Položivé nově vysazené stromky



Stránky: 1,  2   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 239.38 (?) 
21.4.2017 18:24, zobrazeno: 6465x

Letos jsem podnikl divoké sázení na podzim koupených stromků, přes zimu jsem je měl v záhonu a na přelomu února/března sázel. Několik stromků, konkrétně 2 meruňky, broskvoň, slivoň a třešeň, zřejmě více vymrzly (nebo se více poškodily kořeny, těžko říct, ale to je jedno). Zkrátka vrchní část nepučí, naopak zelení se to ve spodní části. Mnohé z nich mají průměr kmínku dole kolem 1 palce.

Můj dotaz zní, zda je vhodnější je nechat se ujmout a zapěstovat nový kmínek z některého nového spodního výhonu, nebo by to bylo příliš zdlouhavé a vyjde výhodněji (časově) koupit na podzim nové stromky? Pokud první možnost, jak nejlíp postupovat? Nechat více výhonů a pak třeba v létě nechat nejsilnější z nich a ostatní odstranit? A pokud bych odřezával původní kmen, jakým způsobem tento řez vzhledem k nepoměru jeho tloušťky a nového výhonu provést nejvhodněji?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 21.4.2017 19:22

To by chtělo fotky.

Ale zatím bych nespěchal...

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.178 (?), 21.4.2017 19:46

Jestli se zelení bod roubem jedná se o výhon podnože.U švestek mi vyrostly mirabelky.
Jabloně které nezačaly pučet jsem vykopal celé namočil na 24h a znova zasadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.93 (?), 21.4.2017 20:11
Ťažko radiť bez fotiek. Pojem "zelení se to ve spodní části" a "z některého nového spodního výhonu" sú nejasné. Sú to výhonky z kmienka, alebo zo spodku korunky? Alebo ide o špičiaky? Ak z kmienka, tak nad miestom štepenia s podpníkom alebo pod ním? Ak je výhonok nad miestom štepenia, tak je možné so stromčekom pokračovať, ale fotky by napovedali viac. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 239.38 (?), 21.4.2017 20:38

Jednoduše raší pár (asi spících) pupenů dole na kmínku, ve spodní polovině, a samozřejmě že nad místem štěpování. Jde mi jen o to, zda se vydat tímto směrem a nebude to příliš zdlouhavé oproti zasazení nového stromku na podzim. Na druhou stranu už bude mít ujmuté a rozrostlé kořeny...

Foto udělat můžu, ale co uvidíte na několika rašících pupenech na úseku 30cm nad podnoží? Navíc mám stromky obalené pletivem, což focení docela komplikuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.93 (?), 21.4.2017 20:53
Možný postup: ponechajte 2-3 najvyššie vyrašené puky, následne z nich vyberte jeden výhonok ktorý bude najsilnejší (zvyšné vylomte). Potom skráťte terajší kmienok rezom na pahýľ (tzv.rez na čapík) - teda ponechajte z neho aj keď nevitálnu časť ku ktorej priviažete vyrašený výhonok tak aby rástol kolmo hore (foto 1). Keď zdrevnatie a bude si držať kolmý smer nahor, odrežte zbytok nevitálneho kmienika (pahýľa) tesne nad odstupom výhonku ktorý ho nahradí (foto 2). Z neho potom vytvoríte náhradný kmienok a neskôr na ňom založíte korunku. Budete musieť na ňom odstraňovať spočiatku bočný obrast aby náhradný kmienok dosiahol výšku ktorú plánujete. IH
Asi takto
Asi takto
A potom...
A potom...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 239.38 (?), 21.4.2017 21:11

Díky, tak nějak jsem myslel. Nicméně jak dlouho bude trvat vytvořit nový kmínek takový, jaký byl původně? Rok, dva, tři? Právě toho se obávám, že růst není takový, jako má stromek ze školky (jak oni to dělají?), a že pro mě bude výrazně rychlejší, když zasadím na podzim nový stromek?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 80.22 (?), 21.4.2017 23:03

má to cenu zkúsiť. Tie stromky ktoré sa dobre ujmú a budú mať dobrý prírastok si ponecháte. Tie, ktoré budú rásť slabo môžte na jeseň tak či tak vymeniť. Aspoň budete mať pripravenú výsadbovú jamu. Pomyslite keby ste ich zasadili na jeseň a takto by obmrzli, asi by ste ich nevykopávali. Môže pomôcť namočienie do suda, aj s korunkami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 21.4.2017 23:14

Korenovy system tohto stromku sa do jesene rozrastie. To je to podstatne. Aj ked kupite novy stromcek so silnym kmenom i konarmi - nedostatocne korene su tou brzdou dalsieho rastu. Rez pri vysadeni sa vzdy robi primerane ku korenovemu systemu, nie velkosti korunky! Cim slabsie su korene tym viac musite zrezat korunku. Neraz som sadil stromky s krasnou bujnou korunkou a kvoli slabsim korenom som musel cca 80% objemu korunky odrezat. Ak by sa tomuto stromku nedarilo - na jesen mate moznost prehodnotit rozhodnutie ci ho ponechat alebo dat novy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 22.4.2017 7:22

Sice s křížkem po funuse, ale pro příští skladování přes zimu.

U skladovaných, zakopaných stromků přes zimu je důležité, aby byly zakopány tak, jak rostou, tedy svisle. Jestli je zakopete šikmo, skoro vodorovně, mrazové poškození bývají větší. To byste museli stromky něčím přikrýt, třeba netkanou textilkou. I na jaře koupené a šikmo zakopané se k životu probouzejí o hodně hůř než zakopané klasicky svisle.   P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika