Řez meruňky



host - 50.172 (?)
22.3.2019 19:40

Dobrý den,

no meruňka je střižená po myslivecku (na jelení paroží). Já bych celý levý paroh odřezal pikou, zatlouk kůl a vyrovnal pravý paroh ke kůlu.

Ale třeba někdo poradí lepší řez.

J.A.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 212.49 (?), 18.3.2019 17:00

Možnosti jsou hned dvě.

Založit korunu novou, protože boční větvě jsou ze školky většinou nízko, pod 100cm. To znamená odstranit vše a zamazat rány, nechat jen terminál, ze kterého vyraší z nejvyšších pupenů koruna nová - pokud nejsou teda pupeny očesané jak se stává. Tak to dělám já.

Nebo když vám výška rozvětvení vyhovuje, tak nechte 3 boční větve a zakraťte je na vnitřní očko. V létě vyberete odkloněnou větvičku z nižších pupenů směřujících ven. Když zakracuju, tak na co nejkratší délku kde jsou ještě pěkné velké pupeny, tak 15 -20cm délky max. Terminál střihnu první rok co nejvíce i na méně než 45 stupňů, zase až tam, kde jsou první pěkné pupeny.  MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.169 (?), 18.3.2019 17:40
Strihol by som to na terminal a 3-4 ramena. Tu najspodnejsiu vetvu s otaznikom jednoznacne odrezat, a zo zvysnych vybrat 3-4 ramenaa ostatne odrezat, idealne aby kazde islo do inej strany a s najvacsim uhlom odklonu, zastrihnut v rovnakej vyske na vonkajsi pucik, zakratit ich co najviac, kludne aj o 3/4. Stredny konarik(terminal) cca o 15 cm vyssie ako ramena, z posledneho ocka pojde letorast strmo hore, tak strihnut tak aby sa vyrovnal strom
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.3 (?), 19.3.2019 10:36

Moc děkuji za rady, mám v tom už jasněji. Přestože preferuji vyšší založení korunky, v daném případě nejsem omezen okolním provozem ani nevím o žádném dalším omezení, využiju tedy Vašich rad k založení nižší koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
IK - (9) - 168.173 (?), 22.3.2019 19:17

Dobrý den, také bych se chtěla zeptat na řez meruňky. Asi před 3 lety jsem koupila dvě Leskory na St.Julien. Každá v jiné zahradě.

Snažila jsem je řezat stejně, ale zatímco jedna je krásně rostlá, tato se mi nějak vymkla z rukou.

Můžete poradit co s ní? Mám cukání ty horní větve, které jsou strmě nahoru střihnout všechny a 3 očka, poslední směrem ven, aby vyhnaly nové výhony. 

Je to tak OK, nebo byste udělali něco jiného? A mohu již teď, nebo až bude kvést. Tahle pupeny ještě moc nalité nemá (na rozdíl od té druhé, která mi již každým dnem rozvete).

Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.172 (?), 22.3.2019 19:40

Dobrý den,

no meruňka je střižená po myslivecku (na jelení paroží). Já bych celý levý paroh odřezal pikou, zatlouk kůl a vyrovnal pravý paroh ke kůlu.

Ale třeba někdo poradí lepší řez.

J.A.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 22.3.2019 19:41

...a 3 očka...-jde o pravopisnou chybičku?, která mění smysl!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 142.149 (?), 22.3.2019 21:28
Melo byt na 3 ocka, pardon
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.204 (?), 22.3.2019 19:44
Mozno by som nechal z tej vidlice len tu stranu, kde su 3 pruty, vyviazal ku poriadnemu kolu a vyrovnal, a z toho spravit korunu zatial len 2 ramena a terminal, alebo tie pruty strihnut na vonkajsie ocka a tvarovat z toho otvoreny kotol, ale mozno by stacilo len o polovicu skratit aby nebol velmi bujny rast, a potom v juni siittov rez a dalej to otvarat smerom von, alebo 3 moznost to nechat tak nech tie pruty obrastu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 142.149 (?), 22.3.2019 21:34
Ano, puvodne to mela byt kotlovita koruna (u ze druhe druhe merunky se pekne rozevrela, u teto mi ale pruty zenou nahoru). Tak nevim, jestli srovnat na terminal, nebo jeste zkusit rezem opravit tu kotlovitou korunu).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika