Jejda, otevřel jste docela komplexní problém. Já měl hlavně na mysli nebezpečí přehojení svrchní vrstvy. A pohodlí uživatele jsem vůbec nebral v potaz.
Mám vyvýšený záhon, ale venku. Hodně vyvýšený: 80 cm od úrovně půdy, 70 cm náplně. Celkem asi 3 kubíky. Zemina vespod pro mne nepřipadala v úvahu, protože jsem ji neměl. Takže ano, dospod šlo, co jsem měl, štěpka, tráva, listí, prostě dostupná biohmota (pálit ji už ji zakázané). Tam je nevýhodou to, že biohmota ztrácí objem, takže musíte každý rok dost podstatně přidávat svrchní vrstvu. Je tepelně odizolován od půdy (14 cm polystyrénu) a zajištěn pletivem proti fauně. To je důležitá věc. Jiné řešení pak je postavit VVZ na konstrukci, takže nemá spojení s půdou vůbec. Tepelná ani protihlodavcová izolace nejsou pak nutné. Jílovitá půda vespod je ve skleníku výhodou, protože dlouho drží vodu. U venkovních VVZ tohle není zvlášť důležité, ale letos se zdá, že by to i tam mohla být výhoda. Mám za to, že takhle sucho v květnu už dlouho nebylo a výhled vláhu neslibuje
Kompost je ideální. Jenže je to zase otázka dostupnosti. Nemám ho ani po letech dost. Do svrchní vrstvy jsem potřeboval cca 1,2 kubíku. S kupovaným jsem skoncoval: pravděpodobnost kontaminace je prostě příliš vysoká. Takže jsem to řešil směsí koupeného substrátu, vlastního kompostu a zeminy. S tím substrátem jsem měl kliku: žádný problém. A roste to hezky.
Milan HP