Nerašící na podzim vysazená meruňka



host - 134.38 (?)
10.4.2012 18:28

Moja marhuľa sadená pred rokom sa tiež ešte len prebúdza. Vaša môže začať pučať ešte neskôr.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 64.250 (?), 9.4.2012 20:40

Obávám se, že náš stromek nemá terminál, a dokud jsem si nepročetla diskuze na Zahradě.cz, ani jsem nevěděla, že něco jako terminál existuje. Stromek je rozvětvený do 4 větví, jedna je delší a sama se již rozvětvuje, ale není ve středu, svírá téměř stejný úhel prodloužené k ose stromku jako ostatní větve. Větve jsem mu zakrátila, to rozvětvení té jedné delší nechala, ale je pravda, že na víc než 3 - 5 pupenů, případně 8 na té delší větvi. Myslíte, že mám stromek ještě nějak říznout? Irena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 9.4.2012 23:31

Pořiďtě lepší foto a ne proti světlu a zkusím něco střhnout "elektronicky". Je to stromek se zvláště nepodařenou korunou a proto je potřeba radikálně zasáhnout jinak by stejně později se to muselo udělat a navíc by při ponechání většího počtu pupennů větve vyholoval. Terminál je důležitý u některých stromů a tvoří takovu vůdčí roli a z něj se pak zakládá i další patro. Tím, že je kolmo postavený má větší růstovou aktivitu a též tím, že je ponechán vyšší o něco. Každá větev ponechaná výše roste silněji a každá větev odkloněna pod malým úhlem roste silněji. Řez hlubší tedy má sledovat potlačení bujného růstu tam kde to přepokládáme a naopak slabší větev a okloněná více nikdy nebude dělat konkurenci jiným a proto se má ponechat jako pomocná asimilační plocha. Vždy je to na jedné straně takový "boj" mezi tím co odřezat a na druhé co ponechat aby koruna byla téměř podle normy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.110 (?), 10.4.2012 17:22

Pokusila jsem se pořídit lepší fotky. Stromej je zákrsek, jestli mi poradíte, jak ho říznout, budu vám moc vděčná. Irena

Zákrsek meruňky
Zákrsek meruňky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.110 (?), 10.4.2012 17:23

A ještě jedna fotka.

Zákrsek meruňky
Zákrsek meruňky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.4.2012 17:56

Asi bych odstranil celou tu rozvětvenou "palici", ale to není v tuto chvíli to hlavní. Stromek lze opravit kdykoli během vegetace. Důležitější je, aby se ujmul. Myslím, že v tuto dobu už by náznaky pučení měly být patrné. Píšete, že stromek pravidelně zaléváte.  Stromky bez listí nemají velký odpar a příliš časté zalévání nemusí být ku prospěchu Já se přiznám, že jsem na podzim zasazené stromky zalil letos pouze 2x. To ale neberte jako návod, hodně záleží na vlhkosti stanoviště, propustnosti půdy, srážkách.
   Zváži bych, zda není lepší stromek vykopat, zkontrolovat kořeny, zastřihnout je do zdravého (bílého) dřeva, celý stromek ponořit na 1-2 dny do sudu s vodou a vysadit znovu. Jsou-li kořeny na řezu hnědé, odumřelé, je to zbytečné, kupte nový stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 249.198 (?), 10.4.2012 20:45

Podle obrázku těsne za pupenem zakrátit ale nestřihat, odříznout a zahladit nožíkem, případně zavoskovat. Zakrácením určitě tomu pomůžete a i kdyby pupeny byly nějaké vadné a dřevo zdravé, tak se probudí pupeny adventivní. Kdyby jste to ponechala bez žezu, tak něco vyraší nahoře a ty spodní větévky se buď neprobudí nebo probudí a zakrní, protože dominanci převezme ten mohutný výhon kolmo vzhůru. Tlak živin je největší do vyšších větví a kolmých větví.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.110 (?), 11.4.2012 10:19

Děkuji za návod, podle obrázku dnes větve odříznu a zavoskuji. Dám meruňce ještě šanci a budu ji držet palce, ať vyraší. Každopádně dám vědět, jak to s ní dopadlo.

Ještě jednou děkuji všem za reakce, Irena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.38 (?), 10.4.2012 18:28

Moja marhuľa sadená pred rokom sa tiež ešte len prebúdza. Vaša môže začať pučať ešte neskôr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rosťa 1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 143.106 (?), 10.4.2012 21:28

Tak od Ronyho, to je rozumny sestrih. Chtel jsem se zeptat... kdyz necham cca pet pupenu, nejvic mne zajima posledni vnejsi, co udelam s ostatnimi pupeny na kosternich vetvich a terminalu? Na kminku jsem je vyloupnul, ale co s tim zbytkem? Merunky zkousim prvnim rokem, tak se radsi zeptam...blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.4.2012 22:15

Krom terminálu bych pupeny raději nevylupoval. Při kmínku pupeny obvykle nevyraší. Pokud ano, můžete výhony kdykoli za vegetace odstranit (řezem nebo vylomit). Důsledné vylupování nadbytečných pupenů nese riziko, že některé z potřebných vyzobou ptáci, nevyraší, vylomí se omylem, atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika