Mišpule



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 180.10 (?) 
8.10.2011 15:54, zobrazeno: 43515x

Prosím o sdělení jak zpracovat plody mišpule, mají se nechat promrznout? Děkuji Kateřina

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 178.235 (?), 8.10.2011 17:16

Mišpule v současnosti jsou nepoživatelné.Aby změkly, musí přejít mrazem.Stačí ponechat je vymrznout v mrazničce, po rozmrazení hniličí a jsou k jídlu.Z mrazničky je lze odebírat v menším balení postupně.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.38 (?), 10.10.2011 21:31

Mišpule zpracovávám dvojím zpusobem :

na marmeládu -nechat přejít mrazem poté odstranit pecičky a slupky propasírováním a dále jako každá jiná marmoška.

na destilát- nechat přejít mrazem, rozmělnit, dát do bečky přidat enzym+kvasinky a nechat vykvasit -destilát je velmi dobře hodnocen

Přeji dobrou chuť a na zdraví           Oťas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 5.149 (?), 5.11.2011 23:07

Na zahradě, kterou jsem zdědil po rodičích mám jeden strom mišpule naroubované na hlohu. Každý rok je na ní cca 100 až 200 kg plodů. Chtěl bych se vyjádřit k problematice k jejich sklizni a zpracování.

1.Všude se píše, že je nutné, aby mišpule byly před sklizní vystaveny mrazu. Protože jich mám velké množství a naráz jich moc nesním, tak jsem je loni utrhl aniž prošly nějakým mrazem a nechal jsem je dozerát normálně při pokojové teplotě- v pohodě.

2.Na internetu se všude uvádí zpracování mišpulí na marmeládu. Z loňské sklizně jsem udělal na zkoušku 7 sklenic 0,7 l marmelády. Na jaře všechno skončilo v odpadcích- nechutnalo mně to, nemělo to nic společného s mišpulí.

3. Předloni jsem zkoušel sušit mišpulovou drť na plechu, usušené jsem rozkrájel na obdélníčky, docela to šlo, ale mišpule to nebyla.

4. Asi před pěti lety mně kolega z práce nabídl, že mně z nich udělá mišpulovicu. Čtyři bedny mišpulí si ode mně odebral, zpracoval je a nechal vypálit. Dostal jsem pět litrů za symbolickou cenu. Dal jsem je do lahví, vytiskl barevnou etiketu a protože moc alkohol nepiji, tak jsem skoro všechno rozdal. Chutnala mně a dle dobrozdání píčů byla výborná- byly v ní ty mišpule cítit. Druhý rok jsem mu zase přenechal mišpule, al to co jsem dostal nebylo k pití- nebylo poznat z čeho to je. Tak skončilo toto zpracování.

5. Letos zkouším zamrazit drť z mišpulí- problémem je omezená kapacita mražáku.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 6.11.2011 7:49

z te mispulovice to bylo v obou pripadech z plodu nepremrzlych?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.149 (?), 7.11.2011 10:42

Mišpule řeším až v momentě, kdy mám veškeré práce na zahradě udělané. Jestli mrzlo a kolik stupňů bylo nevím, ale pravděpodobně nějaký mrazík byl, protože jsem mišpule setřásal do plachet a spolu s nimi padalo listí. Myslím si, že mráz působí na plody mišpulí stejně jako na listí některých stromů (například ořešák), kdy po prvním mrazíku nastane prudký opad listí. 

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 6.11.2011 12:32

Jsou to cené rady a poznatky. Díky za ně Mr Big -ovi. 100-200 kg z jednoho stromu je velké množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 5.149 (?), 7.11.2011 10:31

Nikdy jsem úrodu mišpulí nevážil. Tak jsem dnes naplnil 10 litrový kbelík a zjistil jsem, že v něm bylo 4,5 kg mišpulí. K dnešnímu dni mám sklizeno asi tak 50 kg mišpulí. Dle mého odhadu sklidím ještě tak 30-40 kg. Myslím si, že letošní úroda je stejná jako každý rok, takže u té cifry 150-200 kg jsem se zachoval jako správný rybář a pořádně jsem nadsadil. Chtěl jsem jen říct, že mišpulí je tolik, že se nedají v době dozrávání zkonzumovat.     Sorry.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 181.111 (?), 20.11.2011 13:33

A jak mišpule zpracováváte na kvas (podtrtit, vykrajovat, přidat ztekucovadla,...)? Děkuji, chci to letos vyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 5.149 (?), 20.11.2011 15:15

Mišpule na kvas nezpracovávám protože bydlím v paneláku a na zahradě v boudě by mně asi nic nevykvasilo. Dvakrát jsem dal mišpule kolegovi z práce a ten mně dal část vypáleného produktu.Jinak k tomu jak se to dělá by se Vám mohl vyjádřit host tohoto webu Oťas. Pokud jsem za tu chvíli co jsem s ním jel dobře rozumněl, tak přidává jablečný mošt.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika