Šittův řez



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 38.167 (?)
14.7.2008 10:22
Dobrý den Co se Šittova řezu týče, tak u meruněk se provádí proto, aby očka, která se diferencují později (na nově vzniklých letorostech podpořených právě tímto řezem) v květní pupeny, jenž budou na jaře příštího roku také o pár dní později kvést, než ty které se diferenciovaly dříve. Cílem je tedy prodloužit u meruněk dobu kvetení a zvětšit tak možnost úniku před zimními mrazy. Doba tohoto řezu je konec května až polovina června, a letorosty se zakracují max o 1 polovinu. Vedlejším efektem je tvarování korunky prakticky o rok dopředu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 50.166 (?), 10.7.2008 13:21, zobrazeno: 18279x

Dobrý den,

rád bych požádal o pomoc s řezem mladé meruňky. Na jaře jsem vysadil nový stromek. Řádně jsem jí seřízl loňské větvičky, následně začala krásně obrůstat a v červnu byly nové letorosty více než 50-ti centimetrové. V literatuře jsem se dočetl o prospěšnosti tzv. Šittova řezu kvůli zesílení letorostů. Tutíž jsem je seříznul cca za 12-15 listem. Po dvou týdnech jsem si povšiml, že z pupenů na konci větviček začínají vyrůstat letorosty nové, nyní mají skoro 10 cm. A zde bych se chtěl optat, jestli je takovýto průběh růstu po řezu v pořádku? Případně je-li potřeba se ostromek dále nějakým způsobem postarat?

Děkuji za radu

T. Brabec

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.74 (?), 13.7.2008 0:22

Dobrý den,

mám podobný problém, jenom snad, že letorosty nemám 50 cm ale asi 70-100cm.  Myslím, že to je způsobeno velmi vydatnou výživou - až přehnojením.  5ezy dělám 2 - v leté a ke konci léta již méně. Nevím, zda je to dobře, ale logicky mi vyplývá, že to takto má být.

S pozdravem Josef Novotný

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 38.167 (?), 14.7.2008 10:22
Dobrý den Co se Šittova řezu týče, tak u meruněk se provádí proto, aby očka, která se diferencují později (na nově vzniklých letorostech podpořených právě tímto řezem) v květní pupeny, jenž budou na jaře příštího roku také o pár dní později kvést, než ty které se diferenciovaly dříve. Cílem je tedy prodloužit u meruněk dobu kvetení a zvětšit tak možnost úniku před zimními mrazy. Doba tohoto řezu je konec května až polovina června, a letorosty se zakracují max o 1 polovinu. Vedlejším efektem je tvarování korunky prakticky o rok dopředu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 38.167 (?), 14.7.2008 10:23
Pro pana T. Takový průběh je v pořádku, v nepořádku by bylo, kdyby stromek už nerostl do konce roku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.166 (?), 14.7.2008 11:37

Vážený pane Pavlíčku,

mnohokrát děkuji za Vaši reakci k mému dotazu.

S pozdravem, Brabec

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika