Roubování meruněk



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.166 (?)
20.3.2014 21:17

Za 3-4 týždne od vrúbľovania nevidím zatiaľ pokrok, očká ešte nerašia, ale dôležité je, že sa kôra vrúbľov nescvrkáva. Sáčky som nedával. Tlak miazgy z koreňov do preštepenej koruny je ešte nedostatočný, to je jediné vysvetlenie. Zima bola suchá. Asi budem musieť tiež zalievať.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.166 (?), 20.3.2014 21:33

Odstrániť bočné kvetné puky ešte pred vrúbľovaním, zakiaľ nie sú zväčšené a schopné vydrolenia, nepovažujem ani ja za správne. Dôležité je zrejme aj to, z akej časti koruny a v akom čase vrúble odoberieme. V príručkách sa dokola píše, že vlky nie sú vhodné na vrúbľovanie. Ale práve kolmo rastnúce letorasty majú spoľahlivo všetky púčiky listové. Máte niekto skúsenosti, že z materiálu pochádzajúceho z vlkov vyrastajú horšie plody alebo menej rodivé drevo ako z očiek odobratých napr. z južnej strany koruny materského stromu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.3.2014 8:54

Vlky ze zdravého stromu je možné použít, ale je nutné být obezřetný při posuzování zdravotního stavu.

Někdy totiž vyrážení vlků je obranou na počáteční napadaení parazitickými houbami (slabý moniliový úžeh, klanolístka, václavka, penízovky,...). Protože vlci vyrážejí z okraje napadené oblasti, zejména u "záchranného" roubování jsme pak neúspěšní = přijdeme o původní nemocný strom i podnož nakaženou roubem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 229.102 (?), 21.3.2014 22:40

Jasne, Stando. Mal som na mysli zdravý matečný strom, z ktorého, napriek absencii choroby a napadnutia hubami, autori príručiek odoberať vlky na vrúbľovanie neodporúčajú. Škoda, že keď povedali A, nedopovedali B. Mnohých by istotne zaujímali prakticky overené dôvody ich zamietavého stanoviska.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 20.3.2014 11:29

Ano je to našlaktrafeniefrown...veru.Případ p.Libora je přesně ten příklad, který jsem měl na mysli, když jsem varoval před naočkováním květního pupenu.Zdejší  "odborná veřejnost mě přesvědčovala, že i z takto naočkovaného květního pupenu vyroste výhon, což se jaksi nestalo! Proč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 127.11 (?), 20.3.2014 12:40

No vdaka Palo, fotka sice pekna, ale bral by som radsej zivy konarik... Z tohto pohladu je stepenie zrejme istejsie nez ockovanie, predsa len tam je viac ociek, vacsia sanca... Vyslepit bocne som mohol - dobry napad, skusim na buduce...

Preco nevyrastol vyhon zo stredneho pucika - mozem len hadat, ze zrejme vplyvom slabsieho prisunu zivin dostalo potomstvo prednost - ale to je len moj dohad... mozno vyslepenie krajnych pucikov by pomohlo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.228 (?), 20.3.2014 13:39

Kôstkoviny už máš, Libor, navrúbľované? Alebo ešte čakáš na väčšiu miazgu? Po minuloročných neúspechoch pri štepení v čase kvitnutia som vrúbeľ Orangered od Teba vložil "na spojku" do rovnak hrubého semenáča Leskory ešte počas februára. (Semená Leskory veľmi dobre klíčia). Tak verím, že tentoraz sa "dílo podaří".laugh Obidve spájané časti budú mať v tomto roku viac času na zrastnutie. Aj podpník aj "nadstavba" sú skvelé a chutné sorty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 127.11 (?), 20.3.2014 21:08

Nastepil kopulaciou i naockoval som Kordiu od teba na vrchol ceresne ktora zacina ako Rivan, pokracuje ako Burlat a najvyssie bude Kordia + na semenac z kostky - vsetky koncom Februara a maju sa k svetu. Zaciatkom Marca som pridal Tophit na odkopok MB a Wangenheimu, rovnako pucia - to uz by si mal i na tvojej Leskore vidiet - nie? Vcera som nastepil i Velboru na Orangered, Betu na vrchol Concordu a par ociek Nikity na kmen Lotusu a skusil som ocko Venus od teba na broskynu Kernechter. Teraz len poriadne zalievam, aby to zrastlo + medvedi cesnak zrel... Za koru budem stepit v kvete -  prestepovat ozdobny MB slivkami. Dufam, ze som neurobil chybu vyslepenim ociek na vetve s naockovanou broskynou z minuleho leta ? - dufam, ze pristepene ocko ktore som ako jedine ponechal bude rast...

Pre p. Rostu - Step marhule na slivku, ktory minuly rok len zaplodil, zatial ani tuk, moc neverim ze tam bude nieco pokracovat, skusim zarez nad ocko, mozno sa stane zazrak - zreferujem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.166 (?), 20.3.2014 21:17

Za 3-4 týždne od vrúbľovania nevidím zatiaľ pokrok, očká ešte nerašia, ale dôležité je, že sa kôra vrúbľov nescvrkáva. Sáčky som nedával. Tlak miazgy z koreňov do preštepenej koruny je ešte nedostatočný, to je jediné vysvetlenie. Zima bola suchá. Asi budem musieť tiež zalievať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 20.3.2014 21:31

Pán Paľo, u mňa podobne, len jeden marhuľový vrúbeľ, ktorý som dal do Aprimiry, sa viditeľne šúverí, takže je po ňom. Ostatné v slivkách a ázijskej slivke vyzerajú sviežo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 116.166 (?), 20.3.2014 21:38

Musíme vydržať, pán Peter!laugh  Tento rok mi konečne zakvitol vrúbeľ Melitopolského od Vás, tak sa teším na prvé plody. Aprimira, zdá sa, odpočíva. Po 2 úrodách lahodných plodov si to zrejme zaslúži.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika