Veecot (*Vineland, Ontário)



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.216 (?) 
1.12.2011 21:21, zobrazeno: 26322x

Na tuhle dnes už starší, klasickou odrůdu jsme trochu zapomněli. Já ji nemám dlouho a zatím mně ještě nerodila. Vsadil bych se, že bude mít aromatičtější chuť, než třeba Pinkcot. V této souvislosti se o ní nic zvláštního nepsalo. Spíše byla vyzdvihována mrazuodolnost, vlastnost, že zraje najednou a tudíž se dá rychle sklidit, velká vhodnost pro konzervárenský průmysl a údajně není citlivá k monilióze a gnomonióze. Až v publikaci p.Suse a kolektiv se poprvé uvádí její sice méně šťavnatá dužnina, ale v plné zralosti aromatická, typicky meruňková chuť. Tak co, objevíme znovu Veecotku? Vy, co jí máte, nám ji můžete buď doporučit, anebo od jejího pěstování odradit.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.54 (?), 1.12.2011 21:26

Můj bratr ji měl - mladý stromek - odešla na gnomoniózu, plody byly suché, bez šťávy, vůbec mi nechutnaly  :-(((           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 2.12.2011 8:00

mám 3 stromky vždy obalene květy, ale přijde mrazík a skoro vše je dole... ale chutově dobrá, náchylnější na strupovitost..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.135 (?), 2.12.2011 12:32

Zdravím,

vecotku pěstuji již delší dobu, a nemůžu říci, že by byla mezi nejlepšími. Nejvíc bych ji asi vytknul horší chuť, menší velikost, není tak štavnatá, ale co horší- často měla na jaře vysoký propad květních pupenů, což si nedovedu dobře objsanit, sice má vyšší nároky na chlad, ale sumu chladových teplot v našich podmínkách by měla vždy dostat, nemáme tu teplé zimy jako ve středomoří. Zkušenosti kolegů jsou různé, někomu se velice osvědčila, já ji pro výše uvedené vlastnosti již nesázím.david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.135 (?), 2.12.2011 12:33

jo, ještě jsem zapomněl-zdravotní stav byl vždy velmi dobrý, zdravý list, na monilii v květu středně citlivá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 2.12.2011 12:41

Už jsem to psal v jiném vláknu, je to má "nejstarší" meruňka, vytváří krásnou korunu, je relativně zdravá. Každým rokem krásně nakvétá, má ale obrovský propad květů a plůdků okolo 1cm (narozdíl od Pincotu nebo Dariny, kde co květ to plod - s trochou nadsázky...). Náchylnější na moniliu plodů, chuť velmi dobrá, ale v mém případě horší než Pincot. Dúležítá informace - krásně nasazuje plodonosné dřevo, nevyholuje. Pěstuji ji na jížní straně zahrady, severní morava 320mnm, jílovitá půda.
V mých podmínkách bych hodnotil Veccota jako druhou nejlepší meruňku po Pincotu. Letos dala 80 kg meruněk.
Martin

plody 2011
plody 2011
kvetení 11.4.2010
kvetení 11.4.2010
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 2.12.2011 12:52

Martine přesně tak to mam i já... obsypana, opýlena protože mam kousek od nich včely a pote pokud to neopadne mrazem shodi to sama..otazka zda ji něco nechybí čím by se podpořilo to aby tak neopadávala...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 2.12.2011 13:05

Když byla malá, tak mi to nevadilo (nebylo potřeba protrhávat). Dneska už to je stromisko a myslím, že by mohla udržet více plodů. I když letšních 80 kilo je slušný počin. Ostatní meruňky které mám tři roky (Pincot, Bergeron, Kompakta a bývalá Darina - tu jsem na podzim vykopal a na její místo zasadil Kioto) udržely skoro všechny plůdky a musely se spíše protrhávat. Vyjímkou byla pouze Darina, ale to je kapitola sama o sobě...
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.6 (?), 4.7.2012 13:53

Mame merunku Veecot ve vysce 495 m, jizni svah, krasne kvete, ale zustal jeden plod, vynikajíci chut, barva, aromaticka duzina. Mlady strom, 3 lety, snad se dockame i vyssi urody. Zkusime ji vic prilepsit substratem, kompostem.

Daniela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 7.7.2012 13:42

Z Vaším příspěvkem jste zůstala paní Danielo osamocena, jelikož a protože, tato starší odrůda ztratila pravděpodobně u místních diskutujících na významu. Já ji zde mám také, ale ještě stále žádné plody neměla. Pravda je, že stejně jako u broskvoní se moje pozornost zaměřuje spíše na ranější sorty a doba zrání po VP, je pro mě spíše nevýhoda pro pořízení takové odrůdy. Pokud máte ale jen jeden strom, tak je to jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika