Vesna



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?) 
24.1.2015 18:34, zobrazeno: 22445x

O této meruňce se zde psalo vícekrát a nedávno se o ní zmiňoval David a Milan. Mohl by někdo popsat její vlastnosti? Proč bych měl dát přednost Vesně třeba před Vehardou, Veselkou, Velborou, Vesprimou atd. O její chuti se uvádí, že je odlišná od běžně pěstovaných evropských odrůd, či jinde, že má chuť dokonce renglódovou. Blíží se tato chuť třeba netradiční chuti Lemedy? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 24.1.2015 22:21

Zdravím pane Petře, rozhodně bych Vesnu nevyměnil ani za jednu.Mám je všechny kromě Velity a Vegamy, jsou to jedny z nejkvalitnějších meruněk které pěstuju, netrpí nekrozama ani apopexijí, dobře obrůstají plodným dřevem, tedy až na Vesnu ta je prevít, roste si kam uzná za vhodné.Vytváří dlouhý, tenký vodorovný až převislý obrost.Donutit ji růst nahoru je pro mě neřešítelný problém.Merunky pěstuju 17 let ale nikdy mi tohle žádný stromek neudělal. Možná někdo poradí.Ohledně chuti nemůžu posoudit, jako jediná ještě nezaplodila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.1.2015 23:41

Díky, Jirko, za názor. V záplavě Samurajů, Ninjí, Tornád, Robad, Puget Goldů, zase někdo pěkně ocení veseľské marhuľe. To se mi líbí. Dříve moc k sehnání nebyly, to se spíše daly sehnat lednické meruňky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 25.1.2015 6:57

Mám je z Agrofructu Čierna voda, posílají i dobírkou, ty Lednické taky za moc nestojí, tedy kromě Leskory a Legoldy.Lemedu jsem nesehnal, největší propadák jsou právě tyto novinky.Možná někde na jižní Moravě nebo Slovonsku se jim bude dařit tady (díky své otužilosti) hodně namrzaji, téměř nepřírůstají a když se se donich zakousnete je to takové nasládlé bláto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.1.2015 14:03

největší propadák jsou právě tyto novinky

Jaké novinky máte na mysli, Jirko? Chuť VESNY by mě zajímala. Lemeda poskytuje určité zpestření meruňkové chuti, i když to zdaleka není typická meruňková chuť. Příliš sladké plody zavánějí fádností, ale zde i při menším obsahu kyselin jsou některé plody chuťově přítažlivé. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 25.1.2015 17:38

Nejhůř jsou na tom co se vzrůstu týče, v tomto pořadí Kioto, Big red, Tomcot,Puget gold, Sylvercot a Pinkcot.Nejvic namrzají Kioto, Pinkcot a Big red a to i při teplotách kolem -15.Z těch co plodily měly nejhorší chut Pinkcot, Sylvercot a Kioto.Naopak mile překvapily Aurora, Tsunami,Spring blush a Orangerd, krásne silné dlouhé letorosty s listy sytě zelenými, téměř až do modra.Násada květních pupenů je taky slušná, takže pokud počasí dovolí mohly by být i první plody.Málem jsem zapoměl na Bergarouge a Tardicot, vloni měly první úrodu a hned to byly nejlepší merunky na zahradě, srovnatelné jen s Bergeronem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 25.1.2015 19:43

To je slovo, Jirko, to se mi líbí, takové hodnocení yesJá stále vkládám naděje do Kiota, ale možná marně. Hlavně ho mám na příliš slabě rostoucí podnoži, takže chyba. Líbí se mně konzistentní chuť celého plodu a i to že je vyrovnaná u všech. Není to žádný Bergeron ani VP, ale přesto dostatečně výrazná. Ale jsou to jen dojmy z malého stromku, bohužel. Tardicot je jakási mutace Bergeronu, pokud si vzpomínám a dalo se čekat, že v chuti nezklame. Bergarouge mně snad vyroste také. Na podzim jsem ho sázel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 65.131 (?), 26.1.2015 10:46

Marhulky na podpnikoch Rubira, Montclar mi do 5 rokov odišli su to nevyhovujuce podpniky do našich podmienok.Kioto som vykopal pred 2 rokmi žiaden zazrak ked dozrieval začala sa monilia širit na plodoch od stonky to som od tejto odrody nečakal, chutovo nič moc.Tomkot je zatial vyborny žiadna monilia plody chutovo vyborne.Na Talianskych strankach sa dočitate, vracaju sa k podpnikom myrobalan ktore su novovyšlachtene slabo rastuce odolne voči tažkym podam a suchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 26.1.2015 11:06

Orangered na Rubiře jsem po třech létech udusil v jílu.Půda slehávala jak pod ní býl hnůj.Na jaře meruňka vyrašila, nasadila krátké výhonky, a hned začala vadnout.Kdybych sázel na vyvýšený kopeček, půdu vylehčil npř. hrubozrným pískem, jemnou drtí z lomu, kuličkami polystyrénu, případně kompostem, rašelinou s dř.popelem, tak s námi mohla být déle.Tomcot a Leskoru jsem sehnal pouze na myrobalánu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.1.2015 16:34

Zdravím.Tomcot mám taky na myrabalánu, dostal všechno co uvádite i ten kopeček s dř.popelem a přesto je to takový chcípáček.Na jaře ho trošku prostříhám a dokrmím kompostem, hykolem a to by v tom byl čert aby se nerozjel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika