Pochlubte se svými výsledky roubování



VašekB - (38) - 166.20 (?)
6.5.2009 0:24

Je dobré, že jste předvedli své výsledky a fotografií je také spousta. Pro mnohé to je poučení a inspirace. Je spousta věcí které se dá při roubování ovlivnit a nebo také trochu pokazit. Ať je to krátký řez, dobré utažení pásky, rovné přilehající plochy, doba roubování nebo použité rostliny. Co se obrostu týče, má velký význam pro zesílení kmínku, ale průběžně se odstraňuje asi 20cm dolu od roubu vše, a potom níž se jenom zakracuje, říká se pinzuje. Samozřejmě největší síla je v horní části a tak nám podnož průběžně obráží ze spících pupenů. Tedy kontrolujeme častěji. Všechen obrost se odstraňuje až ke konci srpna, aby do zimy rány trochu zahojily.

Odmala je pro mne roubování přinášením něčeho nového a ušlechtilého na svět. Všechny tyto stromy můžu stále pozorovat, a už brzo některé z nich ani neobejmu jak jsou silné. A tak nám život letí,  VašekB.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 68.229 (?), 5.5.2009 17:46

Reakce na foto P. Pájji

Obrost určitě neodstraňovat tak razantně jak je vidět na fotkách, nýbrž bych si s ním pohrál.

Pokud při štěpování sesazujete stromek k tenčímu výhonu, tak alespoň zatírejte řezné plochy štěpařským voskem, a hlavně u peckovin spíše využívejte zásady živého čípku.

Omluvte moji možná ostrou odpověďˇ ale bilo mě to do očí.

Letos je opravdu dobrý rok, rouby se mi ujaly všechny, i ty u kterých jsem to nečekal-až na jeden, ten mi vylomil pes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
VašekB - (38) - 166.20 (?), 6.5.2009 0:24

Je dobré, že jste předvedli své výsledky a fotografií je také spousta. Pro mnohé to je poučení a inspirace. Je spousta věcí které se dá při roubování ovlivnit a nebo také trochu pokazit. Ať je to krátký řez, dobré utažení pásky, rovné přilehající plochy, doba roubování nebo použité rostliny. Co se obrostu týče, má velký význam pro zesílení kmínku, ale průběžně se odstraňuje asi 20cm dolu od roubu vše, a potom níž se jenom zakracuje, říká se pinzuje. Samozřejmě největší síla je v horní části a tak nám podnož průběžně obráží ze spících pupenů. Tedy kontrolujeme častěji. Všechen obrost se odstraňuje až ke konci srpna, aby do zimy rány trochu zahojily.

Odmala je pro mne roubování přinášením něčeho nového a ušlechtilého na svět. Všechny tyto stromy můžu stále pozorovat, a už brzo některé z nich ani neobejmu jak jsou silné. A tak nám život letí,  VašekB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 6.5.2009 6:12

Ano, na stromech, na dětech i vnucích je vidět, že jsme tu jen na procházce. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tini - (31) - 11.247 (?), 6.5.2009 6:51

Problém, když začnete se sadařstvím a okrasnými stromy a keři před padesátkou. To tu budu muset být do stotřiceti, abych si užil ty výsledky roubování a hezké stromy. Pěkný den všem :-)  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 122.179 (?), 6.5.2009 7:32

Nevím, čí to byla zásluha, ale asi takového přítele, který "nosil pravý hnůj rukama".Dodnes na to vzpomínám a taky analyzuju, proč jsem začal ve svých dvaceti.Padesát let starý roubovací nůž mně to stále připomíná.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 168.167 (?), 6.5.2009 9:27

pro Jar. Pavlíčka... řezné plochy už jsou zatřené. To je tak, když si člověk zapomene vzít s sebou na zahradu vše potřebné.

Takto razantně jsem ořezal jen část naroubovaných stromků - stručně řečeno, začátečnické experimenty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 64.178 (?), 6.5.2009 17:52

Vidím že diskuze se pěkně rozjela. Přinesla mi odpovědi na otázku odstraňování obrostu - díky za cenné rady od pana Vysloužila a Berana. Vždycky jsem váhal, jestli vylamovat obrost, nebo jej ponechávat. Pak jsem dospěl k názoru, který mi výše uvedení pánové potrvrdili. Když by měl obrost přerůstat roub - je potřeba jej odstranit, roub musí mít vždi apikální dominanci. Současně není dobré vše zelené na podnoži odstranit, je potřeba ponechat nějaký čas zelené listí, které celý stromek "živí" než začne roub pořádně růst. Pokud roub mohutně přirůstá, tak bych pak veškerý planý obrost vylámal, aby se do podzimu rány stihly dobře zahojit.

Je dobře, že ukazujete i své nezdary. Já jsem vloni narouboval ryngloň na semenáč slívy (FOTO1), vše skvěle rostlo, nevěřil jsem že by za jednu sezónu z roubu se dvěma pupeny nohly narůst takové přírůsty. Letos na jaře jsem marně čekal, až se objeví zelené listy, vykvetlo jen pár kvítků, které uschly a celý stromek zaschl. Nevím co se mohlo stát, možná špatná afinita, nebo nějaká infekce tracheomykózou, odešla totiž i podnož. Místo srůstu tak rychle tloustlo, že popraskalo a tudy mohla vniknout infekce.

Zato radost mi dělá trnavská moruše na plané moruši (Foto 2 a 3). Chtěl jsem si koupit stromek, ale dlouho jsem jej nemohl sehnat. Pak jsem ji někde vyděl v nabídce, ale když jsem našel cenu, tak se mi protočily panenky. Rouby mě stály flašku vína, ale radost mi moje roubovaná moruše přináší větší, než kdybych ji v zahradnictví koupil za pakatel.

HONZA

Foto 1 -Ryngle za jeden rok, ale na jaře uschla
Foto 1 -Ryngle za jeden rok, ale na jaře uschla
moruš trnavská za kůru
moruš trnavská za kůru
moruše trnavská - kopulací
moruše trnavská - kopulací
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
VašekB - (38) - 166.20 (?), 7.5.2009 0:29

Honzo, díky za příspěvek a je vidět, že Vám roubování přináší radost tak jako mě ve čtrnácti letech. K tomu obrostu jsem již psal, je důležitý pro sílení kmínku. Uplné vyholení obrostu se dělá na konci srpna, ale ne vylamováním, na toto je speciálně nůž žabka. Pozor, je trochu nebezpečný. Výhon se napruží, to znamená že ho lehce přitáhnete nahoru, přiloží se žabka ve větevním kdoužku a tahem do strany se odřízne. Hladké řezy se lépe hojí. Při vylamování dochází k hlubší ráně a toto není dobré. Když vidím tátu jak mi iniciativně olamuje obrost, tak se mi žabka otvírá v kapse. Alespoň tak se to říká. VašekB.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 7.5.2009 11:51

Je to asi banalita, mám malý příspěvek k vylamování či odřezávání výhonů na podnoži - a vůbec odstraňování konkurenčních zazelena.
   Mám zkušenost, že rány po mladých zelených výhoncích,, které se snadno vylomí i s malou patkou se hojí ještě rychleji a lépe než ty hladce uříznuté. Nevím, čím je to způsobené, snad nějakým nahromaděním auxinů nebo prostě tím, že jamka se zavaluje líp než malý kroužek.
   U podnoží je tomu ale jinak. Zakracováním planých výhonů na podnoži (já to dělám většinou zaštipováním, neboť vždy nemám při sobě nůžky či nůž) tyto zakrácené výhony zesílí a jakoby zestárnou, dřevnatí. Často se zakracují 2x i 3x, jelikož z pupenů vyhánějí znovu. Takové se už vylamují špatně, ty odřezávám. Přiznám, že to dělám někdy v létě, častěji až na jaře příštího roku, když roubuji nějakou podnož vedle.   Pokud se chystám roubovanec vysadit téhož roku na podzim, obrost úplně neodstraňuji, věřím, že jeho rašení podpoří zakořenění stromku. Ale důkaz pro to nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 7.5.2009 11:21

Pro "Honzu"

Ten snímek uschlé ryngle je v mnohém podobný chorobě, která se mne vyskytuje u někteých šlechtěných švestek a to odumíraním zdravých výhonů během zimního klidu a některé pupeny nebo i květy se jako "pohnou" a zavadnou. Já to tady zařadil jako příspěvek "neznámý důvod odumírání šlechtěných švestek". Tvrdit to mohu proto, že ten výskyt se netýká švestky domácí ani duranzie a těch kterých se to týká mám dostatečný vzorek a týká se jich to bez výjimky. Prostě i když ty stromky ještě rostou, nedají se zvládnout řezem a ani nevím jak bych jim mohl pomoci. Pro ilustraci zkusím dát sem snímek se Stanley.

Stanley
Stanley
Probouzení Stanley 2
Probouzení Stanley 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika