Pěstování meruněk v nadmořské výšce 600 m



bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?)
11.5.2018 20:59

PP: to hrozno bolo len na okraj, k téme bolo to pred tým, teda že v poprade a vo svite marhule majú, ale už mi celkom chýbalo, keď ste dlho do mňa nezarýpli, aj som sa bál, či náhodou nie ste chorý :)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 11.5.2018 20:13

známy má v poprade (650 mnm) marhuľu, ale netuším aká odroda, pred pár rokmi som videl plody, neboli ešte zrelé ale strom rodil bohato a on si to chválil. má to chránené medzi dvomi budovami. neviem aký je prístup slnka. tiež tu písal raz niekto zo svitu (cez 700 mnm), že má na záhrade vehardu (tuším) a bol spokojný. všetko sú to mestá priamo pod tatrami. nadmorská výška je dôležitá, ale tiež záleží veľa od konkrétnych podmienok. napr. u nás v susednej obci (asi 600 mnm) pestuje niekto hrozno ale osobne som to nevidel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 11.5.2018 20:42

Jenže hrozno není merule. U mně Leskora letos zmrzla, půjde do kamen a meruňku už nikdy více. Réva Somerset Seedless má na některém letorostu i čtyři hrozny a roste jako divá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 11.5.2018 20:59

PP: to hrozno bolo len na okraj, k téme bolo to pred tým, teda že v poprade a vo svite marhule majú, ale už mi celkom chýbalo, keď ste dlho do mňa nezarýpli, aj som sa bál, či náhodou nie ste chorý :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 11.5.2018 21:05

Příště mi laskavě předem sdělte, jak mám post psát, abych se vás nedotk. Popisuju svojí = moji zkušenost s pokusem o pěstování meruňky v poloze 550 mnm a se zimním mrazem -20,5 st. S vámi to mělo společného minimum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 8.11 (?), 15.5.2018 11:16

Tak to mě mrzí, že Leskora u PP von Pilgrams skončí v kamnech. frown Zimních -20°C by neměl být problém, ovšem po předchozím lednovém narašení, kdy to na zimu ještě vůbec nevypadalo, to problém byl, jak vidno. Tady jsou Leskory obsypané. Pro mě stále nejlepší raná meruňka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 8.11 (?), 15.5.2018 17:23

Nezbývá, než PP von Pelhřimov doporučit k vyzkoušení novou lednickou meruňku FROSTINU. Ale mám takový dojem, že PP je už tímto pokusným pěstitelstvím otrávený dostatečně. indecision

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.5.2018 21:15

Podtrženo, sečteno. Na nadmořské výšce tolik nezáleží. V Mexiku plodí meruňky ve dvouapůl tisících, na Čukotce ani u moře.  Jen jestli pan Milan Jílek za těch 8 let nezměnil názory nebo fórum. 
   Meruňky vydrží sibiřskou zimu, ale špatně snesou české jaro. Tím nemyslím to letošní, to se bude opakovat nejdřív za 10 let. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 224.10 (?), 31.3.2009 13:04

bydlím v ca 620 m.n.m., před 4 lety jsem za barákem zasadila Bergeron, je sice mladičká, ale loni měla asi 15 plodů, tak doufám, že se jí bude dařit. Asi hodně záleží na stanovišti. Zuza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.98 (?), 2.4.2009 8:09

Já jsem takový maník z Valašských kopečků, který se nemíní vzdát, i po těch zkušenostech se sněhem převálcovanými broskvemi a td.. Několik lidí mi samo. řeklo, že to jsou zbytečné pokusy a zbyde jen špatná nálada ze zbytečné práce, ale je to trochu zábava jít si takhle "proti přírodě" když to napíšu pitomě.

Meruňka je pro mě prostě ovoce č. 1 i když dobře uzrálé red haven jsou prostě great.  Sám jsem z 550 m.n.m. a je to tu fakt bídné, nicméně musim konstatovat, že za všechnu tu bídu mohou ty pitomé jarní mrazíky. Nebýt jich, tak sklízíme kde co. Roky 2006 - 7 byly děsné. Mrzlo i v červnu a to dost hnusně. Spálilo to malé plůdky třešní, přitom v lokalitě Půlčín, což je vesnice kolem 600m.n.m. ne-li více, dál sklízejí broskve a spoustu vlašských ořechů, protože to je super lokalita, osluněná, vysoko položená, a nestéká tam mráz. Vim že tam mají lidi na zahrádkách několik měruněk, ale netuším jak je to se sklizní. Na vlak chodím kolem jednoho krásného stromku meruňky se zdravým vzhledem... bohužel majitelka mi sdělila, že meruňku ještě neviděla, ale jiná odrůda by třeba plodila....

Jednou jsem se v hospodě bavil s jedním domorodcem, a ten tvrdil, že když byl ve školních letech, měli u domu každoročně plodící stromek meruňky, a v lokalitě, která je ještě výš než náš skromný pozemek. No jistě, počasí se od těch dob trochu změnilo.

Která odrůda je podle Vás tedy top z kanadských, a která např. z Lednických? Příští rok budu snad objednávat z Litoměřic rouby, a strkat to na mezikmen z Lepotice. Potřebuju mít jistotu, a něco pozdně kvetoucího a odolného.  Kdysi mi byl doporučen harcot, jako jeden z nejodolnějších, taky Lemeda, Lejuna...

Tak aspoň 5 odrůd, které se nejvíce osvědčily.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 2.4.2009 19:53

Sám budu zkoušet Pinkcot, ještě ji sice nemám, ale o víkendu ji jedu koupit... Odborníci o ní pějou samou chválu, její postupné a dlouhé kvetení (až jeden měsíc) "prý" zajišťuje "zajištěnou" úrodu... Za dva roky budu chytřejší. Sám jsem z ostravska 320mnm a stávající meruňky Bergeron a Veecot kvetou každým rokem ve stejném čase jako nevěsty. Plodí zatím lépe určitě Bergeron, která snese určitě horší klim. podmínky.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika