Roubování meruněk



morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.4 (?)
10.4.2020 22:19

Zdravím všetkých ovocinárov.Pridávam fotky najnovšie navrúbľovaných odrôd marhúľ.Niektorý deň dám fotky ďaľších odrôd ako Carmela, Bergecot, Farbela a Peche de Nancy.Tá odroda Peche de Nancy je veľmi stará francúzska odroda, mám ju od pestovateľa z Madarska, ktorý má v zbierke vyše 200 odrôd marhúľ,a túto Peche de Nancy z nej označuje za druhú najchutnejšiu odrodu, podľa neho chutí úplne fantasticky, za chutnejšiu marhuľu považuje zo svojej zbierky už len starú francúzsku odrodu Muscat de Provence, ktorá je podľa tohto pána najchutnešia odroda na svete, bohužial z tej my zatiaľ nemal možnosť poskytnúť vrúbľe.Ako to už ale u najchutnejších odrodách ovocia býva zvykom, aj tieto dve staré odrody marhuľe sú náchyľné na choroby a mráz, no ten pán my napriek tomu poslal vrúbeľ aspoň z tej Peche de nancy, lebo ako tvrdil, aj ked my asi bude rodiť len každé 2-3 roky, tá jeho silná aromatická chuť stojí za to.Samozrejme som sa ho pýtal aj na porovnanie týchto odrôd Peche de Nancy a Muscat de Provence napríklad s Madarskou a Veľkopavlovickou, ale tvrdil že tie francúzske sú chuťovo ešte o level vyššie.





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
alf - (1), 7.3.2004 20:57, zobrazeno: 23437x
Hledám odborníka, který by mi narouboval nějakou odrůdu meruněk na vzrotslý strom slívy, Mělnicko. Děkuji Klíčová, tel.:284819523.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.255 (?), 26.2.2007 16:08
Dlouho se mi nedařilo naroubovat meruňku na švestku ,běžnými způsoby.Vždy po počátečním nástupu "zelenání se"roubu ,nastal jeho konec.Opustil jsem roubování  meruněk,a věnoval jsem se očkování stromkových růží,množení angreštu a rybízu.Tyto jak se moderně říká "komodity"se  množí m. j. Forkerovým zp.a roubováním "do boku".V  podstatě je to zasunutí očka ,nebo roubu  pod kůru podnože.Toto jsem se rozhodl vyzkoušet i u meruňky. Samozřejmě ne plnohodnotně  stejně jako předešlé  rostliny.Důležité je opatřit si rouby v prosinci.Výhodné je použití roubů vrcholových,čili roub nedělíme  a zachováme vrcholový pupen.Roubujeme za kůru v době mízy/duben/ pokud máme nenarašené rouby i později.Jako podnož se mi osvědčil špendlík.Zkuste nebudete zklamáni .Z. Dukát
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 27.2.2007 15:00
Je to skutečně tak. U vrcholových roubů dejte pozor, aby byly dobře vyzrálé a měly jen vegetativní pupeny. Ty květní netřeba vylamovat, ale raději vyberte rouby bez nich - nejlépe kolmo nahoru rostoucí.
   Obecně Vám však přeroubování starší slivoně meruňkou nedoporučuji. Nevyplatí se to. Roubováním za kůru - i když se roub přihojí - se vytvoří velká řezná rána, která se bude obtížně zavalovat a obvykle se úplně nezahojí nikdy. Příbuznost slivoně a meruňky je přece jen vzdálenější než u švestek navzájem a tomu dopovídá i kvalita srůstu.  Klejotokem se strom hodně vyčerpá.
  Pokud jste se rozhodl strom přeroubovat za každou cenu, radím následující postup. V předjaří strom velmi silně ořežte, tak že zůstane jen kmen a kratší pahýly větví s obrostem. Ošetřete řezné rány.  V průběhu roku vyrostou silné letorosty ze spících pupenů. Podobně (pravda ne tolik) ořežte i meruňku, z níž budete brát rouby, zvolte co nejsilněji rostoucí odrůdu. Následující rok vyberte 5 - 6 nejsilnějšách výhonů, z nichž vytvoříte ramena větví duté koruny. Ty naštěpujte kopulací (end to end) stejně silnými rouby. Dobře zakořeněný strom během 2 let vytvoří za pomoci předčasných výhonů korunu původní velikosti. Takto se mi podařilo  přeroubovat i starší - ne však příliš - stromy peckovin.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.4 (?), 10.4.2020 22:19

Zdravím všetkých ovocinárov.Pridávam fotky najnovšie navrúbľovaných odrôd marhúľ.Niektorý deň dám fotky ďaľších odrôd ako Carmela, Bergecot, Farbela a Peche de Nancy.Tá odroda Peche de Nancy je veľmi stará francúzska odroda, mám ju od pestovateľa z Madarska, ktorý má v zbierke vyše 200 odrôd marhúľ,a túto Peche de Nancy z nej označuje za druhú najchutnejšiu odrodu, podľa neho chutí úplne fantasticky, za chutnejšiu marhuľu považuje zo svojej zbierky už len starú francúzsku odrodu Muscat de Provence, ktorá je podľa tohto pána najchutnešia odroda na svete, bohužial z tej my zatiaľ nemal možnosť poskytnúť vrúbľe.Ako to už ale u najchutnejších odrodách ovocia býva zvykom, aj tieto dve staré odrody marhuľe sú náchyľné na choroby a mráz, no ten pán my napriek tomu poslal vrúbeľ aspoň z tej Peche de nancy, lebo ako tvrdil, aj ked my asi bude rodiť len každé 2-3 roky, tá jeho silná aromatická chuť stojí za to.Samozrejme som sa ho pýtal aj na porovnanie týchto odrôd Peche de Nancy a Muscat de Provence napríklad s Madarskou a Veľkopavlovickou, ale tvrdil že tie francúzske sú chuťovo ešte o level vyššie.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 11.4.2020 13:56

A jaké máte, pane Morvai, zkušenosti s odrodami Lily Cot, Wonder Cot a Monster Cot, které se objevily u nás v prodeji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.4 (?), 11.4.2020 16:43

Zdravím pán Petr.S odrodami Lily cot, Monster cot a Wonder cot nemám skúsenosti, nemám ich navrúbľované.Samozrejme som postrehol że ich ponúka záhradníctvo Spomyšl.Miimochodom dnes som odfotil tie ďalšie navrúbĺované odrody marhúľ,ktoré som včera spomínal.Pridávam aj fotky troch talianskych odrôd broskýň s bielou dužinou, ktoré sú akýmsi pokračovaním známej odrody Mária Bianca.Pochopiteľne viem že broskyne sa skôr očkujú v lete, no ja som ryskol vrúbľovanie, každú jednu odrodu navrúbľujem aspom troma spôsobmi, uvidíme aký to bude mať úspech.ked sa to nepodarí nič sa nedeje.








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 220.164 (?), 11.4.2020 21:43

Drzim palce nech sa zadari a nech to vyjde. Mne sa nejako marhule ked ich vrublujem takto do koruny moc nechytaju, nemam moc velku uspesnost. Peto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
morvai - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 166.4 (?), 11.4.2020 22:37

Nazdar Peter.Dakujem, dúfam že sa my z každej odrody chytí aspoň jeden vrúbeľ.Napríklad z odrôd ako Lady cot, Holly cot, Jenny cot, Delice cot som dal asi 4-5 vrúbľov, tak hádam niečo z toho ostane.Tri vrúbľe som dal aj z odrody Vanilla cot, tú som však už vrúbľoval aj minulý rok, spolu z odrodami Aramis schamade, Flavour cot, Petra, no bohužial tie posledné dve menované sa my neujali.Na Vanille cot z minulého roka mám niekoľko kvetov, mráz ich takmer vôbec nepoškodil, podľa toho čo som o nej počul by to mala byť veľká chuťovka, ale rovnako tak aj Delice cot.Z toho talianskeho šľachtenia čo som tam dával tie broskyne, by som chcel ešte zohnať aj odrodu Maria Dolce, to je však už nektarinka so žltou dužinou.A ešte toľko že tá odroda Maria Marta by mala mať tiež žltú dužinu.

Maria Dolce
Maria Dolce
Lady cot
Lady cot
Delice cot
Delice cot
Bergecot
Bergecot
Farbela
Farbela
Jenny cot
Jenny cot
Peche de Nancy
Peche de Nancy
Peche de Nancy
Peche de Nancy
Muscat de Provence
Muscat de Provence
Maria Delizia
Maria Delizia
Maria Rosa
Maria Rosa
Maria Marta
Maria Marta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika