Podnož pro meruňku



jirka m - (8) - 176.7 (?)
7.11.2009 20:48
Vážení přátelé, dovolil bych si také vstoupit do Vaší diskuze s několika poznatky.První meruňky na naší zahradě na neznámé podnoži zasadil prastrýc a dožily se až 55 roků.Druhou dávku vysadil otec.Podnoží byl myrobalánZ původního počtu jich do dnešních dní vydržela tak čtvrtina, ale mají kolem 40 roků.Já jsem narouboval meruňky na durancie.Stromy na této podnoži rostou velmi pomalu a v prvních letech plodnosti se mi stávalo, že plody byly pokryté zřejmě nějakou houbovou choro-bou.Byly rzivé a nechutné.Tyto stromy byly obklopeny jinými staršími meruňkami, které tuto asi nemoc neměly.Jak ale rostl strom, tak se kvalita plodů zlepšovala až do normální kvality.Myslím si, že za vyzkoušení by stála jako podnož i zelená renkloda a samozřejmě Saint Julien.Kdysi dávno/před 30 roky/jsem byl na velmi zajímavé přednášce př.pana Měšťana z Dolních Kounic, šlechtitele podnoží.Ten začínal svou kariéru jako soukromý školkař a na příkladech uvárěl úspěchy se žlutým špendlíkem.Tehdy ale nebyla tak rozšířena šárka.Jsou určitě i jiné možnosti slivoňových podnoží.Důkazem jsou i 80 leté stromy ve starých sadech. Problémem je, že tyto znalosti si znárodnění školkaři vzali s sebou.Ale vývoj jde i tak dál.V Rakousku u silnice z města Retz do Hornu jsem viděl meruňkový sad ve formě zákrsků. Nutno ale dodat, že asi rozhodující pro pěstování meruněk bude asi půda a poloha, vliv odrůdy a podnože bude asi menší, ikdyž ne nezanedbatelný. Zdravím všechny Jirka m.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
jirka m - (8) - 176.7 (?), 7.11.2009 20:48
Vážení přátelé, dovolil bych si také vstoupit do Vaší diskuze s několika poznatky.První meruňky na naší zahradě na neznámé podnoži zasadil prastrýc a dožily se až 55 roků.Druhou dávku vysadil otec.Podnoží byl myrobalánZ původního počtu jich do dnešních dní vydržela tak čtvrtina, ale mají kolem 40 roků.Já jsem narouboval meruňky na durancie.Stromy na této podnoži rostou velmi pomalu a v prvních letech plodnosti se mi stávalo, že plody byly pokryté zřejmě nějakou houbovou choro-bou.Byly rzivé a nechutné.Tyto stromy byly obklopeny jinými staršími meruňkami, které tuto asi nemoc neměly.Jak ale rostl strom, tak se kvalita plodů zlepšovala až do normální kvality.Myslím si, že za vyzkoušení by stála jako podnož i zelená renkloda a samozřejmě Saint Julien.Kdysi dávno/před 30 roky/jsem byl na velmi zajímavé přednášce př.pana Měšťana z Dolních Kounic, šlechtitele podnoží.Ten začínal svou kariéru jako soukromý školkař a na příkladech uvárěl úspěchy se žlutým špendlíkem.Tehdy ale nebyla tak rozšířena šárka.Jsou určitě i jiné možnosti slivoňových podnoží.Důkazem jsou i 80 leté stromy ve starých sadech. Problémem je, že tyto znalosti si znárodnění školkaři vzali s sebou.Ale vývoj jde i tak dál.V Rakousku u silnice z města Retz do Hornu jsem viděl meruňkový sad ve formě zákrsků. Nutno ale dodat, že asi rozhodující pro pěstování meruněk bude asi půda a poloha, vliv odrůdy a podnože bude asi menší, ikdyž ne nezanedbatelný. Zdravím všechny Jirka m.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 201.242 (?), 30.12.2014 0:04

Vsechny merunky jsou odolne, ja sam pestuji asi 5 druhu a kazda na jine podnozi a ty co mely byt nejodolnejsi a bujne rostouci tak opak-ty choulostive a jina podnoz rostou jak z vody a ty ostatni rust zpomaleny ale jedou vsechny.Odrudy mam -Harogem, Goldrisch,Harlayne Karola aBergeron.Nejlesi je KAROLA sice skorsi ale super pak Harlayne a Goldrisch.Mnohokrat jsem zkoumal co je nejlepsi a dnes uz vim ze to co vam nabizi neni to co je-opravdu zkuste Karolu nebo Harlayne, jedna je vyborna na palenku do kvasu druha na jidlo ci zavarovani.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.65 (?), 12.5.2019 18:00
Rika nekomu neco podnoz GJ Apricor®, nikde se mi o ni nepodarilo neco najit... Odrudy na ni nabizeji: Barbora, Bergeron, Goldrich,Ledana, Leskora,Maďarská, Marlen, Velkopvlovická,Weecot Mela by byt pomalu rostouci, pro slivone nabizeji napr..krymsk ale apricor fakt netusim, tak budu rad za info pokud nekdo znate
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 206.132 (?), 30.5.2019 14:33

Myslíte, že jama o pôdorysných rozmeroch 1,0 x 1,30m bude stačiť? NEbolo by vhodné upraviť zeminu o rozmeroch 2,0x2,0m? predsa korene budú mať šírku vioacej ako 1,0 od kmeňa na jednu ako aj druhu stranu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 30.5.2019 15:26
Pokud bude jáma hluboká půl metru, bude to stačit. Strom bude už dost silný na to, aby si něco urval z venku. Samozřejmě větší jáma nevadí. Jen je to velmi pracné oproti reálnému přínosu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.229 (?), 4.6.2019 22:19

ja plánujem pri najbližšej výsadbe marhule vymeniť pôvodnú čiernu hlinitú zeminu s rozmermi 1,5 x 1,5 až 2,0 x 2,0m do hĺbky 0,5m za zmes kompostu zmiešaného s touto hlinitou zeminou aby som dostal ľahšiu pôdu, dôfam že sa bude marhuľke dariť

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 24.8 (?), 30.12.2014 14:35

Po letitých zkušenostech Vám jako vhodnou podnož pro meruňky doporučuji semenáč Zelené renklódy. Stromky v těžších půdách dobře rostou, brzy a hojně plodí, od podnoží nepodrůstají (nectnost myrobalánu). Pro okrajové oblasti mohu doporučit odrůdy: Radka, Leskora, Harcot, Hargrand, Harogem, Darina (řazeno přibližně podle doby dozrávání), proti moniliovému úžehu je však odolná pouze Darina (podrobný popis VPO č. 17).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 30.12.2014 15:08

No nevím. Mám na ZR Harcot a Sundrop a podrůstají. Koupil jsem je kdysi v Jaroměři, tak jedině, že by byly na jiné podnoži. Rostou slabě, ale zase o něco více, než meruňky na podnožích Wangenheimova, Wawit a Wadensvil. Dalo by se říci, že jejich růst je optimální. Ovšem podrůstají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 24.8 (?), 30.12.2014 15:30

Mám na pdnoži ZR polovinu meruňkového sadu, nepodrůstá žádný strom. St. Julian A a Wa-Ko rostou u mě dost slabě, stromky na myrobalánech zase silně. ZR mně pro růst i plodnost připadá optimální. Nově zkouším pro meruňky broskvoňovou podnož BSB1, dosavadní výsledky jsou velmi dobré (především ujímání oček ve školce je téměř stoprocentní), růst je obdobný jako na ZR, plodnost u většiny odrůd nastupuje 3. rokem. Na nějaké závěry je ale po šesti letech brzy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 30.12.2014 15:47

Myslím, že to podrůstání je u meruněk ten nejmenší problém. Ten největší spočívá v časném kvetení stromů a tím pádem v častém vymrzání květů, či malých plodů. Menší problém je moniliový úžeh, který se dá prozatím dobře eliminovat důslednou chemickou ochranou. Co se týká podnože broskvoňový semenáč, tak na něm mám jeden z Goldrichů. Růst je silnější a na listech je patrná menší chloróza. Na BSB1 by ta chloróza snad mohla odpadnout, protože se jedná o semenáč s menší citlivostí na nadbytek "vápna" v půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika