Úroda meruněk 2019



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 57.210 (?) 
13.5.2019 12:41, zobrazeno: 52669x

Dobrý den, je to asi dost předčasné téma, ale podle násady plodů (pokud nepřijde krupobití, nebo další pohromy jako minulý rok), vypadá budoucí úroda meruněk hodně slibně.) Na zahradě mám 9 stromků stáří 3-7 let podnože většinou st. julien nebo zelená renklóďa, 1 ks myrobalán. Odrůdy leskora, pincot, harcot, maďarská, hargrand, kompakta, bergeron, veecot a goldrich. SM - Hlučíbsko 210 m n.m JV-JZ. 

Přikládám nějaké fotky, ale neberte to prosím jako chlubení, v předešlých letech, kdy jsem chtěl pěstovat absolutně BIO bez jakéhokoliv postřiku se mi podařila pouze jedna úroda, pouze z jediného stromu. Tlak monilie a následné strupovitosti, byl u nás minulý rok enormní. Zachránil jsem asi 1/10 úrody. Vyhodil jsem cca 100 kg znehodniocených plodů.

Letos jsem poprvé provedl postřik před květem (talentem), následně po odkvětu (kumulus) a až pomine současné deštivé počasí, chystám se ještě na 3 postřik proti strupovitosti. Bydlíme kousek od Ostravy a meruňku má na zahradě hodně lidí, ale troufám si říct že 95% stromů je spálených monilí. Zahradu s domem máme přístupnou ze dvou cest, takže kolem nás projde dost lidí a častokrát se ptají co s těmi stroy obalenými plody dělám.

Bohužel musím konstatovat, že bez alespoň základní chemie to nejde. Na Jižní Moravě stromy stříkají mnohem častěji, je to jejich byznys. Takže to shrnu, pokud chcete mít ovoce a neshrabovat na podzim jen listí, základní postřiky musíte udělat.

Pokud se tady najde ěkdo z okolí Hlučínska rád vyměnéím nějaké rady.

Martin  

   

Kompakta
Kompakta
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 57.210 (?), 13.5.2019 12:44

Další fotka

Harcot
Harcot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.210 (?), 13.5.2019 12:46

A poslední

Maďarská
Maďarská
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 13.5.2019 13:00

Souhlasím. Více let se mi potvrzuje, že i na nepříznivých stanovištích, pokud ovšem není zahrada v mrazové kotlině(tam pomoci není)  a pokud jarní mrazíky jsou jen běžné (nejsou nižší než mínus 2-3 stupně a netrvají dlouho, zejména jsou jen v první polovině doby kvetení), tak šance na úrodu je vždycky slušná. A tak tomu u nás zpravidla i je.

Za větší problém považuji, když v době kvetení trvá příliš dlouho chladné a deštivé počasí (třeba 14 dní a více je deštivo a teploty ani jednou za 2-3 dny se na pár hodin nedostanou výrazně nad 12 stupňů - nelítají včely atd.) U meruněk mi za posledních 15 let utkvěly v paměti 3 nemeruňkové roky, z toho jeden díky mrazu a dva díky těmto jarním "plutám". 

Zmiňuji se o tom proto, že zatímco meruňky budou (možná hojně), ostatní ovoce, které nyní kvete, sice určitě bude (od jabloní po švestky), ale nijak velká úroda to nebude - doufejme že současná účinná probírka květů přispěje aspoň k větším plodům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 13.5.2019 13:44

Minulý rok bol hojný, tento rok bude možno slabší, uvidíme. Osobne nemám rád extrémne roky, keď je úroda tak obrovská, že pod ťarchou plodov láme celé konáre. Radšej nech je ovocia tak akurát, aby sa to zvládlo pojesť/spracovať a aby aj stromy ostali nepoškodené. Tradične najväčšia úroda marhulí bude na starom strome Veľkopavlovickej (foto v plnom kvete koluje niekde na fóre), typujem okolo 200 kg. Chvalabohu, monília a jarné mrazíky sa mi zatiaľ vyhýbajú, tak mám o problém menej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 142.7 (?), 13.5.2019 13:59
Zeptal bych se - mám 2.5 leté stromky, které mají nasazeno stejným způsobem. Samozřejmě udělám probírku, ale - můžu je nechat normálně zaplodit, s ohledem na to, aby normálně dál nezakrněle rostly a tvořily správně korunu? Aby je to v růstu negativně nepoznamenalo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 102.1 (?), 13.5.2019 14:22

S tím nemohu souhlasit.

Mám zahradu na znojemsku.

Asi 15 stromů meruněk od 5 až více než 50 let.

Zásadně meruňky bez chemie. Mám všechno vysokokmen.

To samé moji sousedé.

Za desetí tu platí pravidlo 4:4:2.

4x velká úroda, 4x průměr, 2x zádná (vše spálí mráz).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 13.5.2019 15:37

Zapomněl jsem možná poznamenat, že těch posledních 15 let mám jen

1-2 velké stromy (ted VP, dříve VP a Maďarskou) a jednoho trpaslíka Kjoto na WAxWA),  k tomu přibyl malý Goldrich (vloni plodil poprvé) a letos přibyla Radka a opět Maďarská (ty pochopitelně ještě neplodí). Zahrada je na kopci 430 mnm - kopec. VP je sice vystavena jižním větrům, ale z jedné strany dobře chráněná zdí). (O 1 km dál ve vesnici je mrazová kotlina,

kdy při inverzi je rozdíl 3-5 stupňů a to není nic, co bych komukoliv přál). Chemii používám jen sporadicky, 1x postřik na kadeřavost broskvoní, některý rok i postřik meruňky na moniliozu apod (vloni ani kapka ničehož nic, ani na brambory, ani na stromy).

Určitě v produkčních oblastech a při větším počtu stromů budou zkušenosti hodně odlišné od mých.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.5.2019 17:03

Je to tak. V meruňkových oblastech se daří meruňkám i bez výrazné péče. V ostatních oblastech je ta péče nutná. Já se převážně vyskytuji velmi jižně. Je tu velmi teplo a za týden začnu obírat Tsunami. Ale meruňky tady bez ošetřování málokdo vypěstuje. Stačí silný déšť a následné silné ochlazení a monilia řádí stejně jako kadeřavost a jiné houbové nemoci. A to nemluvím o parazitech (kněžice apod.).

Plod Tsunami
Plod Tsunami
Větvička Tsunami
Větvička Tsunami
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 13.5.2019 18:11

Ještě jsou před náma dvě chladné noci a těch škodlivých činitelů je taky dost (hmyzáci, moniliová hniloba, silné poryvy větru v bouřkách, kroupy atd.).Takže hodnotit úrodu meruněk je zatím troufalé, ale pokud nám bude přáno zbude po třech letech i na meruňkovici.

Luizet
Luizet
Rubista
Rubista
Hungarian Best
Hungarian Best
VP
VP
Rubissia
Rubissia
Fuego
Fuego
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika