Štěpování - a co potom?



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 132.229 (?)
25.6.2019 9:28

Pane Mimo, můžete posoudit vlastnosti Džanek jako podnoží? Myslím tím do jakých půd se hodí, o jak bujnou podnož se jedná, jestli podrůstá apod. Děkuju.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 168.103 (?), 4.5.2019 15:19

jednoletá broskvoň Springcrest roubovaná kopulací. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 4.5.2019 17:12

Kurňa chlapi kde to pěstujete že máte, oproti mým roubovancům, tak velký vegetační předstih? Porost na podnoži odstraňuji teprve tehdy, až roste výhon(y) z roubu. Mám ověřené, že kdybych to udělal např. nyní, tak pupeny na roubu se přestanou rozvíjet a podnož začne tvořit nový porost.

No name meruňka na ZR
No name meruňka na ZR
Toptaste na ZR
Toptaste na ZR
Kordia na Ptáčnici
Kordia na Ptáčnici
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 4.5.2019 19:04

Jestli tento dotaz cílí na mě, tak musím říci, že broskvoně na fotkách s bílým pozadím jsem v lednu vyrýpl ze země, přesadil do 10l květináčů a uložil u okna v garáži a později u okna v bytě. Tam byly už koncem února v míze o mohl jsem roubovat. Ven jsem je v květnících dal asi před 3 týdny do stínu a před týdnem přesadil do země. Přirozeně jsem je i v bytě stříkl proti kadeřavosti. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 4.5.2019 19:11

hmm, já patřím zrovna do té skupiny, která všechny pupeny z podnože oholí, možná proto se mi taky občas něco nechytí. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 4.5.2019 19:15

..a ještě. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 64.44 (?), 7.5.2019 22:43

Ku mne sa tento rok dostali zujimave vruble kostkovin a tak som tento rok pri kostkovinach vyskusal postup ze som neooholil vsetko na podnozi a podla mna to bola chyba, mal som velmi male percento ujatia. aspon mne sa to neosvedcilo, ja uz do buducna budem robit tak ze vsetko na podnozi oholim. Pri jabloniach som nemal taky problem, tam sa to ujimalo v pohode.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 8.5.2019 7:30

Záleží na tom, jak vysoko roubujete. Pokud těsně nad zemí (do 20 cm), pak není třeba nechávat obrost na podnoži. Štěpujeme-li výše - např třešně v korunce, je obrost na podnoži nezbytný. Jednak aby táhnul mízu k roubu a taky aby pomohl sílit kmínek. Samozřejmě je třeba podrost zaštipovat, aby nepřerůstal výhony z roubu, které vždy rostou o něco slaběji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 9.6.2019 7:27

V zahrádkářské praxi si někdy hrajeme a pokusničíme s atypickými štěpovanci. Já jsem letos řešil několik takových případů.

Např. u kaki jsem měl očko (z 16.9.), které vůbec nechtělo vyrazit. Přestože podnož byla seříznutá. Tak jsem na podnož narouboval roub a očko vyrazilo velmi rychle (30 cm během 10 dní). Roub je živý, ale neraší.

U jednoho broskvoňového výhonu, který okousal dokola brouk, se mi po jeho zakrácení vyplatilo čekat. Rána se zahojila a výhon vedle znovu raší.

Bohužel, vždycky se to nepodaří. Nedávno jsem rouboval velmi tenkými meruňkovými rouby broskvomandloně. Do rozštěpu žiletkou. Místo štěpování jsem omotal lepicí páskou a rouby jsem přikryl mikroténovým sáčkem. Při teplotách nad 30 stupňů však mám obavy, že mi roub shoří. Obalil jsem ho proto ještě bílým papírem. 

Meruňkový roub na broskvomandloni
Meruňkový roub na broskvomandloni
Nový výhon vedle okousaného
Nový výhon vedle okousaného
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 24.6.2019 20:31

Tím to mělo začít: právě dozrávají plody podnožových peckovin. Džanky jsou plané balkánské slivoně použitelné jako podnože pro švestky, ryngle, broskvoně, meruňky i mandloně. Plody džanky jsou navíc jedlé, často i opakovaně i při konkurenci meruněk. Některé jsou mírně prošlechtěné a mají větší a chutnější plody. Dozrávají i mahalebky (turecká višeň) - podnož pro třešně a višně. Jejich maličké plody jsou však nechutné. Možná, že si nějaké pecky schovám.

Džanky
Džanky
Mahalebka
Mahalebka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 132.229 (?), 25.6.2019 9:28

Pane Mimo, můžete posoudit vlastnosti Džanek jako podnoží? Myslím tím do jakých půd se hodí, o jak bujnou podnož se jedná, jestli podrůstá apod. Děkuju.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika