Orangered



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.17 (?)
31.8.2013 22:11

Zdravím Vás Jano! Bergeron na fóre veľmi chvália. Ako ste na tom s postrekmi proti monilióze? Nemali ste zatiaľ na Bergeronu príznaky choroby? Kvalita francúzskych hybridov zrejme pokrivkáva za ich reklamou, ale každý máme iné podmienky pre pestovanie, niektorí pestovatelia sú spokojní. Myslím si, že americké odolné sorty majú niečo do seba. Keď som začínal záhradkáriť, sníval som o odrode New Yersey A32. Vtedy nebolo snadné ju zohnať. Kúpil som teda veselskú VS 09/12 a Maďarskú. Nebola to žiadna veľká sláva. Tá prvá mala každý 2. rok drevité nestraviteľné vlákna okolo kôstky, druhá ma nenadchla, napriek slušnej povesti, ani veľkosťou plodov ani chuťou. S Leskorou som veľmi spokojný, aj keď plody nie sú výrazne veľké. Chuť je prvotriedna, sfarbenie atraktívne, čas zrenia príťažlivý. Vyšľachtili ju údajne v USA, vyselektovali potom v Lednici na Břeclavsku. V kvete aj dreve je odolná k mrazom, apoplexiou netrpí, moniliózu mala iba raz a sama sa z nej vyliečila, nemusel som odrezávať žiadne konáre. Verím, že s ňou budete spokojný.smiley

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 209.17 (?), 31.8.2013 22:11

Zdravím Vás Jano! Bergeron na fóre veľmi chvália. Ako ste na tom s postrekmi proti monilióze? Nemali ste zatiaľ na Bergeronu príznaky choroby? Kvalita francúzskych hybridov zrejme pokrivkáva za ich reklamou, ale každý máme iné podmienky pre pestovanie, niektorí pestovatelia sú spokojní. Myslím si, že americké odolné sorty majú niečo do seba. Keď som začínal záhradkáriť, sníval som o odrode New Yersey A32. Vtedy nebolo snadné ju zohnať. Kúpil som teda veselskú VS 09/12 a Maďarskú. Nebola to žiadna veľká sláva. Tá prvá mala každý 2. rok drevité nestraviteľné vlákna okolo kôstky, druhá ma nenadchla, napriek slušnej povesti, ani veľkosťou plodov ani chuťou. S Leskorou som veľmi spokojný, aj keď plody nie sú výrazne veľké. Chuť je prvotriedna, sfarbenie atraktívne, čas zrenia príťažlivý. Vyšľachtili ju údajne v USA, vyselektovali potom v Lednici na Břeclavsku. V kvete aj dreve je odolná k mrazom, apoplexiou netrpí, moniliózu mala iba raz a sama sa z nej vyliečila, nemusel som odrezávať žiadne konáre. Verím, že s ňou budete spokojný.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.50 (?), 31.8.2013 22:54

Paľo ja každý rok na jar striekam proti monilóze preventívne pred kvetom Baycorom a po odvitnutí Horizonom, takže nemám s moniliózou problém u Bergeronu, jediný problém bol v roku 2010 keď bola extrémne daždivá a studená jar vtedy určité problémy boli, keby som nestriekal to neviem posúdiť či by boli problémy, mám aj Stanley, Zelenú ringlotu a nej naštepenú Oulinskú ringlotu a Malvazinku, je zaujímavé že Zelenej ringlote nepomáhajú ani moje každoročné jarné dva postreky, ale na nej naštepená Oulinská a Malvazinka je bez príznakov.Stanley monilózou trpí mierne aj keď striekam ale omnoho menej ako Zelená ringlota, ktorá trpí moniliózou v dreve extrémne.Kôstkoviny striekam proti monilóze len na jar, maximálne do prvej dekády mája, v žiadnom prípade by som nestriekal proti monilíoze plodov v lete. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 215.94 (?), 1.9.2013 8:45

Tak to ja som Leskoru, u ktorej sa v popisoch píše menšia odolnosť k monilióze, riadne ošidil. Za tých 10 rokov čo ju pestujem dostala počas kvitnutia max. 2 fungicídne postreky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.52 (?), 1.9.2013 10:04

Vidíte, nie všetko čo sa píše na rôznych stránkach predajcov je pravda. Ja som mal pred dvadsiatimi rokmi tiež Maďarskú mala veľké a chutné plody, bohužiaľ som ju musel vykopať keďže som mal 3 metre od nej zasadenú Bystrickú a od tej sa nakazila šárkou vďaka voškám.Obe som vykopal.Na akom podpníku máte Leskoru? Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 215.94 (?), 1.9.2013 13:51

Starodávne klasiky Velkopavlovická, Maďarská a.i. sú háklivé nielen na mráz v kvete. Nie je rozumné nechávať uprostred záhradky strom napadnutý šarkou, treba logicky zvážiť, čo má väčšiu hodnotu. Dobre ste urobil. Orangered je k šarke tolerantná, na druhej strane má iné nevýhodné vlastnosti... Monilióza je v posledných 2 desaťročiach postrachom marhuľových a višňových sadov. Možno to súvisí s nižším obsahom sírnatých emisí v ovzduší, alebo väčším spadom emisíí z prúdových motorov stále väčšieho množstva dopravných letadiel nad nami?laugh

Leskoru som kúpil v Droždíne, bohužiaľ už si nepamätám na druh podpníka. Podľa vzrastu tipujem na marhuľový semenáč. Je to najvyšší strom v záhradke. Zvláštnosťou je vejárovitý rast tenších konárov pod ostrejším uhlom. Keď sledujem staré marhule v okolí, majú naopak mohutnú kostru, pričom koruny sa časom otvárajú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.41 (?), 1.9.2013 21:17

Ja som sa rozhodoval medzi Orangeredom, Leskorou a Radkou, lebo chcem skorú marhuľu.Orangered je z týchto troch asi najnáročnejší aj keď asi bude aj najchutnejší, Radke vymŕzajú údajne kvetné pupene vidím to ako dosť veľké negatívum tak som sa rozhodol pre Leskoru je z týchto troch asi najmenej náročná a čo ma teší je z nich najskoršia.O tej monilíoze máte pravdu je horšia ako šárka na niektoré odrody sliviek nezaberajú už ani postreky viď moja Zelená ringlota, každý rok na jar oriezam z nej suché konáre, keby som do nej nemal naštepenú Oulinskú a Malvazinku tak by bolo za dva roky po strome.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 227.74 (?), 1.9.2013 22:31

Chuť plodu je prvoradá. Ak k tomu pridáte superskorosť dozrievania v čase, kedy marhule dostanete iba v markete (Španielsko, Taliansko...), a mrazuodolnosť v kvete, ľahko oželíte, že Leskora nemá super veľké plody a event. za veľmi studenej a vlhkej jari preventívne strieknete Baycor či Horizon. Vaša voľba bola správna, nebudete ľutovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.35 (?), 2.9.2013 21:18

To že má Leskora menšie plody mi vôbec nevadí, pre mňa je dôleźité že je to nenáročná odroda, ani Bergeron nie je veľký, najvačšie plody vážili cca 60 gramov a som s ním spokojný, akého máte opeľovača ku tej Leskore, stále si vybavujem v pamati tie vaše fotky bohatej úrody.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 63.192 (?), 3.9.2013 0:20

Opeľovača de facto nepoznám. Až do predloňského roku Leskora rodila málo. V najbližšom okolí vtedy nebolo marhuľových stromov. Pred 2-3 rokmi vysadili marhule susedia oproti a cez 2 domy vedľa. Vlani dokonca hneď vzadu za plotom záhradky, na jar mali prvé kvietky. Takže otcovia plodov sú neznámi, matka istá. laugh



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.42 (?), 3.9.2013 20:29

Ako ste sa rozhodol Paľo, idete kupovať ten Orangered, vy máte asi celkom dobrú polohu aj pre túto odrodu.Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika