Úroda meruněk 2019



host - 81.143 (?)
13.5.2019 22:13

Jediný postřik který dělám pravidelně pokud je to potřeba je proti mrazu do květu, protože jsem v kotlině. Největší problém jsou u nás při zrání včely. Stromy jsou tak obalené, že se k nim nedá ve dne ani přiblížit, natož trhat. To samé u hrušek a broskvoní a nektarinek. Pak jdou kolikrát i na švestky nebo první jablka... S merunkami to zatím vypadá dobře zato švestky v jednom sadu téměř vůbec nemám a ve druhém bude úroda průměrná. kroměřížsko.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 81.144 (?), 11.3.2022 18:03
Pane 102.1 Já mám tedy maximálně polokmeny. Pokud porovnám Bergeron a Pinkcot, tak Bergeron je na moniliovou spálu mnohem více náchylný než Pinkcot a jsou pár metrů od sebe. Na mrazíky má výška kmene určitě význam, ono i po poškození květů mrazem může pak dojít k odumření větviček. Pokud je velká násada plodů tak se snažím v rámci možností protrhávat. Omezí to nejen případnou hnilobu, ale hlavně je mnohem lepší chut ovoce než z přeplozeného stromu. Chemickou ochranu proti úžehu dělám pravidelně dokud na ni teda budou postřiky pro malopěstitele, ale rozhodně ne tak důkladnou a tolika různými přípravky, jak je zde v některých textech uvedeno. Aktuálně mám 25 kusů meruněk různé velikosti a stáří a odrůd.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 39.88 (?), 13.5.2019 22:00

k Martin:

Mám v Ostravě Ledanu a Bergeron 8 let a bez úrody na Ledaně jsem zatím nebyl. Pravda, v mrazivých letech jsem v noci dělal ohníček a i když veškerá jablka pomrzla, Ledana dala příjemných 15kg plodů (standardně mívá určitě 50 kg). Ochrana proti jarní monilii je nezbytná, v okolí je mrtvých meruněk až příliš (před a po květu, Horizon, Talent, Zato nebo Signum), později proti strupovitosti nebo monilii plodů už jen bio - Vitisan, síra. Kněžice jsou v posledních letech také problém, zlikvidují nakousnutím klidně polovinu zralých plodů. Ledanu mohu jen doporučit, zdá se odolná mrazu, chutná, odolná, plodná, navíc raná - zraje v době, kdy je na stromovém ovoci malá konkurence.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 90.48 (?), 13.5.2019 22:58

Letos jsem kvůli vnoučatům pořídil Radku, aby bylo něco ranějšího než VP, Goldrich nebo Kjoto. Ledana mě nenapadla. Má někdo praktické srovnání Radka vs. Ledana (nejsem v mrazové kotlině ani v produkční oblasti)? V čem je nějaký významný rozdíl? Z popisu odrůd mi vychází příznivě hlavně ta odolnost vůči mrazu(ačkoliv jsem někde četl že kvete ve stejnou dobu jako VP).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.6 (?), 2.7.2019 19:18

Mám právě teď první sklizeň  na tříleté Radce. Část květů pomrzla, zůstalo asi 15 plodů které narostly do gigantické velikosti typičtější spíš pro broskve.  Ovšem chuť je naprosto exkluzivní. S Ledanou srovnání nemám, ovšem Velkopavlovická mi letos omrzla kompletně.

Co se týče termínu kvetení. Nevím, jak to je jinde, ale u nás poslední čtyři roky, vlastně celou dobu kdy mám víc stromů než tu jedinou VP, jsou rozestupy v začátku kvetení minimální. Na přelomu března-dubna přijde pětidenní úsek teplot kolem 20°C a vykvete to bleskurychle komplet. Pěstuji Tsunami, Radku, VP, Leskoru a Bergeron. Rozdíl mezi kvetením nejranější a nejpozdnější je do čtyř dnů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.143 (?), 13.5.2019 22:13

Jediný postřik který dělám pravidelně pokud je to potřeba je proti mrazu do květu, protože jsem v kotlině. Největší problém jsou u nás při zrání včely. Stromy jsou tak obalené, že se k nim nedá ve dne ani přiblížit, natož trhat. To samé u hrušek a broskvoní a nektarinek. Pak jdou kolikrát i na švestky nebo první jablka... S merunkami to zatím vypadá dobře zato švestky v jednom sadu téměř vůbec nemám a ve druhém bude úroda průměrná. kroměřížsko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 32.42 (?), 14.5.2019 10:16

Letos je u mě násada plodů obrovská nic podobnýho jsem ještě neviděl, už se i lámou větve, musím dělat probírku vůbec to není snadné když stromy jsou vysoké i přes 7 metrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.187 (?), 14.5.2019 10:32

Zeptám se - mám 2.5 leté stromky, které mají nasazeno velmi nadprůměrně. Samozřejmě udělám probírku, ale - můžu je nechat normálně zaplodit, s ohledem na to, aby normálně dál nezakrněle rostly a tvořily správně korunu? Jde mi o to, aby to stromky v růstu negativně nepoznamenalo.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 39.2 (?), 14.5.2019 21:59

Říká se, sázím stromky pro potomky. 

A Vy sklízíte hned 2 rok.
U mě takto vypadají 6ti leté stromky. Jakou máte podnož?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 173.253 (?), 14.5.2019 22:08

Tak zrovna ten na fotce (velkopavlovická) má jen 1.5 roku po výsadbě. Je na myrobalánu. Ostatní jsou různé, jsou 2.5 roku po výsadbě, na myrobalánech, zelených ringlích či semenáčích, ale nasazeno mají podobně.

Nenechte se zmýlit, jde o malý stromek. Je to foceno zblízka. Plody jsou ještě malé - srovnejte s velikostí listů.

Takže - nechat zaplodit či se vším pryč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 102.1 (?), 14.5.2019 22:20

Tak u mě vypadá 5letý stromek.

Jak to děláte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika