Roubování meruněk



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?)
20.3.2014 20:53

Nevím, čím to je, ale u meruněk očkovaných Forkertem se mi skutečně nestává, že by z očka rostl jenom květ. Ačkoliv za ty pěkné meruňky na švestce by to občas stálo. Možná budou lepší rouby z mladých a řezaných stromů a mladé podnože. Ale já jsem třeba použil 10 z 12 oček na výhonu a zbytek stromu silně kvete. Omlouvám se za neznalost, ale nepoznám spolehlivě u pupenů při obvyklém odběru v srpnu nebo prosinci, který pupen bude květní. Poznám to na stromě až koncem ledna, když se květní pupeny zvětšují. Broskvoňové trojáky jsou jasné už koncem srpna (prostřední je vegetativní), ale u meruněk to tak docela neplatí. Navíc rychle dorůstají spící pupeny. Vydrolit preventivně boční pupeny nepovažuji za správné, ikdyž to má možná někdo vyzkoušené.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 15.2.2014 21:41

Skoro denně člověk prochází okolo ov.stromků, a nenapadne ho blíže zkoumat, a přemýšlet nad rozdílnými druhy pupenů v korunce meruňky, a jak se na jaře budou rozdílně vyvíjet.Znalosti nějaké jsou, a tak člověk hledá něco navíc, proto jsem hledal seriozní informace jako např. Pdfko .univerzity Brno.Požadované info člověk hledá cíleně, iniciatívně,proto si nové informace lépe vštěpí do paměti.

O rozdílných typech pupenů jsem měl nějaké informace, a přišlo mi logické, že se různé typy oček budou na jaře chovat podle toho jak byly "naprogramované".Dejme tomu, že jsou na jaře takto "naprogramované tři typy oček-květní, listové,vegetativní.Po určitém stupni zmlazení, se kterým rostlina nepočítala, bude na řez nějak reagovat.Přizpůsobí, nebo upraví program v některých pupenech.Květní pupeny ztěží přeprogramuje k tomu, aby z nich po radikálním zmlazení vyrašil vegetativní(dřevní) výhon-i kdyby byl vrcholový.

Je dobrá pravděpodobnost, že se to může stát v případě listového pupenu, ze kterého vyraší výhon.Z vegetativního (dřevního) pupenu na loňském výhonu, pokud to jsou posledních několik vrcholových vyraší na jaře výhon nový.Pokud jsou vegetativní pupeny uprostřed výhonu, vznikne postranní krátký obrost s květními pupeny.Z některých vegetativních pupenů podle toku mízy může vyrašit list, nebo vyslepnou, a vyholí větev.

Takže ano-neočekávaným zmlazením stromku prorostou listové pupeny vegetatívními výhony(šittův řez),ale nikoli květními.

U jabloňového roubu se mi taky stalo,že vrcholové očko vykvetlo.Po odštípnutí květu vrchol roubu prorostl novým výhonem.Tento způsob reakce u peckoviny nečekám.Informačně zdatný jedinec ztěží zamění vegetační očko za očko květní,které se k očkování nehodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 15.2.2014 22:27

Téma je o roubování meruněk (tam není tento problém), ale posunuli jsme se spíše k jarnímu očkování jedním očkem. Samozřejmě očka nemívají vždy jen jeden pupen a navíc tam mohou být i spící pupeny. Myslím, že z použitých roubů by na stromě vyrostlo ze 100 oček a dvojoček asi z 80 z nich květy. Pokud je však jednotlivě naočkujeme (bez vrcholového a posledního spodního očka), 90 z nich se chytí a nejméně z 80 vyrazí výhon. Květy zaniknou a uvidíme je u očkovaných meruněk málokdy. Myslím, že pan Vysloužil poměrně logicky vysvětluje, proč to tak je. I v případě, že je to trochu jinak, bude výsledek stejný. Do konce března naočkuji asi 100 náhodných oček a sdělím výsledek - počet výhonů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 18.3.2014 23:16

Jen pro informaci: z mnoha ujatých meruňkových oček mi už vyrazily výhony. Z žádného se nevytvořil květ a už vůbec ne jenom květ. Mohlo se stát, že z dvojpupenů ty květní opadly, ale nevšiml jsem si toho. Na očkování jsem použil rouby z řezaných mladých stromů. Tyto stromy jsou však obsypány květy na všech ponechaných větvích a loňských výhonech. K naroubování jsem experimentálně použil také roub z naprosto neřezaného starého stromu ("na záchranu"). Tento roub měl na sobě samá trojočka tvořená už zvětšenými a jen květními pupeny. Žádná stopa po růstovém pupenu na žádném očku.  Jen na spodním. Po naroubování se postupně otevřely květy a mezitím se začal vytvářet zcela nový růstový pupen (na všech očkách). Po odkvětu nebo seschnutí květu se otevřely růstové pupeny a vyrazily z nich letorosty, které mají asi 10 listů. Horní růstové očko se zastavilo a musel bych vylomit spodní letorosty, aby vyhnalo výhon. Roub není zatřený voskem, ale byl pod fólií.

ROUB
ROUB
ROUB 2
ROUB 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 115.228 (?), 19.3.2014 0:03

Krásne a poučné, pane Mimmo! yesKôstkoviny majú tu výhodu, že z trojočiek na vrúbľoch môžete vydroliť snadno rozpoznateľné nežiadúce kvetné puky. Pri viniči sa však nedá predpovedať, čo z očka vyraší. Spravidla vyrastie výhonok a potom je to "v suchu." Vlani sa mi pri očkovaní vinohradu prihodila zvláštnosť: Z naštepeného očka vyrástol iba kvetný hrozen, nič iné. Kvet bol oplodnený a namiesto letorastu, ktorý som potreboval ako budúci kmienik rezistentnej odrody, trčal z očka strapec hrozna. Ten už však v októbri nestihol dozrieť. Chcel som ho nafotiť, ale pri zbere hrozna som zabudol z domu priniesť fotiak (snímky z mobilu by niekoho mohli pohoršiť) a tak strapec zmrzol, odpadol a výsledné skóre preočkovania viničového kra bolo: nula celá nič.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RaDL - (17) - 3.51 (?), 19.3.2014 8:35

Pěkné fotky a práce. Jen bych se chtěl zeptat, k čemu je dobré roubovat a očkovat doma za oknem, ty stromky jedou pěkně, ale co s tím pak dělat? Když je ještě zima. Pak se to vysadí třeba v květnu ven a mají velký předstih v růstu oproti ostatním vegetujícím venku?

Nevím proč, ale taky jsem intuitivně likvidoval květní pupeny na roubech aniž bych to četl, nemože se poškodit sousedící listový pupen, atd?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 19.3.2014 11:48

Děkuji za informaci.Vždy si takové odborně vzdělávací, osvětově poučné info rád přečtu.Co se týče odběru oček pro očkování, měl jsem na mysli varování pro odborně nezdatného jedince, kterému by se "podařilo" naočkovat právě jen květní pupen.Na roubu se vždy nějaký vegetatívní, dřevní pupen najde.Meruňka je na rozdíl od broskvoně plastická dřevina, kde není nouze o nějaké spící pupeny.U trojoček je  taky otázka intenzity toku mízy zda z prostředního očka proroste výhon, nebo zakrní, nebo vznikne pouze trn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Libor1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 127.11 (?), 19.3.2014 16:03

Pripajam vysledok forkertu marhule na slivku z minuleho roku. Bohuzial sa vyvinuli len kvetne puky a namiesto rastu vyhonku sa tak urodili 2 marhule a tym to cele skoncilo. Na porazenie...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 98.64 (?), 19.3.2014 20:08

Zdravím Libor! Je to veru našlaktrafenie, ale zato snímka je to nádherná.yes Niekedy mi pripadá, že pri očkovaní navonok listového púčika sa neskôr akoby schválne transformuje na kvetný. Bočné kvetné očká je dobré opatrne vydroliť a mikroranky zatrieť tenkým štetečkom namočeným v akryláte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.38 (?), 20.3.2014 12:38

Opravdu snímek je naprosto skvělý :-). To by člověk nevěřil, co je možné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 20.3.2014 20:53

Nevím, čím to je, ale u meruněk očkovaných Forkertem se mi skutečně nestává, že by z očka rostl jenom květ. Ačkoliv za ty pěkné meruňky na švestce by to občas stálo. Možná budou lepší rouby z mladých a řezaných stromů a mladé podnože. Ale já jsem třeba použil 10 z 12 oček na výhonu a zbytek stromu silně kvete. Omlouvám se za neznalost, ale nepoznám spolehlivě u pupenů při obvyklém odběru v srpnu nebo prosinci, který pupen bude květní. Poznám to na stromě až koncem ledna, když se květní pupeny zvětšují. Broskvoňové trojáky jsou jasné už koncem srpna (prostřední je vegetativní), ale u meruněk to tak docela neplatí. Navíc rychle dorůstají spící pupeny. Vydrolit preventivně boční pupeny nepovažuji za správné, ikdyž to má možná někdo vyzkoušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika