Velkopavlovická - bujně roste, málo plodí



host - 168.167 (?)
13.5.2009 14:39

U pětileté meruńky bych plodnost neřešil... První plody by sice mohly být 2-3 roky po zasazení, ale např. já neměl poslední dva roky meruňky žádné. Jeden rok během kvetení dost pršelo, druhý rok přišel jarní mrazík a zase bylo vymalováno. A to jsem 180m.n.m.

Bergeron kvete později, možná proto jste u něj úrodu měla.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 44.26 (?), 12.5.2009 11:23, zobrazeno: 14823x

Prosím o radu: mám pátým rokem Velkopavlovickou meruňku. Je na chráněném místě na jihozápadní straně domu, skoro celý den na ni svítí sluníčko. Rostě velmi bujně, je vysoká asi 3 m, ale skoro nerodí. Vlovi měla poprvé pár plodů, letos bude mít o něco víc, ale oproti Bergeronu je to bída. Stejně straý Bergeron skoro neroste, ale plody je každý rok obsypán. Každý rok Velkopavlovickou ořežu, rány zatřu štěpařským vosekm, chodím kolem ní, odháním kočku, aby si o její kmen neostřila drápky atd., ale meruňka nějak stávkuje. Dělám něco špatně?  Díky, Šárka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 12.5.2009 11:28

Zkuste ji nehnojit dusíkem a neřezat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.26 (?), 12.5.2009 11:54

Hnojím málo, jenom trochu cereritu teď na jaře. Nevím, kolik je tam dusíku. Co je tedy vhodné hnojivo pro meruňky? Zkusím neřezat, ale to mi asi vleze do domu :-) Díky, Šárka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 12.5.2009 12:27

Řez můžete obnovit, až se Vám meruňka rozplodí. Nevím, jestli je dobré mít pro stromek jen tak málo místa, aby jej bylo nutno již v 5 letech omezovat řezem. Velkopavlovická navíc patří k nejbujněji rostoucím odrůdám
   Meruňky jsou náročné na draslík. Buďto bych vynechal hnojení úplně (ono z toho cereritu tam možná fosforu i draslíku dost zbude) nebo pohnojil jednosložkovými s P a K.
   Odhánění kočky je chvályhodné, je ale možné, že oškrábáním kůry (analogie kroužkování) by se plodnost uspíšila. Možná máte kočku zahradnici

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 44.26 (?), 12.5.2009 14:51

Tak s tou kočkou jste mě dostal . Mám kolem všech stromků plastové ochrany kmene, meruňce už byla malá, tak jsem to sundala. Mám teď sundat kolem všech ostatních (švestka, dvě jabloně, třešeň)? Třeba by víc plodily . Jinak meruňku jsem řezala, protože je to ve všech knížkách bráno jako samozřejmost, navíc Velkopavlovická vyhnala hrozně dlouhé výhony a připadala mi příliš řídká. Tak nevím. Myslíte, že ji mám nechat? Díky a zdravím, Šárka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 56.97 (?), 12.5.2009 18:02

Určitě dejte na radu pana Vysloužila.           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 13.5.2009 2:31

To je velmi častá chyba začínajících, že se jim zdá koruna "moc řídká", tak jí zahustí a potom jí musí zase prořezávat, protože je nakonec moc hustá. Uvědomte si že větev dál roste jen do tloušťky, musíte si představit zbytek budoucího vzrostlého stromu.

Hodně dlouhé výhony strom vyhání právě když ho moc řežete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.26 (?), 13.5.2009 14:29

Díky všem, pana Vysloužila určitě poslechnu, často čtu jeho rady a mám dojem, že je to zkušený odborník a o zahradě toho ví hodně. Š.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 13.5.2009 23:27

Bujný růst, nejchutnější plody a malá odolnost vůči jarním mrazíkům jsou odrůdové vlastnosti Velkopavlovické. Ty výborné plody ochutnáme jen jednou za několik let. K tomu řezu. Když už musíte řezat, doporučil bych jen opatrný letní řez. Stejně dosáhne koruna v dospělosti obrovských rozměrů. S Bergeronem Velkopavlovickou nemůžete srovnávat. Roste pomaleji a hodně plodí asi proto, že je samosprašná a mrazu odolná. Její úrodu je třeba redukovat probírkou. Mně se po několika letech mladý stromek (i přes probírku plodů) tak vyčerpal, že uhynul. Plody Bergeronu jsou menší a sušší, oproti velkým šťavnatým plodům Velkopavlovické. S kočkami problém nemám, ale jakékoliv poškozování kůry meruněk jako za kroužkování bych v žádném případě nedoporučoval. Chovatelé koček mají různá drásadla, kde si kočky "brousí drápky". Snad poradit se u nich.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 13.5.2009 14:39

U pětileté meruńky bych plodnost neřešil... První plody by sice mohly být 2-3 roky po zasazení, ale např. já neměl poslední dva roky meruňky žádné. Jeden rok během kvetení dost pršelo, druhý rok přišel jarní mrazík a zase bylo vymalováno. A to jsem 180m.n.m.

Bergeron kvete později, možná proto jste u něj úrodu měla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika