Řez meruňky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 109.108 (?) 
16.5.2008 11:58, zobrazeno: 90631x

Je zapotřebí odstranit některé mladé větvičky, když z konců staršího dřeva jich roste několik?Kdo to ví, odpoví???To se ptá začátečník, tudíž laik.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 16.5.2008 13:30

Nutné to asi není, ale vhodné to možná je. Z dotazu nelze příliš mnoho vyčíst. Strom by měl být dostatečně souměrný, vzdušný a měl by vykazovat přírůstky. Lze to spojit se zkracováním letorostů v rámci letního - tzv. Šittova řezu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.108 (?), 16.5.2008 14:50

Větve vyzrálé jsou na koncích obrostlé mladými větvičkami-3-4 a tyto jsou dlouhé 30-40cm.Zajímá mě, jestli všechny ponechat, čímž bude stromek podstatně širší a asi také po obvodu dost hustý nebo nechat jen jednu a tu zakrátit nebo nechat vechny a zakrátit je.Co vy na to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 16.5.2008 15:51

já nechávám dle hustoty koruny jednu či dvě větvičky, ostatní odstraňuji. Jinak by byl stromek moc hustý a větve by se vlastní vahou mohly zlomit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 17.5.2008 23:17

Prvotní dotaz je opravdu nejasný-stáří stromku. Neodstraňoval bych určitě letorosty, které pokračují jako prodloužení kosterních větví. Ostaní jen pokud zahušťují korunu nebo rostou nevhodným směrem. K příspěvku hosta 24.183 - popravdě neznám případ, kdy by se ulomila větev vlastní váhou. Pod váhou plodů nebo za silného větru ano.           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 109.108 (?), 19.5.2008 10:36

Meruňka je  zasazená 4. rokem, je to hetký stromek, v průměru 2.5 m.Zasadila jsem ji blízko domu, aby byla chráněná, ale nepočítala jsem s tak bujným růstem.Moje chyba, přesto ji tam chci nechat, jen se bojím, aby za chvíli neměla 5m.Hold, začátečníci se chybami učí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.167 (?), 19.5.2008 11:14

mě se ulomily větve minulý rok v červnu za silného větru. Ulomilo se to v loňském dřevu, právě z důvodu 3-4 dlouhých letorostů na koncích větví u mladých meruněk. Letos raději ty konkurenční výhony u mladých meruněk vylamuji.

U starších stromů jsou loňské letorosty silnější, u mladších zase nejsou letošní přírůstky tak bujné. Nejrizikovější skupinou jsou stromky 3-5roků staré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 19.5.2008 11:25

Problémem lámání loňského dřeva bývá v zanedbaném řezu. Po výsadbě se stromky seříznou, rok nato obvykle taky. Jakmile se na letorostech objeví květní pupeny, pěstitel výchovný řez omezí - "přeci se nebudu zbavovat úrody!" . Z nezkrácených letorostů vyroste několik dalších jen z horních pupenů a spolu s větrem je to neúměrná zátěž.
    Podobné se stává po přeroubování starších stromů (nejen meruněk). V prvním roce letorosty vyrůstající z roubu drží (i díky úvazku). V dalším roce však ponechaný,  málo nebo vůbec nezakrácený výhon začne obrůstat a velká listová plocha vede k vylomení roubu za 1,5 roku po štěpování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 19.5.2008 12:33

asi máte pravdu. Co se týče přeroubovaných stromů - kdy mám ořezat plané části? Jedná se o slívy a meruňky naroubované na asi 5-8 leté myrobalány asi v 1m od země.

Pokud vše ořežu teď, obávám se příliš bujného růstu a vylomení roubu.  Když to neořežu, je mi líto energie kterou stromky  dávají do plané části...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 19.5.2008 15:34

Líto energie Vám být nemusí. I planý obrost vytváří asimiláty a navíc, po přeroubování je výrazný nepoměr mezi kořeny a nedzemní části. Planý obrost pomůže tento šok překonat. 
   Osobně první rok až dva planý obost pouze zakracuji, aby nepřerůstal výhony z roubu. U bujného myrobalánu je to třeba dělat víckrát do roka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika