Prejavy šárky na marhuli



Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?) 
9.6.2018 18:22, zobrazeno: 3131x
Dobry deň. Chcel by som sa poinformovať ako je to zo šarkou na marhuliach a broskyniach... dôvod je taky že asi 20m od našich broskyň a marhuli je stara slivkova alej vysadena z kostek v medzi na poli, a je dlha asi 80m. Nakoľko to nie je naš pozemok, a skoro všetko je zarastene tŕňom tak predsa to tam vysekali a niekoľko sliviek su vyslobodene z trňa už asi 3 roky. No teraz ked som tam bol vsimol som si že komplet všetke stromy maju šarku. Svetlozelene fleky su všade aj na vymladkoch. A keď že šarka napada aj marhule a broskyňe, tak sa chcem informovať ako to môže ovplyvniť naše stromy, ak dojde k prenosu? Mame 3 vinohradnicke broskyňe, jednu novovysadenu v jeseni marhulu Orange red a jednu marhulu ktora ma asi 30rokov o aku odrodu sa jedna to netuším... osobne predpokladam že šárka na tej slivkovej aleji je už niekoľko rokov... ake su predpoklady z tou slivkovou alejou? Usche alebo ako ta šárka ničí strom?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.6.2018 18:32

Šarka (PPV) stromy slivek nezahubí, ale u citlivých odrůd způsobí, že část plodů předčasně opadá a některé budou nechutné, některé dobré. U tolerantních odrůd může způsobit menší plodnost, menší cukernatost a kratší věk stromu. Na Vaše meruňky a broskvoně nemoc patrně přenesou mšice či jiný hmyz. Vnímavost jednotlivých odrůd meruněk a broskvoní se liší, některé jsou dokonce vůči PPV imunní. Kvalita plodů postižených meruněk a broskví ale nebývá zhoršená tolik jako u švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Peter123 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (50) - 113.132 (?), 9.6.2018 23:57
Ake teda odrody marhulí su najodolnejsie voči šárke? Je to jedno z mojich najoblubenejších ovoci a nechcel by som o ne prisť.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika