla vlastnosti. Zkoušel to někdo?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.213.129 (?)
12.6.2009 22:17

Jsou to příliš od sebe vzdálené druhy.Naroubovat to půjde, ale nesroste. Obecně lze říct že roubovat s úspěchem lze pouze v rámci stejného druhu.Jsou i vyjímky ale meruňka na třešeň faktmezi ně nepatří.

s pozdravem J. Pavlíček

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Globální oteplování11.8.2019171
Opatření v sadu proti suchu2829.7.20194699
Usychání vegetace na zahradě728.7.2019537
Kroupy... a je po úrodě 929.6.20193928
Neznámá rostlina 435 32.6.2019391
Co je to za rostlinu? 2816.5.20196128
Zalozenie ovocneho sadu na cca 600m2 512.4.20193075
Jak se zbavit užovky?367.4.201937079
Zahrada ve svahu 40° 825.3.20193270
Strom s plody bez nutnosti česání44.3.2019956
Jak a čím zastínit skla ve skleníku93.3.20191637
Kdy dát ven jarní truhlíky?225.2.2019494
Pestovani na jiznim balkone/parapetu421.2.2019688
Likvidace vrby 416.1.20191091
Ma cenu mit zahon vedle pole?1713.12.20184602
Suché dubové listí u kmenu malých stromků14.11.2018678
Kdy po zabití upéct kačenu?615.10.20181415
Zahradny rebrik 421.8.20184443
Merlík osinatý619.7.20183001
Poznej ptáka 2 4314.7.201820696
Napadené maliny 39.7.20181164
Pomoc s identifikací choroby okurek a brokolice 67.5.20181394
Nová zahrada 1328.4.20183121
Renovace staršího skleníku425.4.20181372
Poznávačka rostliny 416.4.20181304
Poznáte rostlinu?616.4.20181259
Lze zakopat strom?2215.4.20186339
Pomoc při určení rostliny108.4.20182402
Obleva 1125.3.20184255
Identifikace stromu 312.3.20181326
Zrytí záhonku v zimě715.1.20182114
Vodnate pupinky na rukou1712.1.201823304
Zarytí listí řepy312.10.20171366
Pomoc u určením 330.9.20171242
Realizace skalky 1711.9.20174716
Vysazování letošních řízků631.8.20171870
Účinky půdního herbicidu na zeleň926.8.20172435
Kde se už nedá zahradničit?443.8.20179770
Vápenec?31.8.20171799
Řez hlohyně šarlatové117.7.20171424
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Záchůdek catgenie 120+14:52
Krmivo pro slepičky- 200kč velký pytel zbylo mi po chovu slepic13:10
Chov krůt16.8.2019
Nemocná chodidla slepic15.8.2019
Chov pstruhov12.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů