Sloupovitá meruňka



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?)
18.10.2018 20:52

Sophia je jednou z novějších odrůd vyšlechtěných v Lednici.Měla by být rezistentní k viru PPV podobně jako odrůdy Adriana, Betinka.Sophia a ani jiná meruňka sama o sobě neporoste sloupovitě, je to jen finta prodejců jak jí prodadat o 150 až 200 Kč dráž.wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 172.139 (?), 19.9.2012 12:16, zobrazeno: 35852x

Dobrý den.Jelikož mám malý prostor na zasazení ovocných stromů, rozhodl jsem se pořídit napřed sloupovité jablka Redcats a Starcats, které mám již druhým rokem a jsem s nimi maximálně spokojen, nestříhám,nepoužívám postřiky, plodí krásné jablka.Letos chci zasadit sloupovitou meruňku.Našel jsem Golden Sun v zahradnictví Sieberz za 589 Kč.Tento víkend jsem navštívil zahradu Čech v Litoměřicích dokoupit pár stromků sloupovitých jabloní a pídil se po sloupcovité meruňce a také švestce.Prodejce od kterého jsem kupoval jablka mně však ujišťoval, že sloupovité meruňky nejsou pro ČR schválené.Víte někdo jak to je?Nerad bych za nějakou dobu musel meruňku která by rostla jak do výšky tak do šířky vykopat.Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 176.214 (?), 19.9.2012 22:45

Podle mě žádné sloupovité meruňky, které by tento charakter růstu měly v genech, tak jako jabloně neexistují. Prodejci se naší vyjít zákazníkům maximálně vztříc (a taky vydělat), proto se občas v katalozích objevují různé sloupovité druhy ovoce. Většinou jsou to obyčejné stromky bez zapěstované koruny ve tvaru sloupu. Pokud chcete malé stromky, ptejte se po stromcích na málo vzrůstných podnožích. HONZA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 183.140 (?), 27.9.2012 18:52

Můžete mi prosím napsat kde vám tvrdili a kdo že sloupovitá merunka není u nás schválená? Já bych to viděl jako jednoznačnou snahu o o podvod. Jabloně takové skutečně jsou. ale golden sun je odrůda Prunus salicina- zde vidím za těžký peníz, když tato japonská slíva běžně může stát klem 150 Kč.)Tohle už myslím stojí za zamyšlení- díval jsem se do legislativy a je to jasné klamání spotřebitele. Pokud chcete úzkou merunku, sežente si ji na St Julien ale musíte ji tvarovat letním a zimním řezem, sloupovité nejsou.david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.1 (?), 31.3.2015 12:45

U meruněk je to složitější, odrůda Candela a Sophia mají polosloupcovitý růst (ne tak dokonale jako jabloně). Naštěpováním na velmi zakrslou podnož pixi nebo krimsk se dají napěstovat velmi pěkné stromky ve sloupovém tvaru. Taktéž Kompakta se dá takto pěstovat. U klasických odrůd to jde taky, ale dá to více práce, podmínkou je ovšem ty nejzakrslejší podnože. St. Julian není zakrslá podnož, Candela, Sophia a Kompakta by se na této podnoži pár let daly takto udržet, klasické ne. Podrobně to popisuji na svých stránkách.Úsměv vyvolává nabídka sloupových stromků na podnoži myrobalán. Chovanec  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.140 (?), 2.4.2015 16:05

Pěkná reklama, akorát je to náročnější, než se zdá. Candela a Sophia mají vzpřímený růst a dobré obrůstání plodným obrostem, podobně jako např. Lejuna, a dobré vybarvení a odolnost šarce.samostatně sloupovitě nerostou, ani na krymsku, ale dají se na tom lépe tvarovat a udržet. Akorát že to chce letní a zimní řezy, pokud to někdo takto chce, ale to je namáhavé vysvětlovat. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 128.36 (?), 18.10.2018 19:35
Dobry den, v zahradnictvi nam byla doporucena merunka "sofie". Na internetu jsem nenasel zadne foto stromu v dospelosti, jak ma velkou korunu, plody,apod. Na googlu pouze sophia - coz je sloupovita. Mate prosim nekdo zkusenost s touto odrudou? Dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 18.10.2018 20:52

Sophia je jednou z novějších odrůd vyšlechtěných v Lednici.Měla by být rezistentní k viru PPV podobně jako odrůdy Adriana, Betinka.Sophia a ani jiná meruňka sama o sobě neporoste sloupovitě, je to jen finta prodejců jak jí prodadat o 150 až 200 Kč dráž.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.159 (?), 18.10.2018 22:05

Jiři 1968, aké máte skúsenosti s odrodami Maďarská a Veharda v odolnosti na jarné mrazy v kvete? Ktorá odroda z týchto dvoch je u vás viac odolnejšia na mráz?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika