Legální znečištění zahrady



host - 22.251 (?)
20.1.2011 22:34

Nechci řešit myslivce, ale znečištění pozemku 2-4 mm kousky olova. Hrubě spočteno to může být 80 000 - 150 000 ks olova v mém sadu, vzhledem k malé velikosti s obrovským povrchem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 22.251 (?), 20.1.2011 22:29, zobrazeno: 16712x

Potřebuji poradit, máme ovocný sad na samotě, kde se běžně přes rok vyskytuje zvěř. Bažanti, zající a srnci. Každý rok zde myslivci konají společné hony, a během roku střílí lišky, kočky a další nevím co. Jen orientačně jsem spočítal, že průměrná váha olověné náplně je 30 g a při průměru 20 ran na hon po 40 letech mám na pozemku 24 kg legálního olova, rovnoměrně rozptýleného. Předpokládám spíše více kg. Může to mít nějaký škodlivý vliv v případě pěstování ovoce a konzumace trávy domácími  králíky? Myslíte, že někdo sleduje, nebo ho zajímá kolik olova se za 200 let dostalo do naší půdy? A poslední věc- mohu z tohoto pozemku produkovat BIO potraviny? Respektive, Ti co BIO produkují tam nemají broky? Děkuji za radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 22.251 (?), 20.1.2011 22:34

Nechci řešit myslivce, ale znečištění pozemku 2-4 mm kousky olova. Hrubě spočteno to může být 80 000 - 150 000 ks olova v mém sadu, vzhledem k malé velikosti s obrovským povrchem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.216 (?), 21.1.2011 3:22

Vazeny pane,

chapu Vase rozhorceni, ale verte mi, ze na zadnem forum nedostanete zodpovednou odpoved. Muj nazor? Musite si nechat udelat rozbor pudy. Je pravda ze vysoke davky olova mohou byt nebezpecne, ale co to znamena?

Ruzne studie u nas  (nad kterymi se zase nekdo tady muze vofrnovat) dokazaly ze olovo se lehce neshromazuje v urcitych rostlinach jako kukurice, fazole, jablka atd, ale shromazduje se daleko vice treba v mrkvi, petrzeli, salatu a spenatu. Mozna, ze byste se mel zeptat na Vasem Ministerstvu zemedelsvi jake oni maji vysledky?

Kolik olova je hodne a nebezpecne pro ovocny sad?Ja nevim, nestudovala jsem to a i kdybych vedela nedovolila bych si to napsat. Mate na krku nejenom tento problem ale asi taky politicky problem, jak zabranit, dalsimu loveni v pripade, ze mate moc olovnatou pudu.

Ja bych si urcite taky nechala udelat rozbor vody, pokud pouzivate vodu ze studny. Toleroval jste to jaksi dost dlouho tak nemyslim, ze Vam to tolik vadilo?   Proc najednou?Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.251 (?), 21.1.2011 7:59

Ovocný sad byl rodičů, nikdy jsme nad tím nepřemýšleli, lovení zvěře je běžné po celém světě a nikomu pár broků nevadilo. Ale v poslední době pořád nacházím plastové prázdné nábojnice. Sbíral jsem je a měl jsem plné kapsy. Tak jsem o tom začal přemýšlet. Vzhledem k umístění sadu bokem od silnic, v čistém prostředí jsem si myslel, že mám BIO ovoce. Ale po spočtení broků za více než 80 let využívání pozemku nevím co si mám myslet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.249 (?), 21.1.2011 8:14

Pokud jste nepodepsal povolení k honitbě na svých pozemcích, tak tam myslivci nemají co dělat. K tomu musí mít Vaše svolení. Nejlepší je, pokud to lze, pozemek pozemek prostě oplotit a pak, podel zákona, smí cizí osoba vstoupit na pozemek jen se svolením majitele. Mě osobně udivuje, jelikož jsem se s tím také setkal, že páni myslivci klidně odhodí prázdnou patronu v lese na zem jako vaigla...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 35.114 (?), 21.1.2011 10:41

Prosím Vás, kilogramy nábojnic! viděl jste někdy v reálu vůbec vystřelenou nábojnici - brokovou?! Na střelnicích se to vždycky sbírá, samozřejmě myslím prázdné vystřelené nábojnice a rozstřelené asfaltové holuby. A že se chovají bažanti v líhních a pak se vypustí a střílí, to se dělalo vždycky. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 21.1.2011 9:29

Myslivce, kteří odhazují nábojnice asi nikdo nepředělá, to je prostě v člověku a jeho vztahu k přírodě. Je to věcí určité "štábní kultury" daného mysliveckého sdružení a samozřejmě hlavně věcí výchovy člověka, která v tomto ohledu u nás stále hodně pokulhává. Paradoxně - pohozené nábojnice si pan majitel, ač oprávněně naštván, relativně snadno ze svého pozemku sesbírá. Takže nábojnice nejsou tím primárním problémem. Pravdu má paní Kozička se svým názorem, že tady na fóru zcela zodpovědnou informaci o rizicích zamoření půdy olovem asi nikdo nepodá a budou to spíše jen dohady a osobní názory laiků. Přesto by možná bylo dobré se poptat, či zapátrat, jak je kontaminace půdy olovem řešena v okolí sportovních brokových střelnic, kde bude kontaminace tohoto typu nesčíslněkrát vyšší, než v uvedené zahradě. Vždyť zde se střílí takřka každý den a stále do stejného směru.  Za střelnicí budou pozemky s různým stavem kontaminace, se zvětšující se vzdáleností od epicentra dopadu kontaminace klesá. Tady se tímto problém jistě někdo musí zabývat. Zkusil bych referát životního prostředí, v jehož okrsku mají podobnou střelnici (např. Brno - severní okraj města, Medlánky či Řečkovice tuším). A podle zjištěných údajů by asi bylo možno získat určitý obraz o tom, co se v malém děje i na oné zahradě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 21.1.2011 11:50

Já bych se neznepokojovala. Elementární olovo je za normálních podmínek docela stálé.  Dříve se přece vyráběly olověné vodovody, a to je sakra jiný poměr, než 24 kg olova v tuhách vegetační vrstvy.Jiná by byla situace, kdy by došlo k přímému pozření broků - ale králík nebo člověk není kachna nebo žížala. Horší jsou organické sloučeniny olova, které se přidávaly do benzínu a kontaminovaly okolí silnic. Ale u Vás je tomu jinak. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.79 (?), 21.1.2011 12:36

Souhlasím. Bez rozboru konkrétní vypěstované zeleniny tato diskuse k ničemu rozumnému nepovede. Jen perlička - když se dřív na reprezentativních recepcích podávala zvěřina, kuchaři údajně do bažantů poražených jako drůbež broky uměle zastrkávali, aby se zdálo, že jsou ulovení na poli Krom toho, pokud vím, se srnčí zvěř broky lovit nesmí, jen koulí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.242 (?), 21.1.2011 13:12

Pokud vím, bude to lepší, pro lov zvěře mají být (nebo už jsou) zakázány olověné broky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika