Průzkum zmrzlých meruňkových květů



Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 224.157 (?)
5.5.2016 15:56

Na sudech to může klamat - mám ověřeno, že na kbelíku s 1cm vody je led, na sudech ne. Tam je větší kapacita, která nepromrzne tak rychle. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 4.5.2016 20:30

Bergeron mně letos vynechává, jinak by určitě taky přežil. Veharda taky vynechává, ale těch pár plůdků na ní je zdravých. Na Lealu jsem zapomněl, ale jelikož kvete velmi pozdě, tak by na tom mohla být podobně jako Kioto. Moniliový úžeh květů peckovin se projevuje i na broskvoních a slivoních, naštěstí jen sporadicky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 4.5.2016 20:15
U mě jsou na tom nejlépe mrazuvzdorné meruňky na Vysočině umístěné blízko u domu (Bergeron, Leala a Veharda, 480 m.n.m. - skoro beze ztrát, plůdky zelené asi 7 mm). Na teplejší zahradě, kterou mám v 210 m, je to mnohem horší, ale na jižní zahradě na Balkáně (60 m.n.m.) to není po chemickém ošetření zlé. Přitom monilia je v Bulharsku a v Rumunsku v letošním roce přímo příšerná. Kdo není zvyklý chemicky ošetřovat, má obvykle strom napadený velmi silně. Poškození moniliou nezávisí tedy na nadmořské výšce ani na zeměpisné poloze, ale na chladném a deštivém počasí v době květu, nad 7 dní. A může to být v únoru nebo i v květnu. Druhá věc jsou mrazy. Tam nejlépe pomáhá modlení. Na třebíčsku se asi lidé modlili více než jinde. Pod minus 3 st. nám žádný borax ani šampión příliš nepomůže. Celkově očekávám v letošním roce v Evropě propad produkce meruněk o 40%.
Meruňky 1.5.2016 SZ Bulharsko
Meruňky 1.5.2016 SZ Bulharsko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 33.0 (?), 4.5.2016 21:59

Plůdkům odrůd Harcot a Hargrand mráz téměř neublížil, Harogem, Bergeron, Rakovského a Leala jsou řádně probrané. Na ostatních kultivarech vydrželo bez poškození pár plůdků, ale Radka, Leskora a Marlen jsou pro letošek bez úrody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 5.5.2016 11:13

S meruňkami to bude letos jedna velká mizérie. Ještě před týdnem jsem hleděl vstříc "slavným meruňkovým zítřkům" a nyní budu rád za pár plodů na jídlo. Mráz toho probral kapku privela. Ta Leala na tom není o nic lépe. Jen Karola se bude moci pochlubit řádnou úrodou, jak se sluší a patří na ovocný strom. Stojí ovšem jinde. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.13 (?), 5.5.2016 11:59

Teď jsem se byla podívat na zahradě a i na kraji Prahy jsou meruňky téměř bez plodů. Ale zase taková zima tu nebyla. Je možné, že nelétaly včely.

Máme Velkopavlovickou a Bergeron. Velkopavlovickou jsem chtěla výhledově přeroubovat - nastal asi ideální čas:).

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 68.254 (?), 5.5.2016 13:51

Ačkoliv Karola patří k mým oblíbenějším odrůdám, tak letos budu rád, když alespoň pár plodů ochutnám. Při vší smůle je potěšující zjištění, že Harcot a Hargrand přinesou úrodu, ačkoliv v době půlcentimetrových plůdků bylo -3°C. U nás to celou dobu vypadalo nadějně, až noc z minulého pátku na sobotu všechno zhatila. Naštěstí jsou velké škody jen na meruňkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 5.5.2016 15:19

Pokud mám od pana Topinky z Jaroměře opravdu Harcot, tak tedy ani ona žádná sláva. Stačilo by tak ještě o jeden stupeň méně a nebylo by vůbec nic, ani to Kioto. Kolik tady bylo stupňů opravdu nevím, nebyl jsem doma, ale v 6.30 nebyl na sudech s vodou ani náznak ledového povlaku, přesto mráz spáchal takovou spoušť. Taky nevíme, jak je to opravdu s tím poškozením plůdků. Někde se uvádí -0,4 až -0,9°C, někde snad už stačí k poškození teplota 0°C a něco málo nad nulou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav u Prahy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 224.157 (?), 5.5.2016 15:56

Na sudech to může klamat - mám ověřeno, že na kbelíku s 1cm vody je led, na sudech ne. Tam je větší kapacita, která nepromrzne tak rychle. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 5.5.2016 16:29

No, ze zkušenosti vím, že než se studená voda v sudu ohřeje, tak to trvá většinou do odpoledne, tak to musí samosebou fungovat i naopak. Přeci jen to je slušný objem vody s relativně malým povrchem, takže žádný led na hladině vody v sudu neznamená, že nebyl ranní mrazík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 38.0 (?), 5.5.2016 17:13

Nechci být jedovatý, ale jestli to bude jako s tím Veteranem, tak bych na Harcot nesázel wink. Výsledná odolnost bude mixem vývojové fáze plodů, délky trvání nízké teploty a samotné mrazuodolnosti dané odrůdy. Teorie moc neplatí, protože velké škody jsou na těch papírově odolnějších sortách. Před chvílí jsem kontroloval Bergeron, násada je zredukována tak o 70%, přesto nějaká úroda zase bude, tahle odrůda nikdy úplně nezklame.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika