Úroda meruněk 2019



host - 212.49 (?)
21.6.2019 12:57

A máte i Velkopavlovickou odrůdu? Ta má strupovitost u mě vždy, nestříkám nikdy, s letošním chladných a deštivým jarem spodní polovina stromu je totálně strupovitá, horní polovina nad 2,5m je OK - to znamená odolnější je vysokokmen.  Takový Bergeron nemá strupovitost žádnou. smiley Možná ve vašem případě postřik proti spále účinkuje nějakou dobu i proti strupovitosti? MH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                  
Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?), 21.6.2019 9:21

Proti strupovitosti nestříkám. Za deset let se mi strupovitost vyskytla jen na dvou velmi pozdních meruňkách a příliš škody nenadělala. Postřiky většinou stihnu jen dva. Na přezimující škůdce a proti spále.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 21.6.2019 12:57

A máte i Velkopavlovickou odrůdu? Ta má strupovitost u mě vždy, nestříkám nikdy, s letošním chladných a deštivým jarem spodní polovina stromu je totálně strupovitá, horní polovina nad 2,5m je OK - to znamená odolnější je vysokokmen.  Takový Bergeron nemá strupovitost žádnou. smiley Možná ve vašem případě postřik proti spále účinkuje nějakou dobu i proti strupovitosti? MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Alena z Kroměříže - (45) - 155.130 (?), 21.6.2019 14:45

Velkopavlovickou asi mám. Tedy předpokládám, že alespoň jeden z těch starých stromů, co sázeli rodiče bude Velkopavlovická. Žádná z meruněk v naší oblasti strupovitostí netrpí. Ani ty, co nikdy stříkány nebyli. Proto si myslím, že to bude lokalitou. Ještě před pár lety jsem nemusela stříkat ani proti spále.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.6.2019 10:47

Z toho starého sortimentu velmi raných odrůd bych podle chuti ohodnotil tyto meruňky. 

1. místo TSUNAMI, AURORA

2. místo SPRING BLUSH

3, místo NINFA, která ale zraje až současně s Leskorou.

4. místo THYRINTHOS

TSUNAMI líbivá, vyvážená chuť, sladší, ale i s potřebným množstvím kyselin. Aurora asi nejvíc meruňkově aromatická, výrazná, s onou pikantní kyselinou. Thyrinthos - nejchutnější jsou plody s alespoň nepatrným červeným líčkem, zřejmě náročná odrůda na podmínky. Pravděpodobně vyžaduje maximální oslunění plodů. V Řecku, nebo někde jinde na jihu, je zřejmě chutnější. 

Spring Blush
Spring Blush
Spring Blush
Spring Blush
Spring Blush
Spring Blush
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.6.2019 13:21

Teda ale, vážení, první zralé LESKORY strčí všechny velmi rané odrůdy hravě do kapsy. Totální meruňková špička, mega lahůdka, pravá meruňková chuť.  cheekycheekycheeky Tu Leskoru snad museli vykřížit s nějaké odrůdy příbuzné s VP.

Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.49 (?), 22.6.2019 18:24

Závidím úrodu cheeky.

Tady na severu moravy Leskora stále tvrdá, nebo spíše to co zbylo na stromě po jarních mrazech.

Měl jsem před dvěmi týdny meruňky z řecka, podle vašich fotek by to mohl být tyrinthos, tužší, bez červeného líčka, chuťově málo sladké, i když měli dost šťávy (nebo spíš vody) chyběly kyseliny, tedy mdlé, navíc zapáchali zatuchlinou po skladování.

V tu dobu ještě z maďarska mnohem červenější než ty řecké, asi Tsunami. Silně podtržené, křupavé až tvrdé indecision, žádný cukr, neušlechtile kyselé, nepoživatelné, ty jsem vyhodil taky.

Loni jsem zkusil meruňky od Drago. Jedna část marmeládové konzistence, sladkokyselá (asi goldrich), výborná. Druhá část opět nezralé, tuhé, kyselé.

Letos ještě nevím kde nakoupím. Asi si udělám vyjížďku do Pardubic když tam je meruňkový ráj. laughcool MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 22.6.2019 19:10

Ona je ta úroda někdy spojena i se starostmi. Napřed, že to zmrzne a pak, že to stromy neunesou. Mladé stromky to byla radost. Ale teď přichází na řadu objem. Na velkém stromě tvaru kotle se ošklivě prohly jižní větve s většími meruňkami. Dotýkají se země. Tím se z jihu osvětlily severní větve. I tyto meruňky se za týden zvětší a větve se prohnou i tam. Nevím, kde podpírat dřív. Některé větve se nalomí, ale i na nalomených větvích mohou plody dozrát. Hlavně, aby přežila kostra stromu. V příštím roce může být pauza. Kdo má deset takových stromů, musí být pěkně vynervovaný. Není možné každou větev podpírat.

Ohnuté větve
Ohnuté větve
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.6.2019 22:34

Perníkář zdraví Hustopeče. Tak jsem koštnul první slušně zralou NINFU, no a je to ta známá "jižanská" chuť. Vypadá to jako meruňka, ale chutná to tak neurčitě, spíš jako ryngle. Špatné to není, třeba pro toho, kdo nevyžaduje vyloženě chuť meruňky. Prostě ringlotová marhulka. Přece jen plnější chuť, než u těch posledních Thyrinthosů. Ale i ty Springbluše nebyly vůbec špatný, i když jich bylo přespříliš a byly menší.

Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
NINFA
NINFA
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.6.2019 18:02

Soutěže o nejlepší jarní meruňku se pro nízkou trvanlivost bohužel nekonají. Pro sebe jsem si však s využitím chladničky udělal (nechtěně) srovnávací pokus. Donesl jsem nedávno kolegům do práce košík meruněk Leskora a Goldrich. Obě byly chuťově vynikající (byť různé). Goldrich zmizely za 10 minut a Leskory za 3 hodiny. Obdobný „test“ jsem dnes udělal s Vesprimou/Goldrich se skoro stejným výsledkem. Poslední Vesprimy zmizly za hodinu. Atraktivnost pro konzumenta (i po ochutnání obou) je vyšší u meruněk větších a jasněji vybarvených. Vesprima je plně zralá už když má nazelenalý šev. Goldrich až týden po plném vybarvení. Kdybych dnes s odstupem hodnotil Tsunami, řekl bych, že je moc hezká a velmi chutná, ale je spíše menší a rychleji měkne. V květnu to však byla bomba. Vnoučata ze sousedství nechtěla věřit, že se to mohlo vypěstovat v Bulharsku. Dotaz: To je „od Čechia?“, mě úplně odzbrojil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 46.142 (?), 28.6.2019 22:47

Sme na tom, pán Mimmo takmer identicky. Goldrich, pokiaľ je človek trpezlivý a po plnom vyfarbení do sýto-oranžova vydrží 10 - 14 dní, dočká sa jedinečných marhuliek. Mám 2 stromy na myrobalánoch, a aj u nás v rodine za ňou zaostáva v obľúbenosti Maďarská. Tsunami je samozrejme prvá a je to chuťovo aj vzhľadovo veľmi pekná marhuľka. V týchto dňoch dozrievajú prvé Tomcoty, degustácia prvých dvoch plodov predznamenáva chuťový zážitok. 2 - 5 dni mu však k zrelosti iste pomôžu..      mino BA

Goldrich
Goldrich
Tom Cot
Tom Cot
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika