Nejranější odrůdy meruněk



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
9.6.2017 12:52

Tsunami mi letos ještě neplodily. Ale stromky jsou silné, bujné a zdravé. Věřím, že zaplodí v příštím roce. Teď se na Balkáně sklízejí meruňky standardní chuti a konzistence, které jsou univerzálně využitelné. Patří k nim např. Ungarská (není to však naše Maďarská) nebo Bademka ("mandlová"). Co to dnes prodávali na trhu, nevím. Snad prvé z nich. Ale jsou kvalitní a velmi levné (2 leva, asi 27Kč/kg). Poslední třešně jsou vzhledem k pracnějšímu sběru o polovinu dražší. Moje meruňky budou snad za týden. 

Meruňky dnes v BG na obecním tržišti
Meruňky dnes v BG na obecním tržišti
Meruňky - detail
Meruňky - detail
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 230.199 (?), 4.4.2016 11:52

Já jsem se rozhodoval mezi Radkou a Tsunami, dnes jsem objednal 2x Tsunami. Ale pořád nevím, zda by Radka nebyla lepší.

U Tsunami mně vycházelo, že je odolnější. Hlavně mě přesvědčily ty fotky z obchodu Na Zazvorce. Na slovenském webu napsali, že Tsunami rodí skoro, kvete neskoro, tak i proto.

Já pěstuji na jihu Brna, 208 m. Na Zázvorce udávájí 470 m n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.13 (?), 4.4.2016 13:26

Doba kvetení není pro mě není moc důležitá. Jak rychle rodí, bude asi spíše dané podnoží. 

Máme Velkopavlovickou a tu monilióza ničí hodně a když nezničí květy, tak pak popraskají plody a je konec. Skoro žádné meruňky nesklidíme.

Stačí mi porovnání Radky a Velkopavlovické - monilióza -květ, plod, praskání v dešti.

Díky

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 4.4.2016 20:47

Bez chemie se neobejdete, Radka je náchylná na monilový úžeh i hnilobu stejně jako VP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.228 (?), 5.4.2016 7:41

Přesto, že jsem proti monilii stříkala(asi ne dost) mi vloni Radka odešla na monilii komplet. Jsem naštvaná, byl to už poměrně velký stromek. Probrala jsem tady celé vlákno a nedá mi to... zkusím ji zasadit znova... na jiné místo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.159 (?), 9.4.2016 19:04

Taky jsem se nechal zlákat ranností Tsunami, kterou jsem sehnal pouze jako špičák, jinak byla z podzimu vyprodaná. Mám sice rannou Leskoru, s níž jsem prozatím (mám ji 5 let) velmi spokojen, v mých podmínkách Břeclavska zraje na začátku července. Ale představa, že budu mít kvalitní meruňky v polovině června je příliš lákavá, než abych se o ještě rannější nezajímal. Oproti meruńkám považuji letní jablka na rozdíl od zimních podřadné, tak je nepěstuji. Abych si prodloužil sezónu meruněk, zasadil jsem letod i Hargrand, pro jeho velký plod a prý i zajímavou chuť. Vše na myrobalánu, který se mi zatím v mých podmínkách těžší jílovité půdy a sucha osvědčil.

Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 103.236 (?), 9.4.2016 20:30

no nad tou Tsunami je zajimave premyslet, ja jsem z Hargrandu tak nadsen, ze budu vysazovat na podzim cca 30 stromku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.159 (?), 10.4.2016 13:05

Mohl by jste prosím přiblížit, kvůli jakým vlastnostem jste z Hargrandu nadšen? (I když to do vlákna ranných meruněk nepatří). Já jsem vycházel z teorie, i když 2 km od domu jsou sady, kde mimo jiné odrůdy i Hargrand mají.

Jinak 30 stromů, to je asi na prodej? Z jednoho vzrostlého stromu může být sklizeň 70,80 100 i více kg meruněk, to člověk nespotřebuje, možná na pálení.

Děkuji za odpověď, Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 9.6.2017 12:52

Tsunami mi letos ještě neplodily. Ale stromky jsou silné, bujné a zdravé. Věřím, že zaplodí v příštím roce. Teď se na Balkáně sklízejí meruňky standardní chuti a konzistence, které jsou univerzálně využitelné. Patří k nim např. Ungarská (není to však naše Maďarská) nebo Bademka ("mandlová"). Co to dnes prodávali na trhu, nevím. Snad prvé z nich. Ale jsou kvalitní a velmi levné (2 leva, asi 27Kč/kg). Poslední třešně jsou vzhledem k pracnějšímu sběru o polovinu dražší. Moje meruňky budou snad za týden. 

Meruňky dnes v BG na obecním tržišti
Meruňky dnes v BG na obecním tržišti
Meruňky - detail
Meruňky - detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.14 (?), 5.6.2018 11:34

Radka sa začína vyfarbovať. U nás - Topoľčianky je to čas čerešní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
roni - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (255) - 172.42 (?), 10.6.2017 0:59

6.6 su uz zrele prve marhule Tsunami, JZ Slovensko 130mnm. Chut neviem - neusla sa mi. Strom ma 2. rok, na podnozi 29C - pekne rastie, tento rok je dost zatazeny - bal som sa ze az moc, ale uz je zrely tak asi OK. Tsunami na Zahori mala par plodov a vsetky pomrzli - ale vlastne na vsetkych odrodach.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika