Vrúbľovanie - marhule



host - 101.32 (?)
16.2.2020 16:40

Zřejmě děláte něco špatně, vy i Petr z H. Moje zkušenost je jiná. Menší přírustek může být při očkování hrušně na hloh. Hloh je podnožově vhodný pro menší vzrůstnost naočkované odrůdy, je to vhodné do menší zahrádky. Na přiloženém fotu jsou přírůstky 40cm.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 12.2.2020 8:05

V této době doporučuji anglickou kopulaci. Roubuji tak i meruňky a výsledky jsou perfektní. Zatímco z očka vyroste za rok vždy jen několik cm slabého výhonku, roubované mají i metrové přírůstky. Fotky takových roubovanců jsem tu vloni sdílel.

Uchování roubů nijak neřeším - zatím leží ostříhané pod stromy a na přelomu února a března je budu roubovat.

Kopulačního řezu se nebojte, taky nejsem profík, opižlám vždy podobně dlouhé plochy a chytá se mi to blízko ke 100 %... Anglická kopulace velmi pomůže (rozštípnout kopulační řez v horní 1/3 roubu a v horní 1/3 podnože a zasunout do sebe) - drží to a nepohne se vám to při omotávání páskou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.24 (?), 12.2.2020 8:29

Petře z H, osobně budu věřit odborníkovi, který svoje poznatky vložil do odborné literatury. Není pravda, že z očka vyroste jen několik cm slabého výhonu. To se může stát v případě vroubování, očkování, do koruny stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 12.2.2020 9:06

Věřte si odborné literatuře, já budu věřit svým mnohaletým zkušenostem a pokusům. wink Při očkování v létě do T-zářezu přímo na místě (bez přesazení) na semenáče třešní či myrobalánů mi ve všech v postupně cca 30 pokusech následující rok vyrostlo jen několik cm. Proto už používám pouze kopulaci, která je u mě spolehlivá s výbornými výsledky. Zřejmě dělám něco špatně, nicméně dobu očkování i způsob provedení jsem prováděl přesně podle oné odborné literatury. Další pokusy už nemám zapotřebí a nadále budu ostatním doporučovat to, co mi už několik let spolehlivě funguje. Myslím si totiž, že pokud je pán stejný amatér jako já, že by mohl ztroskotat s podobným výsledkem a mohlo by ho to zbytečně odradit. Navíc mluví o roubování začátkem března i o již připravených roubech, na což je kopulace velmi vhodná. Nevidím důvod, proč by měl z připravených roubů opižlávat pupeny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.157 (?), 12.2.2020 9:58
Nemam s tym skusenosti, ale myslim, ze ockovanie Forkertom zaciatkom marca by mohlo vyjst lepsie ako letne ockovanie. Pan Mimmo to tu na fore opisoval
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 12.2.2020 11:17

souhlasím s vámi, že teď je nejvhodnější doba na roubování peckovin kopulací nebo a. kopulací. V neděli jsem rouboval a. kopulací odkopky slivoní na rezistentní Betynku. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 12.2.2020 10:54

Spíš to chce udělat řez, než rozštípnout. U tenčích roubů jde ale anglická kopulace mizerně, to pak obyčejná kopulace je lepší. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.2.2020 11:50

Moje zkušenosti v podstatě kopírují to, co píše Petr z H. Roubování anglickou kopulací v předjaří mi dává taky lepší výsledky než letní očkování. V profesionální praxi se samozřejmě očkuje, protože ve velkém to má mnoho výhod - je to technicky jednodušší, menší spotřeba materiálu, oček, větší produktivita za směnu, atd. To ale pro amatéra nehraje roli. Zimní rouby se snadno zasílají, skladují, dlouho vydrží, neujaté můžete naštěpovat znovu.
   Očkuju jenom broskvoně, a to možná jen proto, že jsem správný způsob a termín roubování nenašel. I tak mi část ujmutých oček přes zimu vymrzne, zaschne, upadne pupen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 12.2.2020 12:14

s tím neujmutím broskvoňových oček přes zimu jsem měl taky problém. V zimě 2018/19 jsem tedy naočkované semenáčky broskvoní přesadil i s balem do květináčů a zimoval v místnosti. Tím jsem se vyhnul znehodnocení, všechny vyrazily. V 2.pol. května šly opět do půdy k dopěstování. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.32 (?), 16.2.2020 16:40

Zřejmě děláte něco špatně, vy i Petr z H. Moje zkušenost je jiná. Menší přírustek může být při očkování hrušně na hloh. Hloh je podnožově vhodný pro menší vzrůstnost naočkované odrůdy, je to vhodné do menší zahrádky. Na přiloženém fotu jsou přírůstky 40cm.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 101.32 (?), 16.2.2020 16:43

Tady je třešeň, foto pořízeno 31.5.19. Do konce vegetačního období, dosáhly přírustky 105cm.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika