Skvrnitost - strupovitost plodů meruňky



Stránky: 1,  2   
host - 225.2 (?) 
17.7.2017 21:10, zobrazeno: 13017x

Jsem amatér ovocnář. Na 6ti leté meruňce letos poprvé je cca 5% plodů "poškozena" - viz obrázky. Na listech žádné skvrny nejsou, některé jsou trochu vykousány. Poraďte prosím.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 225.2 (?), 17.7.2017 21:13

Ještě dva obrázky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.2 (?), 17.7.2017 21:18

Neumím připojit více obrázků najednou - tak tady je ten druhý k té Skvrnitosti-strupovitosti plodů meruňky


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.39 (?), 17.7.2017 22:00
Na marhuliach máte prejavy ochorenia hubového pôvodu - klasterosporiózu, pôvodcom je Clasterosporium carpophilum (=Stigmina carpophila). Choroba postihuje všetky kôstkoviny, na listoch spôsobuje dierkovitosť (to sú tie okienka ktoré považujete za 'vykousány'), na plodoch marhule potom tzv. suchú škvrnitosť. Niekedy sú prejavy na listoch len diskrétne a na plodoch výraznejšie. Teraz s tým už nič nenarobíte, inak klasterosporióza je bežná a na marhuliach veľmi závažné škody väčšinou nenarobí (oveľa väčším nebezpečenstvom je pre marhule monilióza). Asi by Ste sa spýtali na ochranu, takže predbehnem: Mimoriadne opatrenia robiť netreba, vhodné je po opade listov na jeseň ich zhrabanie a vyvezenie mimo záhradu. Skoro na jar (ešte pred pučaním) postrek Kuprikolom, potom klasická profylaxia moniliózy (prvý postrek fungicídom tesne pred kvitnutím - napr.Signum, Horizon, Prolectus), druhý postrek fungicídom pri dokvitaní. Potom už len podľa situácie, v prípade prejavov klasterosporiózy na listoch (dierky či "okienka"), alebo pri mimoriadne daždivom počasí. V takom prípade už ale pozor na ochrannú lehotu postreku. Ak máte postihnutých 5% plodov, tak si z toho ťažkú hlavu robiť netreba. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.2 (?), 17.7.2017 22:57

Děkuji za odpověď - zařídím se podle toho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 225.2 (?), 18.7.2017 9:31

A ještě dotaz - přečetl jsem si o suché skvrnitosti, ale nedočetl jsem se, jestli ty "poškozené" plody teď otrhat - chybí cca 14 dní do sklizně. Když je nechám dozrát, dají se konzumovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.115 (?), 18.7.2017 12:35

chybí cca 14 dní do sklizně.

Ako sa volá tá odroda keď je tak pozdní?     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 18.7.2017 12:42

225.2: Teraz nepostrekujte. Otrhávať netreba. Plody sa konzumovať dajú (ak nie je postihnutie extrémne alebo ich sekundárne nenapadne ešte aj monilióza).  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.7.2017 16:42

Já jsem ještě poměrně menší napadené plody ošetřil asi 3 týdny před začátkem sklizně Horizonem. Choroba se zastavila na listech i plodech a plody se ještě významně zvětšily. Takže byly většinou přijatelné a neměly žádné sklony k hnilobě.

Ale teď ještě dotaz. Slyšel jsem, že některé druhy těchto hub (Monilia, Stigmina...) mohou vytvářet i plodnice. Nevíte, jak vypadají? Na jaře jsem viděl pod meruňkou podezřelé prašivky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 18.7.2017 18:40
Mimmo: Nie som mykológ, ale nemyslím si že by Stigmina carpophila vytvárala nejaké plodnice v zmysle húb ktoré rastú na zemi. Zrejme prežíva len na stromoch (v zime v infikovaných pupeňoch a konárikoch), v podstate na mikroskopickej úrovni. V ďalšom vegetačnom období potom (za vhodných podmienok) postihuje listy a plody, k čomu potrebuje určitú teplotu a najmä vodu. Ale môžem sa mýliť. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika