Strom a silný severní vítr



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 250.6 (?)
6.1.2020 21:27

Pokud je převážně v pichlavé rubině více než 2 kaštánky, tak se považuje za okrasný (tedy semenáč).

To nemyslíte vážně, že? Mám zasazeny francouzské roubované velkoplodé odrůdy Boom Pien a Ville du Lyon, obě mají v každé rubině přesně 3 kaštany. Ostatně neviděl jsem ještě kaštan, který by měl jiný počet než 3.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 68.227 (?), 3.1.2020 20:44, zobrazeno: 3429x

Dobrý den, mám takový dotaz. Můj pozemek je už téměř celý osázený stromy, a zbývá mi jedno z posledních míst, kam můžu umístit nějaký stromek. Bohužel místo je odkryté ze severu a vždy na jaře a na podzim tady velice fouká. Mezi baráky je jakási průrva a přímo na toto místo fouká asi nejvíc, prostě je tam průvan pořád. Slunce sem v létě svítí od rána až do cca 16.00. Půda je zde úrodná, všechny stromky co jsem vysadila prosperují velice dobře. Pozemek je 250mnm v polabí. Proto se chci zeptat, jestli existuje třeba nějaká odolnější meruňka, nebo i jiný druh, který by se hodil do "průvanu" :-) Určitě bych volila semenou podnož, když to bude obr strom, tak mě to nevadí, ba naopak. Děkuji za případnou odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 3.1.2020 21:21

Do průvanu je primárně nejvhodnější líska.

Rozhodně ale není vhodný strom, jehož ovoce může v důsledku větrnné události předčasně opadat. Je proto lepší mít pálenku z oskeruše než meruňkovici dotaženou řepným cukrem, džem z arónie, než želírovací základ z jablíček,...

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.227 (?), 3.1.2020 21:28

Děkuji za tip :-) Líska by mohla přijít v úvahu, i když bych raději pořádný strom. Teď mě napadá, co třeba takový ořech, nebo jedlý kaštan? Ti by to také mohli ustát?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 139.79 (?), 4.1.2020 13:58

Zpravidla průvan není to samé co mrazová deprese (kotlina), tak pokud máte místo dost velké, i toto je možná volba. Castanea sativa vyžaduje neutrální až kyselou půdu (podloží), Juglans regia je vhodný od neutrálních po zásadité půdy. U jedlého kaštanu se ale často u nás prodávají podřadné podnožové semenáče, které plodí tak, že v jedné rubině je až 5 semen nevalné kvality. Konzumní odrůdy jsou zpravidla 5× dražší při množení řízkováním nebo 6-7× dražší při množení štěpováním na podnožový kultivar.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 68.216 (?), 4.1.2020 14:26

V mrazové kotlině naštěstí nejsem a místa je dost. Ten kaštan mě napadl, protože na zadní zahradě (cca 100m vzdušnou čarou) mám jeden vysazený, asi 20letý. Je to semenáč, už dost veliký, ale tím jak je jeden, tak nemám plody. Tudíž bych asi mohla zkusit sem vysadit druhý. Teď jen otázka, jestli se mi opylí s nějakou ušlechtilou odrůdou, nebo budu muset sehnat zase semenáč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 139.79 (?), 4.1.2020 15:04

Bylo by dobré vědět, jestli ten na zahradě je okrasný nebo "ovocný" kultivar. Pokud je jen okrasný cizosprašný, tak jako opylovač bude dobrý. A tom případě je potřeba na dvorek pořizovat "ovocný" kultivar. Pokud by byl ten na zahradě zaručeně ovocný (ale ty bývají štechěny i na částečnou samosprašnost) tak by bylo jedno, jaký na dvorku je.
Nechce li se vám nic zjišťovat předem, pořiďte ovocný a pokud budou kvalitně plodit oba, budete mít bonus.
Podnožové semenáče seženete v lesoškolkách Brandýs nad Labem a nebo ty samé přeprodané přes různé eshopy.

Ovocný je potřeba nakupovat v odborných zahradnictvích v kamenných prodejnách tak, aby jste si před nákupem mohla zkontrolovat všechny potřebné průvodky, které ovocný stromek musí mít.

Třetí cestou je, nakoupit podnožový a vědět o zdroji roubů pro štěpování.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 68.216 (?), 4.1.2020 16:53

Já myslím, že je to ten ovocný, v těch pichlavých kuličkách jsou 3 kaštánky, sem tam je jeden velký, dozrálý, ale na to, že je to už strom jak hrom, tak nedá ani kilo kaštanů. Každopádně jsem strom prohlížela a nikde není ani stopa po roubování, myslím tedy, že je to semenáč. Zkusím koupit už ten roubovaný, peněz mi líto nebude, je to přeci jen záležitost na celý život :-) a budu doufat, že si padnou do noty a vzájemně se opylej. Velice děkuji za rady :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 42.110 (?), 6.1.2020 19:30

Pokud je převážně v pichlavé rubině více než 2 kaštánky, tak se považuje za okrasný (tedy semenáč). I ty okrasné jsou jedlé, ale loupejte se s tím, když je to tak malé, členité a s hodně plstí uvnitř pod hnědou slupkou.

Ano, pokud koupíte kvalitní "ovocný", tak určitě neuděláte špatně. Je to strom dlouhověký asi jako dub. V anglii jsou exempláře staré přes 300 let v dobré kondici, u Nasavrk jsou v aleji cca 200 let staré.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 250.6 (?), 6.1.2020 21:27

Pokud je převážně v pichlavé rubině více než 2 kaštánky, tak se považuje za okrasný (tedy semenáč).

To nemyslíte vážně, že? Mám zasazeny francouzské roubované velkoplodé odrůdy Boom Pien a Ville du Lyon, obě mají v každé rubině přesně 3 kaštany. Ostatně neviděl jsem ještě kaštan, který by měl jiný počet než 3.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 42.110 (?), 7.1.2020 22:51

Bohužel pro Vás, jsem ve Francii sbíral a ochutnával jak polookrasné, tak i plodové. Ty plodové ("ovocné") podle francouzů měly vždy jen jedno plné jádro, málokdy půlené. Ty podél cest občas měly právě 3 kaštany, ale ty byly místními sbírány pouze pro krmení prasat a jiného domácího zvířectva.

Kde jste nakupoval?

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika