Štěpování - a co potom?



Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?)
4.5.2019 12:36

já patřím mezi ty, co z podnože vše průběžně odstraňují. protože v průběhu roku na podnoži očka stejně znovu a znovu raší. Walter


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 6.4.2019 8:07, zobrazeno: 21782x

V předešlých diskusích byly zveřejněny zkušenosti s roubováním a očkováním. Trochu mi tady chybí informace, jak z ujatého štěpu vypěstovat sazenici. Hodně nadšených amatérských štěpařů zapomíná na stimulaci k tomu, aby rostlina vyhnala očko nebo očka, na která čekáme.  U mladých očkovanců je tedy v předjaří potřeba podnož sestřihnout a postupně vylamovat nepotřebné plané pupeny. Já tedy nechávám alespoň živořit jeden pupen pod očkem a jeden nad očkem. Očkovanec bez této stimulace může natlačit živiny jen do mnoha planých výhonů. U roubování kopulací je podnož samozřejmě oříznutá, takže terminální pupen nás nezlobí. Avšak pupeny pod roubem posílají "vzkaz" do kořenů, že je potřeba pustit mízu. Samozřejmě jich necháme co nejméně a co nejvýše pod roubem. A jak nakládáte s planými pupeny vy?

Meruňka, rašící roubovanec
Meruňka, rašící roubovanec
Broskvoň, rašící očko s ponechanými planými pupeny
Broskvoň, rašící očko s ponechanými planými pupeny
Roub na turecké lísce
Roub na turecké lísce
Rybíz naroubovaný na jostě
Rybíz naroubovaný na jostě
Mandloň, očko na slivoňové podnoži
Mandloň, očko na slivoňové podnoži
Třešeň
Třešeň
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 212.49 (?), 8.4.2019 21:42

Očkoval jsem fokertem září - listopad meruňky na myrobalán, očka přezimovaly s páskou a některá ze září i bez, nevymrzlo žádné (min. -10°C), ale až teprve teď jich začíná hodně na slunci schnout a odumírá, hlavně ty říjnové a listopadové očka, ale i mezi něma se najde rašící, jen jich je méně než z dřívějšího očkování. Úspěšnost zatím vypadá na 50%.

U brosvkí podobně - ze září ok, říjen a dále dost proschly.

U třešní raší asi 90% oček, i ty z prosincového očkování, kdy podnož měla v té době na vrcholu ještě zelené listy. smiley

Angrešt na meruzalkách roubován i očkován začátkem března se neujal, pupeny vždy vyraší a zvadnou. Loni z února taky nic. Zvažuju pro příště letní očkování.

Všechny plané pupeny pod očkem očesávám a nechávám jen jeden nebo dva plané nad očkem. Nevím jestli plané pupeny pod štěpem mají v tuto dobu nějaký pozitivní přínos pro štěpovanec? MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.58 (?), 8.4.2019 22:54
V trochu ľahšom tóne: dr.Vysloužil spomínal, že niekedy má trochu problém nájsť štep na recipientnom strome, aj keď si ich zvykne precízne označiť. Pri tom množstve štepení ani nečudo. Prišlo mi to na um teraz, keď som kontroloval štepy Bonity ujaté v korune odrody Lilla Seemik. Kontrast medzi bledozelenou farbou listov Bonity a bordovými listami L.S. je do očí bijúci (foto). Miloš, pri tejto kombinácii nie je problém štepy nájsť 😃. A kontrast medzi bielymi kvetmi Bonity a sýtočervenými kvetmi L.S. bude neskôr ešte výraznejší. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 9.4.2019 8:05

Začiatkom septembra som preočkoval forkertom niektoré slivky, očká sa na vyše 90% ujali. Teraz na jar som všetko nad naštepenými očkami odrezal, očká pekne rašia. Pod miestom štepenia odstraňujem iba rašiace spiace očká, ktoré by mohli zbytočne odoberať živiny a zahusťovať miesto v okolí štepenia.

Pre IH: Včera som prevrúbľoval za kôru časť odrody Baya Marisa odrodou Lucy. Ak sa vrúbel ujme, bude z toho zeleno-červený strom smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 9.4.2019 8:29

Mimmo, já se učil, že mám vyloupnout z podnože jedno až tři očka (podle toho jak jsou pod roubem nahloučená - jsou-li více jak 3 cm od sebe tak jedno, pokud jsou hustěji tak více), ostatní nechat růst, za čtvrtým listem výhony na podnoži zaštípnout, když navětví zaštipovat už za třetím listem a v červenci vše vyřezat. Roub roste, kmínek tím sílí. No a pak jsou školkaři, kteří, když roub začne prorůstat, oholí z kmínku podnože veškeré pupeny, aby rostl jen ten roub. Když roubujete pláně, obyčejně podnož obrůstá, u typových podnoží to tak intenzivní nebývá. Na těch roste z oček pod roubem výhonů minimum.

Taky jsem se pustil do roubování dvoubarevných stromů. A až do té míry, že roubuji věci, o kterých nemám zdání o co jde. Máte tu někdo informace, nebo zkušenosti s odrůdou Redlove Sirene, Vitalstar?  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 3.5.2019 20:33

Teď v květnu už nechávám jen jeden živořící planý výhonek pod vyrašeným roubem. Pokud živý roub nechce rašit, trochu ho zastřihnu. Někdy to pomůže.

Broskvoň očkovaná
Broskvoň očkovaná
Broskvoň roubovaná
Broskvoň roubovaná
Meruňka roubovaná v předjaří
Meruňka roubovaná v předjaří
Líska roubovaná v předjaří
Líska roubovaná v předjaří
Rybíz roubovaný v předjaří
Rybíz roubovaný v předjaří
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 4.5.2019 12:36

já patřím mezi ty, co z podnože vše průběžně odstraňují. protože v průběhu roku na podnoži očka stejně znovu a znovu raší. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.103 (?), 4.5.2019 12:42

letos v únoru roubovaná broskvoň, původně vyrašila všechna 3 očka, ponechané nejspodnější. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 4.5.2019 12:51

v srpnu očkovaná broskvoň, vývoj urychlený v předjaří v květináči v teple. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 4.5.2019 12:55

na jaře roubovaná podrůstající meruzalka do rozštěpu. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika