sestřih mladé meruňky



Dagmar Langová - (2) - 182.204 (?)
29.1.2009 7:23

Děkuji mnohokrát za rady, určitě je využiju. Hezký den.

D.Langová

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Dagmar Langová - (2) - 182.204 (?), 28.1.2009 15:19, zobrazeno: 16060x

Přeji dobré odpoledne,

na podzim 2007 jsem si zasadila stromek meruňky, vloni narostly větvičky cca o 80 cm a stromeček vypadá jako prořídlé koště. (má celkem 6 větví). Měla bych ho ostříhat, poradíte mi, prosím, kdy nejlépe a jak moc zkrátit?

Děkuji. D.Langová

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 29.1.2009 0:10

Pokud byl řezaný při sázení, tak loňské přírůstky zkrátit na vnější pupen pod přírustky druhé mízy (pod částí, co přirostla koncem léta). Stříhá se buď v květu nebo po sklizni, mezitím lze zaštipovat. Pokud stromek při sázení řezaný nebyl (6 větví by tomu nasvědčovalo), bude zřejmě třeba zkrátit větve víc, aby zesílily a nějakou odstranit - tak, aby byly v koruně pravidelně rozmístěné a pokud možno nerostly z kmene těsně nad sebou (nebezpečí klejotoku).  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 29.1.2009 0:30

Ještě doplňuji- na terminál(střed) nechte nejsvislejší výhon, výhon těsně pod ním odstraňte (jinak by se Vám korunka rozdvojovala). Zbývající větve nechte 3-4 a zakraťte je všechny zhruba ve stejné výšce asi 20cm pod výškou seříznutého terminálu. Rány zatřít nejlépe štěpařským voskem  - zatření balzámem nebo latexem rado "teče".         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 29.1.2009 0:11

Pokud stromek není nutno řezat hned z jara, optimální období na větší řez bude v červnu. Dlouhé tenké větve by se jednou při větší úrodě asi ulomily. Proto bych vybral 4 pěkné větve rostoucí v nestejné výšce a všechny je i s terminálem zakrátil více než o polovinu. Větve, zejména ty horní, zakrátit ještě více než terminál. Přebytečnou větev nebo dvě můžete v červnu ustřihnout na větevní kroužek. Zakrácený terminál a úplně odstraněné větve by měly mít velmi čistý řez, který doporučuji zatřít latexem. Budete-li muset řezat už v březnu-dubnu, ustřihněte jen část zamýšleného. U větve určené na odstranění se má z jara nechat aspoň jeden pupen. V červnu se to opraví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dagmar Langová - (2) - 182.204 (?), 29.1.2009 7:23

Děkuji mnohokrát za rady, určitě je využiju. Hezký den.

D.Langová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kejklířka - (16) - 141.225 (?), 3.4.2009 19:00

Dobrý den,

dnes jsem zasadila prostokořennou meruňku a přestože jsem se snažila řez po výsadbě nastidovat zde na fóru i v knize, přeci jen se raději zeptám zkušenějších:

na kolik pupenů mám zkráti postranní větve?

mám odstarnit prostřední)tuším, že se mu říká terminální) výhon, aby se otevřela korunka? nebo ne?

Předem moc děkuji!

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 3.4.2009 20:11

Dobrý den, já bych založil cca za tři týdny tzv.kotlovitou korunu. Nechal bych tři větve rostoucí z kmínku uprostřed (ty bych jen zakrátil na tři - čtyři pupeny, přičemž poslední bude směřovat z koruny ven) a odstranil bych spodní a horní větev (s centimetrovým čípkem nad horní větví, která bude zachována). Rány zatřít voskem.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kejklířka - (16) - 141.225 (?), 3.4.2009 20:39

Děkuji, tak jsem si to nějak představovala. Jen se chci zeptat, jestli tedy mám čekat 3 týdny - myslela jsem, že se tenhle řez dělá hned po výsadbě, aby se stromek lépe uchytil - udělal se rovnováha mezi menším množstvím kořenů, které utrpěly při dobývání ve školce a transportu a korunou.

Každopádně moc děkuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 3.4.2009 20:43

Třeba mě tady někdo pokárá, ale u nové výsatby bych ještě opravdu chvíli počkal, až stromek bude v plné míze.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 3.4.2009 21:06

Není důvod Vás kárat. Taky bych počkal až se očka pěkně ukážou. Ještě mně ale uniká, proč u meruňky zakládat kotlovitou korunku. Je to peckovina a když pěstitelka není profík, terminál bude třeba. Žádné okolní zastínění nevidím, takže světla bude dost. Není to broskev. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika