Poškození



host - 100.238 (?)
1.7.2013 12:43

Dobrý den. Nejsem odborník. Ale osobně bych to zkusil zachránit s tím, že když se to nepodaří, tak to lze v nejhorším celé odřezat. Asi bych to očistil na zdravé dřevo a zamazal latexovou barvou. Pak bych to omotal nějakou neprůhlednou fólií a netěsnosti zamazal třeba štěpařským voskem. Co na to zdejší zkušenější sadaři?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 198.225 (?), 30.6.2013 22:46, zobrazeno: 5575x

Dobrý večer

Prosil bych o radu, co bych měl udělat s tímto problémem na meruňce. Pokud s tím lze něco dělat. 

děkuji Martin


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 198.225 (?), 30.6.2013 22:48

Ještě jedno foto..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 100.238 (?), 1.7.2013 12:43

Dobrý den. Nejsem odborník. Ale osobně bych to zkusil zachránit s tím, že když se to nepodaří, tak to lze v nejhorším celé odřezat. Asi bych to očistil na zdravé dřevo a zamazal latexovou barvou. Pak bych to omotal nějakou neprůhlednou fólií a netěsnosti zamazal třeba štěpařským voskem. Co na to zdejší zkušenější sadaři?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.186 (?), 1.7.2013 13:52

Očistit a zatřít sadařským balzámem (hojí). Rozhodně ne neprodyšnou fólii, pod tou dřevo nedýchá. Ta větev vpravo se brzy vyštípne, chtělo by ji to odlehčit.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 10.6 (?), 1.7.2013 16:14

Moje zkušenosti s tak obrovskou ranou (kdysi mi ohryzal jabloň srnec kolem dokola) mi napovídají:

1. Očistit odumřelé zbytky kůry, až narazíte na zdravé dřevo, v podkoří zelené.

2. Ničím nezatírat, mohl by být bržděn zával.

3. Neprodyšně zakrýt (pásem gumy ze staré roztřižené duše z kola a pod. nebo folií). Pod folií možná dřevo nedýchá, ale je-li strom jinak zdravý, bude míza stoupat a vytvoří novou kůru, viděl jsem to na vlastní oči a byl jsem překvapen.

4. Za rok odhalit a bude li rána pokryta novou světlou kůrou, je hotovo. Je-li úspěch částečný, může se pokračovat v léčbě.

Hodně záleží na životaschopnosti stromu - rána se mi zdá dost zanedbaná, stará několik let.

Rád bych viděl za rok fotky, jak se zadařilo, ev. zprávu, jakou léčbu p.Martin zvolil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.7.2013 19:32

Asi se mnou většina nebude souhlasit, ale já bych s ránou nedělal nic. Nemůžeme srovnávat okousanou kůru srncem (spíš sedřenou parožím) zcela zdravého stromu s nekrózou vzniklou vzniklou snad mrazem či monilií.
   Jak píše Jaroslav, rána je nejspíš několik let stará. Strom již sám ránu demarkoval a do jisté míry i zahojil. Pouze bych strom udržoval dobře živený, se světlou korunou a pečlivě ošetřoval proti úžehu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 1.7.2013 21:40

Souhlas. Mně polovina stromu odešla na mrtvici a ta polovina kmene už je mrtvá, rostou tam i houby. Na druhé straně se udělal zával a žije dál, zatím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 2.7.2013 0:01

Taky asi nejsem většina, takže taktéž souhlas s panem Vysloužilem. Měli bychom se asi smířit s tím, že pro některé ovocné druhy nejsou v našich zeměpisných šířkách příznivé podmínky a jsou zde proto náchylnější na choroby. Stačí trochu "křivý pohled" a strom má zdravotní problémy. Stavěl bych se k tomu ryze prakticky - poku rodí, nechat. Nějaké zamazávání v tomto stavu moc nepomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 14.226 (?), 2.7.2013 1:15

Ak by mi záležalo na osude starej marhule s vylomenou časťou kmeňa a chcel by som jej predĺžiť život, nenechal by som ju iba tak- bez ošetrenia a hlavne by som na nej nenechal rásť drevokazné huby. Dalo by sa experimentovať napr. nanesením vrstvy ílu zmiešaného s kravincom chránenej fóliou pred zmytím dážďom, ale myslím si, že bohato pomôže po odrezaní starej odumretej kôry riadna a opakovaná impregnácia otvoreného kmeňa 2-5 % roztokom modrej skalice či iného meďantého prípravku či postreku. Skalica zabráni aj množeniu rias a rastu lišajníkov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika