Řez pětileté meruňky



Stránky: 1,  2,  3   
zdendan - (29) - 25.60 (?) 
6.4.2017 22:02, zobrazeno: 13142x

Dobrý den,
poraďte prosím.
Mám 5 let starou meruňku, asi čtyřikrát jsem stříhal podle knih a teď už bych měl podle nich pomalu přestat. Loni měla 5 plodů. Předpokládám, že letos bude plodit a zpomalí se růst..
Chci se zeptat jestli vám přijde dobře stříhaná. Odstranil jsem letos pět skoro metrových výhonů, které rostly z bočních větví přímo nahoru ale stejně mi na koncích zůstaly rozvětvené vidlice.
Při loňském zkracování se mi bohužel nevyplatilo stříhat na venkovní pupen, protože ten vyrostl asi 5 cm, ale ty do stran mají kolem 30-40.
Co s takto nevhodně rostlými vidlicemi?
Co s vrcholkem, zredukovat, zkrátit, nechat?
Co s malými 10 cm dlouhými větvičkami jdoucími kolmo nahoru?
Zkrátit výhony delší než 60 cm?

merunka
merunka
slaby pupen ven, co s tim
slaby pupen ven, co s tim
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 157.239 (?), 7.4.2017 6:30

Tvar není zlý, jen mi připadá-na uvedený věk-slabá, hladová... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 7.4.2017 7:14

Řekl bych, semenáč.?Jinak souhlas s SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zdendan - (29) - 25.60 (?), 7.4.2017 9:36

Není ze semínka, je to snad velkopavlovická. Roste na malé zahradě v Praze, s kyselejší půdou, ne na plném slunci, z jedné strany velká stará višeň, která jí má v budoucnu udělat místo, dva roky kolem meruňky rostou maliny a loni jsem na ní nechal asi 5 plodů. Hnojíme jen zvrchu kompostem. Ty maliny letos zkusím potlačit.

Kamarád říkal, že je moc řídká, že ji mám radikálně ořezat, aby se zahustila. Do toho se mi ale nechce.

Jo a něco byste ještě uřízli? co ten vršek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 7.4.2017 11:46

Na pětiletou VP je to až moc slaboboučké.Chtělo by to mělce obkopat v průměru cca 80 cm a udržovat v bezplevelmém stavu.Kyselou půdu meruně taky nemusí, takže přivápnit dolomitem, popelem ze dřeva, přisipat trošku drasla.Kolmě rostoucí větvičky odstranit celé, z "vidliček" odstraňte jednu nevhodně postavenou, další zkraťte o polovinu, nejlíp položenou necte celou (jako základ kosterní větve).Vršek(terminál) a konce nejsilnějších výhonu můžete lehce zkrátit, podpoříte tím zesilení spodních větviček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
zdendan - (29) - 25.60 (?), 7.4.2017 13:08

Je možné že je čtyřletá, sázeli jsme dvakrát a jedna nám uschla, tak se mi to plete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 7.4.2017 11:46

Pokud Vám praporek-vršek terminálu nabourává estetické cítění, není nic jednoduššího, než jej zakrátit. Pro iustraci si můžete představit kružnici, vepsanou do prvního obrázku-střed je na terminálu cca ve výši spodní ruky dámy třímající plachtu, obvod lícuje vpravo+vlevo s konečky větví, to, co nahoře přečnívá odstraňte. S korekcí velkého stromu-višně neváhejte ani milisekunducheeky-myšleno zkrátit výšku, šířku i probrat hustotu, prospějete tím jí, mladé výsadbě a sobě též! Náprava ve výživě je taky namístě-bezodkladu! Ledku vápenatého je v krámech 7p.delílaugh. Ten kmen u plotu je ale hrušňový?! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zdendan - (29) - 25.60 (?), 7.4.2017 13:15

všiml jsem si, že fotky nejdou zvětšit, tak je ještě posílám zvlášť. Ještě dávám fotku celku, malé stromečky vyznačeny červeně. Plody višně jsou nedobré, necháváme ji jen kvůli atmosféře, ale odpadávají jí větve, tak ji chceme až začne vadit uříznout. myslíte, že už vadí?






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 7.4.2017 14:20

Odstranil bych ty slabé větvičky dole z kmínku, začínala by kosterními větvemi. Řídké je dobré - slunce a vzduch v korunce. Dále postupujte dle videa v příspěvku tuším Meruňka - jarní řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zdendan - (29) - 25.60 (?), 8.4.2017 21:57

Video je perfektní, ale chybí tam fáze mezi třetím a sedmým rokem, tedy ta, kdy se postupně přestává stříhat. V té právě jsem a nevím jak to nejlíp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika