Opatření v sadu proti suchu



Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.66 (?)
10.11.2019 10:57

Půdu kolem stromů důkladně do hloubky zrýt a zapravit větší množství hydrogelu aby to málo co naprší se 100% zadrželo pro stromy a ty tak byly v kondici a dělaly stín. Pokud to jenom trošku jde, zrytou půdu důkladně mulčovat pokud je čím. Nevěřím že něco jiného pomůže. Dělat studnu a řešit čerpadlo jenom kvůli stromům mi příjde trošku moc peněz za málo užitku. Pokud to půjde dál tak jak je to teď, stejně by ji za pár let musel prohlubovat a jestli je na kopci, tak tam těžko bude dělat studnu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 2.7.2019 21:50

Z dôvodu absencie zrážok najmä počas leta som nesmierne rád, že mám vlastný zdroj vody, a že som pred niekoľkými rokmi zainvestoval do kvapkovej závlahy. Je to pre mňa obrovská pomoc. Neviem si predstaviť, že by som musel ručne zavlažovať okolo 60 stromov dávkou 40-50 L/koreň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dzordzik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 63.66 (?), 10.11.2019 10:57

Půdu kolem stromů důkladně do hloubky zrýt a zapravit větší množství hydrogelu aby to málo co naprší se 100% zadrželo pro stromy a ty tak byly v kondici a dělaly stín. Pokud to jenom trošku jde, zrytou půdu důkladně mulčovat pokud je čím. Nevěřím že něco jiného pomůže. Dělat studnu a řešit čerpadlo jenom kvůli stromům mi příjde trošku moc peněz za málo užitku. Pokud to půjde dál tak jak je to teď, stejně by ji za pár let musel prohlubovat a jestli je na kopci, tak tam těžko bude dělat studnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 43.159 (?), 10.11.2019 19:21

Bohužel hydrogel je poměrně drahý s životností 5let. Vychází 0.5kg na stromek, což je kolem 200Kč. Má někdo zkušenost s bentonitem? Cenově to vychází 10kg za 100Kč.

Studna na kopci a bez elektřiny nepřipadá v úvahu.

Dnes zasazeny Gala a Lucy, opět s drenážkou.

Gala
Gala
Lucy
Lucy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 97.51 (?), 12.11.2019 8:55

Hydrogel má stromek podpořit v prvních letech. Později by si měl stromek začít sahat do dalekého okolí sám. Ten koš na kořeny je určitě zajímavá věc, ale jakou naději mají kořeny, které prorostou mimo to králičí pletivo? tohle je něco jako květináč, ze kterého sice mohou kořeny prorůstat ven, ale když zesílí přes obvod ok pletiva, tak se vlastně samy odškrtí. Nebo si bude hryzec ten obal obíhat a bude ožírat to mladé a šťavnaté, co proroste ven. Dělal bych ho alespoň 70 x 70 x 70, aby kořeny uvnitř měly místo na částečnou seberealizaci. Když budete používat bentonit, bude to něco jako hydroponie. Bude se něm vázat dost živin, které dodáte, voda, kořeny se budou držet prakticky jen v dotovaném prostoru, nebudou mít touhu putovat mimo něj. navíc, v tom jim bude bránit ten košíček z pozinkokaného pletiva. Studna na kopci, bez elektřiny? Co takhle něco jako ve filmech z Divokého západu? Čerpadlo na vítr a nějaká nádoba vedle? Já mám vedle každého stromu trubku cca 1 coul, asi 40 cm hluboko, s pár navrtanými děrami nejmělčeji 15 cm pod povrchem. Na ní závit na petku. Voda se vsakuje někde dole, ne jako z kapkové závlahy od povrchu. Když zalévám nebo hnojím obcházím s konví (hnojivo), hadicí (voda). Petky jsou ve výběru od 1,5 l až po třeba 5l (od vody do ostřikovače, ty velké nádoby od balené vody). Jestli už to tu někdo psal, omlouvám se za dublování, ale občas to dlouhé vlákno dokáže utahat, unavit a nejen oči. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 12.11.2019 11:11

Hydrogel. Po příjmu vody mnohonásobně zvětší objem, "nasaje" vodu. Ovšem chybí mi nějaké slušné zjišťování, výzkum (ne reklamní propagační materiály),  zda tuto vodu dokážou rostliny využít. Má- li někdo nějaký odkaz na tento výzkum, dejte jej. 

Nedovedu si to totiž moc dobře představit. Kořínky jsou velmi jemná věc. Jestliže se něco mnohonásobně nabobtná a pak zase seschne, jemňoučké kořínky to zcela jistě poškodí. Jestli pak vůbec jsou schopny nasávat vodu, teda spíše asi pouze výpary. Nevím, jestli celý hydrogel není jen vyhození spousty peněz. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.176 (?), 12.11.2019 10:57

Má někdo zkušenost s bentonitem?

Vlstní zkušenosti nemám. Ale jedná se spíš o látku zadržující živiny v lehké půdě, než samotnou vodu.
  Co se týče toho hydrogelu, to taky není úplně jasné. Že dobře váže vodu je bez diskuze. Problém je, že tu vodu příliš ochotně nevydává. Takže kořeny obalené nasáklým hydrogelem sice nevysychají (což je výborné na přepravu), ale vodu berou někdy obtížně a tak trochu suchem trpí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 97.51 (?), 13.11.2019 7:33

Zkoušel jsem hydrogel pod různou zeleninu i do volné půdy. Když to uděláte tak, že ho nasypete do země, promícháte vysadíte sazenice a zalijete, můžete s použitím pohořet. Sázel jsem tak celer. Ob jamku jsem dával suchý hydrogel - promíchal, vysadil, zalil. Tam kde byl, celer zvadl a některé dokonce odešly. Nová výsadba do míst, kde už byl napitý hydrogel, už na tom byla stejně a pak i trochu lépe než ty bez hydrogelu. Takže mám ten dojem, že při boji o vodu je hydrogel silnější, ale po jeho napití si už rostliny z něj vodu dokáží vytáhnout. A jak jsem psal, v nádobách s rajčaty to fungovalo. S hydrogelem vydržely nevadnout déle než když byly jen v substrátu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 210.56 (?), 11.11.2019 15:24
Ropný derivát?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 67.245 (?), 12.11.2019 19:56

Klíčové slovo pro vyhledávání je Půdní kondicionéry. Zabýval se tím docent Salaš. Bylo to zajímavé hlavně v kontejnerovně.

Mě se jeví jako použitelný způsob zavlažování rozptýlené výsadby zavlažovací vaky, nebo jejich samodomo modifikace.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 15.12.2019 13:36

Nevím, jestli je při cěně hydrogelu reálné zarýt jeho větší množství ke stromům. Mulč zabrání odparu z povrchových vrstev, ale chybějící vodu nedodá.
Každopádněje třeba zajistit, aby pokud možno žádná voda z pozemku neodtekla. Je-li na něm jakákoli stavba, měl by okap vést celoročně pod zem do co největší nádrže. Nejvíc vody u nás spadne v zimě, tedy době, kdy ji nepotřebujeme a ona odteče do spodiny nebo pryč z pozemku. Samozřejmě to není levné, ale tam, kde není vodovod je to jediný zdroj k mytí aj., tam kde vodood je, může užitková voda významně šetřit tu drahou pitnou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika