Velkopavlovická = dokonalost meruňkové chuti



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.216 (?) 
15.7.2011 10:51, zobrazeno: 34617x

Existují na pohled krásnější odrůdy, ale když ochutnáte v sezóně první plody Velkopavlovické, tak máte pocit, že jste konečně ochutnali pořádné meruňky. Je to prostě nedostižná lahůdka. Přes všechny nedostatky, královna meruněk. U mě zatím v tomto období nemá konkurenci. Vivat Velké Pavlovice.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.7.2011 12:30

Je to doslova tak.  Jsou odrůdy, které se VP vyrovnají, ale jen proto, že vypadají a chutnají stejně a zrají v tutéž dobu (Maďarská, aj). Škoda jen, že se chuť, vůni, konzistenci a nakonec i sladké jádro VP šlechtitelům nepodařilo dostat i do otužilejších odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 70.100 (?), 15.7.2011 12:47

To mně zajímá, Vy máte v Pardubicích Velkopavlovickou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 31.135 (?), 15.7.2011 15:36

Možno by stačilo ochutnať dobre vyzretú Velboru a idea dokonalosti chuti Veľkopavlovickej (Maďarskej, Sabinovskej) by bola narušená.Samozrejme by strom nemal byť preťažený, a mali by ste to stihnúť pred osami a sršňami ktoré u mňa úrodu z tejto odrody pravidelne devastovali.Po jej vyhynutí na apoplexiu v 7 roku som ju po takýchto skúsenostiach už nevysadil.  Pohodu praje Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.216 (?), 18.7.2011 16:15

Veselké marhule zase bodují? To je dobře. Na Velboru si počkáme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 109.176 (?), 15.7.2011 15:41

Dllho som bol tiez presvedceny, ze niet nad VP, Madarsku, ci ine jej klony, ktore mam rad. Potom mi dozrela Kioto a nazor moj (a nasej rodiny) sa zmenil. Oproti VP (ktoru mam a povazujem za vybornu) vidim ale niekolko vyhod :

1. Plody su pevnejsie - daju sa zabalit detom, do prace...

2. Plody vydrzia dlhsie bez roztlacenia/ kazenia

3. Rovnomerna konzistencia bez kasovitosti/tvrdosti 

4. Sladko/kysla zivsia chut

5. Samoopelivost + vysoka nasada -  prekonanie castych mrazov a urod s pomenovanim ca.10ks plodov - p. Vyslouzil :)

6. Vysoka farebna atraktivnost stromu

7. Predpokladam lepsiu/tvrdsiu konzistenciu pri zavareni  

Nevyhodu vidim v slabsom raste a v nutnosti silneho pretrhania v pripade, ze neskore mrazy nezdecimuju dostatocne nasadu.

Otvorena ostava este otazka odolnosti voci Monili. Tolko moje skusenosti po 3 rokoch s touto odrodou (v pripade VP som po rovnakom case ziadne skusenosti s urodou nemal :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 8.2.2015 19:56

Stále si myslím, že kvalita těchto odrůd po plodové stránce (barva, chuť) v optimálních polohách dosud překonána nebyla.

Myslí se zde trojka Pawlowitzer Marille (VP), Ungarische beste (Maďarská) a Abricot de Sabinov (Sabinovská)

Ano, rád bych to zase po letech zažil. Také jsem rád, že jsem našel pěkný příspěvek Libora (předřečník), u kterého bych neměl nic proti tomu, kdyby se konečně naplnil v praxi. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 32.235 (?), 8.2.2015 21:27

Maďarská (Ungarische, Uherská, Vintsgauer) a Maďarská nejlepší (Ungarische beste, Uherská nejlepší, Klosterneuburger) jsou dvě rozdílné odrůdy. Maďarská nejlepší má podle některých pomologií menší plody, snáší horší stanoviště, asi nejlépe bude k poznání podle nahořklého jádra. S Maďarskou nejlepší jsem se osobně ještě nesetkal. Má někdo s touto odrůdou zkušenosti? Krátká zmínka o rozdílech mezi těmito odrůdami je v Malé pomologii č. 4 od F. Hladíka a kol., Maďarská nejlepší je popsána v Lidové pomologii č. 5 od J. Vaňka, nejpodrobněji jsou rozdíly mezi Maďarskou a Maďarskou nejlepší popsány v knize Broskvoně, meruňky, mandloně od autorů J. Blahy, J. Luži, J. Kaláška.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10009) - 70.240 (?), 8.2.2015 22:18

Kutina má uvedeno u Maďarské jako synonymum jak Maďarská nejlepší, tak Uherská nejlepší, tak i Ungarische beste. Vše u jedné odrůdy z názvem Maďarská. Pak jsou zde uvedeny tři registrované klony pod různými čísly. Tím nechci tvrdit, že nemáte pravdu, pane Kamile. Jen cituji, co uvádí Pomologický atlas 1 od Josefa Kutiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 32.238 (?), 8.2.2015 23:07

Pomologický atlas č. 1 to skutečně uvádí, díval jsem se do něj také (popisuje jádro sladké), ale starší pomologie tyto odrůdy rozlišují, proto jsem se ptal na zkušenosti s odrůdou Maďarská nejlepší. Maďarskou s hořkým jádrem jsem ještě nejedl. Schválně se do starších pomologií podívejte. Už dávno mně meruňky Maďarská a Maďarská nejlepší vrtaly hlavou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika