Rozkvétání meruněk v letošním roce



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
8.4.2012 7:52

Tak jak jste na tom, vážení přátelé? Tady včera mezi třetí a pátou hodinou drobně pršelo, ale k večeru se vyjasnilo, tak jsem si říkal, je zle. Kolem půlnoci byly pouze dva nad nulou, ale k ránu se zatáhlo a byl plus jeden stupeň. Takže to dnes bylo na hraně a uvidíme zítra. Zajímalo by mě jestli pán použil ty hřbitovní svíčky. Hřbitovní atmosféra by přímo vybízela k provedení rituálu za záchranu úrody. Např. Žehnám ti meruňko aby příroda a její služebník mráz nezničil to, co jsi nám chtěla milostivě dát pro naše potěšení.
Ale ty svíčky nejsou špatný nápad. Zajímalo by mě, jestli je pán aplikoval.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 23.3.2013 18:28

Používám "Počasí iDNES.cz" a jsem s ním celkem spokojen. V nejpokročilejším stádiu rašení se nachází meruňka Goldrich, která kvete jako první a jsou vidět už ve špičkách bílé okvětní plátky. Tato meruňka se vyznačuje i přes svou cizosprašnost vysokou plodností. Abych pravdu řekl, tak nějaká ta probírka nadcházejícím mrazem by neuškodila, jelikož přeplozené, malé plody Goldrichu jsou málo kvalitní. Jakostní jsou jen větší dobře vyzrálé plody, které se vyznačují přítažlivým vzhledem, pevnou a silnou dužninou a v mírně zaměklém stavu i příjemnou meruňkovou chutí. Při přeplození ovšem nikoliv a díky vyčerpání stromu v příštím roce plodnost pravidelně vynechávají (moje zkušenost). Proti mrazu v květu jsou na tom s odolností stejně jako standarta VP, ne-li hůře. Otázka je, jestli na nich po této mrazivé probírce vůbec něco zbude. Díky atraktivitě i chuti plodů se odrůdy Goldrich nevzdávám, i když jak vidíte, má odrůda hlavní nectnosti v brzkém vykvétání a malé odolnosti květů proti mrazu. Jinak, současná místní teplota činí -4°C a klesá, takže jestli to bude ráno jen -8°C, to je ve hvězdách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 148.21 (?), 3.4.2012 18:53

Ma tu niekto marhulu Vehardu? Ak ano kvitne vam uz? Moja nastastie este nie, no neviem ako dlho este vydrzi. Prikladam foto. P.Z.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 3.4.2012 20:28

kde Peter bydlíte, že máte meruňky tak omrzlé?!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 3.4.2012 20:47

Ja bývam v Novom Meste nad Váhom, ale záhradu mám v Bzinciach pod Javorinou, dokonca na tamojších kopaniciach, cca 340m.n.m... v N.Meste z nedele na pondelok bol mráz okolo -1,5 to znaemná, že na záhrade mohlobyť aj -2 možno -2,5  ...snáď Veharda, ktorá ešte nieje veľmi rozvinutá, bude na tom najlepšie, aletam mi zase asi odíde celý strom, kedže sa okolo celého kmeňa olúpala minulý rok kôra, síce som to zatrel Latexom, aleneverím, že prežije... bude mať problém s prúdením živín...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 3.4.2012 21:11

tak to nejste moc vysoko.. zajímalo by mě jak je na Slovensku na tom odrůda Kioto, zda se jí tam daří či nikoliv, nepěstujete ji Peter či ostatní ze Slovenska?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 143.106 (?), 3.4.2012 21:25

Tak u mne merunky teprve startuji, kvet zadny.Asijske svestky, tak samo, jsou to jete mladosi a zblaznila se mi Althanova... pocitam, ze zacne kvest koncem tohoto tydne.Jinak vsechny stromy prezily letosni arktickou zimu v 365 mnm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 3.4.2012 21:39

Kioto nepoznám, mám len 1 Velkopavlovickú (pôjde von, foto hore), 2 Karoly (asi) potrebuju riadne zmladiť, 1 Vehardu, 1 mladý Pincot (Pinkcot?). ázijské slivky Vanier a Shiro. Vanier rodí super, Shiro dosť slabo, zavúbľoval som do nej slivku Amers minulý rok... Inak to Shiro má žlté plody, od kôstkymoce nejde... nič extra... a tak o týždeň odhadujem zakvitne slávna APRIMIRA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 212.32 (?), 7.4.2012 11:21

Velkopavlovická už odkvétá, vše proběhlo ok, včetně počasí a opylení, začínají květy slivoní- čačanská lepotica, dere se i Althanova.Letos jsem nasadil dalších 10 stromků převážně stanley a gabrovskou.Už i tam se derou pupeny ven.Správná zálivka, dobrá půda a počasí dělá divy.

Jurkovič Lanžhot

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 151.38 (?), 7.4.2012 21:46

No tak u mě jsou meruňkové pupeny spolehlivě ještě zavřeny, ani náznak otevíraní.Jsem ve 420 mnm, jižní mírný svah.Není to meruňkářská oblast, nikdo okolo nás meruňky nepěstuje, jsem průkopníkem v tomto.Četl jsem, že se pěstují meruňky i ve vyšších polohách, než mám já, tak proč by to nešlo u mne, navíc jak se ukazuje, mám i výhodu, že se nemusím bát nynějších mrazů.Tady vyvstává otázka, jestli v tomto nejsou vyšší polohy výhodou.Zimní mrazy mne netrápí, protože meruňkové dřevo je v tomto odolné i při větším mrazu.Čas dozrávání tohoto ovoce v letních měsících se jen opozdí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 8.4.2012 7:52

Tak jak jste na tom, vážení přátelé? Tady včera mezi třetí a pátou hodinou drobně pršelo, ale k večeru se vyjasnilo, tak jsem si říkal, je zle. Kolem půlnoci byly pouze dva nad nulou, ale k ránu se zatáhlo a byl plus jeden stupeň. Takže to dnes bylo na hraně a uvidíme zítra. Zajímalo by mě jestli pán použil ty hřbitovní svíčky. Hřbitovní atmosféra by přímo vybízela k provedení rituálu za záchranu úrody. Např. Žehnám ti meruňko aby příroda a její služebník mráz nezničil to, co jsi nám chtěla milostivě dát pro naše potěšení.
Ale ty svíčky nejsou špatný nápad. Zajímalo by mě, jestli je pán aplikoval.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika