Velkopavlovická = dokonalost meruňkové chuti



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.216 (?) 
15.7.2011 10:51, zobrazeno: 34806x

Existují na pohled krásnější odrůdy, ale když ochutnáte v sezóně první plody Velkopavlovické, tak máte pocit, že jste konečně ochutnali pořádné meruňky. Je to prostě nedostižná lahůdka. Přes všechny nedostatky, královna meruněk. U mě zatím v tomto období nemá konkurenci. Vivat Velké Pavlovice.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.7.2011 12:30

Je to doslova tak.  Jsou odrůdy, které se VP vyrovnají, ale jen proto, že vypadají a chutnají stejně a zrají v tutéž dobu (Maďarská, aj). Škoda jen, že se chuť, vůni, konzistenci a nakonec i sladké jádro VP šlechtitelům nepodařilo dostat i do otužilejších odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 15.7.2011 12:47

To mně zajímá, Vy máte v Pardubicích Velkopavlovickou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 31.135 (?), 15.7.2011 15:36

Možno by stačilo ochutnať dobre vyzretú Velboru a idea dokonalosti chuti Veľkopavlovickej (Maďarskej, Sabinovskej) by bola narušená.Samozrejme by strom nemal byť preťažený, a mali by ste to stihnúť pred osami a sršňami ktoré u mňa úrodu z tejto odrody pravidelne devastovali.Po jej vyhynutí na apoplexiu v 7 roku som ju po takýchto skúsenostiach už nevysadil.  Pohodu praje Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.216 (?), 18.7.2011 16:15

Veselké marhule zase bodují? To je dobře. Na Velboru si počkáme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 109.176 (?), 15.7.2011 15:41

Dllho som bol tiez presvedceny, ze niet nad VP, Madarsku, ci ine jej klony, ktore mam rad. Potom mi dozrela Kioto a nazor moj (a nasej rodiny) sa zmenil. Oproti VP (ktoru mam a povazujem za vybornu) vidim ale niekolko vyhod :

1. Plody su pevnejsie - daju sa zabalit detom, do prace...

2. Plody vydrzia dlhsie bez roztlacenia/ kazenia

3. Rovnomerna konzistencia bez kasovitosti/tvrdosti 

4. Sladko/kysla zivsia chut

5. Samoopelivost + vysoka nasada -  prekonanie castych mrazov a urod s pomenovanim ca.10ks plodov - p. Vyslouzil :)

6. Vysoka farebna atraktivnost stromu

7. Predpokladam lepsiu/tvrdsiu konzistenciu pri zavareni  

Nevyhodu vidim v slabsom raste a v nutnosti silneho pretrhania v pripade, ze neskore mrazy nezdecimuju dostatocne nasadu.

Otvorena ostava este otazka odolnosti voci Monili. Tolko moje skusenosti po 3 rokoch s touto odrodou (v pripade VP som po rovnakom case ziadne skusenosti s urodou nemal :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 8.2.2015 19:56

Stále si myslím, že kvalita těchto odrůd po plodové stránce (barva, chuť) v optimálních polohách dosud překonána nebyla.

Myslí se zde trojka Pawlowitzer Marille (VP), Ungarische beste (Maďarská) a Abricot de Sabinov (Sabinovská)

Ano, rád bych to zase po letech zažil. Také jsem rád, že jsem našel pěkný příspěvek Libora (předřečník), u kterého bych neměl nic proti tomu, kdyby se konečně naplnil v praxi. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 32.235 (?), 8.2.2015 21:27

Maďarská (Ungarische, Uherská, Vintsgauer) a Maďarská nejlepší (Ungarische beste, Uherská nejlepší, Klosterneuburger) jsou dvě rozdílné odrůdy. Maďarská nejlepší má podle některých pomologií menší plody, snáší horší stanoviště, asi nejlépe bude k poznání podle nahořklého jádra. S Maďarskou nejlepší jsem se osobně ještě nesetkal. Má někdo s touto odrůdou zkušenosti? Krátká zmínka o rozdílech mezi těmito odrůdami je v Malé pomologii č. 4 od F. Hladíka a kol., Maďarská nejlepší je popsána v Lidové pomologii č. 5 od J. Vaňka, nejpodrobněji jsou rozdíly mezi Maďarskou a Maďarskou nejlepší popsány v knize Broskvoně, meruňky, mandloně od autorů J. Blahy, J. Luži, J. Kaláška.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 8.2.2015 22:18

Kutina má uvedeno u Maďarské jako synonymum jak Maďarská nejlepší, tak Uherská nejlepší, tak i Ungarische beste. Vše u jedné odrůdy z názvem Maďarská. Pak jsou zde uvedeny tři registrované klony pod různými čísly. Tím nechci tvrdit, že nemáte pravdu, pane Kamile. Jen cituji, co uvádí Pomologický atlas 1 od Josefa Kutiny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 32.238 (?), 8.2.2015 23:07

Pomologický atlas č. 1 to skutečně uvádí, díval jsem se do něj také (popisuje jádro sladké), ale starší pomologie tyto odrůdy rozlišují, proto jsem se ptal na zkušenosti s odrůdou Maďarská nejlepší. Maďarskou s hořkým jádrem jsem ještě nejedl. Schválně se do starších pomologií podívejte. Už dávno mně meruňky Maďarská a Maďarská nejlepší vrtaly hlavou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika