Myr. Vanovický afinita - vs zelena ringlota



host - 46.45 (?) 
26.9.2017 0:09, zobrazeno: 4345x

Dobry den, mam zahradu 450 mnm JZ  ,objednaval som marhule Beregeron, Leskora, Kioto, Pinkcot, na podpniku myrobalan.Vo fore som nasiel, ze myrobalan zle zrasta s marhulou - foto, takze by chcel pouzit zelenu ringlotu. ake mate po case skusenosti s marhulou na ringlote? co sa tyka afinity, zivotnosti a zdravotneho stavu.a ktoru odordu z vyssie napisanych by som mal uprednostnit, aj ked som tu vela precital, ale skusenosti su stale novsie  . dakujem 

Peter

foto zahrady, slivky na myrobalane 

zahrada
zahrada
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 205.204 (?), 26.9.2017 7:20

Zdravim, ta fotka je odo mna. Hoci sa stalo, co sa stalo, bol to len jeden strom a marhule sa na myrobalan stepia vo velkom, takze s tou afinitou to az take hrozne asi nebude. Dalsia vec je ze druhov myrabalanu je velmi vela a lisia sa vraj dost vyznamne aj afinitou. Navyse, aj konkretny myrobalan ma roznu afinitu k roznym odrodam marhul. Niekde som nasiel, ze so starymi odrodami nie je problem, kym novoslachtence zo zapadneho slachtenia (explicitne sa tusim vravelo nieco o USA) mozu mat problem. Leskora, hoc selektovana v CS mala myslim geneticky zaklad v USA, pokial si pamatam. Takze aj to by mohol byt jeden z problemov.

Osobne ale zacinam podozrievat za hlavnu pricinu nasledovne: Strom bol zasadeny trochu hlbsie (aby sa potlacila pripadna tvorba vymladkov), miesto stepenia bolo mierne (par cm) pod urovnou povrchu. Teda najvacsie pnutie pri vetre bolo prave v mieste stepenia, lebo to bolo sucasne miesto "ukotvenia". Predpokladam, ze ak by myrobalanova cast pokracovala este nejakych 20 cm vyssie, t.j. nad zem by trcalo cca 15-20 cm myrobalanu a az potom by bolo miesto stepenia, tak by sa strom nezlomil. V mieste ukotvenia by totiz nebol ziaden prirodzeny zlom v dreve (miesto stepenia). Tym, ze Leskora rastie vyrazne vertikalne (na myrobalane je tento efekt este vyraznejsi), je tazisko stromu posunute vyssie nez napriklad pri susednej Madarskej a navyse vzhladom na uzky tvar koruny staci mensia energia na vychylenie koruny do istej polohy. Pri rozlozitej korune Madarskej je to presne naopak.

Ja by som myrobalan ani pre Leskoru do buducna nezavrhoval. Avsak kupoval by som stromcek s dlhsou podpnikovou castou a zasadil by som ho tak, aby miesto stepenia bolo aspon 15-20 cm nad zemou. Ak by som si strom ockoval sam, medzi myrobalan a marhulu by som pridal este medzikmen z uslachtilej slivky dlhy asi 1-1,5m (podla vysky koruny). Ma to viacero vyhod. Jednak sa pise, ze cim viac slivky, tym dlhovekejsi strom (co som zatial pre kratky cas nemal moznost overit); okrem toho to medzistepenie moze prekonat problemy s afinitou; slivkovy kmen narozdiel od marhuloveho je krasne hladky (lahsie sa aplikuju lepove pasy); v zavislosti od odrody slivky ma vyrazne svetlejsiu koru nez marhula -> mensia pravdepodobnost mrazoveho poskodenia (uz aj preto, ze to je slivka a nie marhula). Taketo stromy sa ale bezne nezozenu, lebo pre skolkara je to rok prace navyse. Myslim, ze su to skor na jar prevrublovane kusy sliviek, ktore sa nepodarilo predat; nie cielena vyroba. Ja tak mam tu Madarsku (povod: skolka Straznice, medzistepenie: Opál) a som s tym zatial velmi spokojny, akurat aj v tomto pripade je miesto stepenia myrobalan-slivka umiestnene rovnako zle ako pri tej Leskore. Ale predpokldam, ze spoj myrobalan-slivka je vyrazne silnejsi a aj vdaka tvaru koruny sa mi uz tento strom nezlomi.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.45 (?), 26.9.2017 8:05
Ďakujem za obsiahlu reakciu, a teda podľa Vás by bol v praxi lepší myrobalan 29C alebo obyčajný myrobalan?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.144 (?), 26.9.2017 8:36

O meruňkových podnožích se tu píšde obšírně, ale jaksi pozapomínáme, že rozdíl ve vzrůstnosti jednotlivých odrůd je velký. Tomu by měla být přizpůsobena volba podnože. 
  Problémem myrobalánu je, že naštěpujeme-li slabě rostoucí odrůdu výš nad zem, budeme mít plno práce s odstraňováním vlků z kmínku. Tady vidím jako lepší volbu naštěpování těsně nad zemí kmenotvornou ušlechtilou slivoň. I když je to postup pracnější. Škoda, že ho nenabízejí komerční školky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.204 (?), 26.9.2017 15:03

co sa tyka myr. 29C, nemam s nim skusenosti. Cokolvek, co by som Vam povedal, si viete najst aj sam. Ja mam doma marhule na myrobalane od. p. Zibala zo Straznice aj z Plantexu a slivky na myrobalane aj od p. Soku z Krakovian. Nejake zasadne rozdiely som zatial nepozoroval, ale 4-5 rokov je kratka doba. Nejaku vyraznu tvorbu vymladkov som zatial nepozoroval. Konkretne: Madarska s medzstepenim Opalom - 0 vymladkov/5 rokov [zo Straznice]. Tohto roku zlomena Leskora - 2 vymladky v 2.roku / 5 rokov [zo Straznice]. Orangered - 2 vymladky v 4.roku/4 roky [Plantex]. Toptaste - 0 vymladkov/3 roky [Soka]. Katinka - 1 vymladok v 2. a 3.roku /3 roky [Plantex]. Okrem tych zo Straznice su vsetky ostatne stromy sadene s miestom stepenia 5-10cm nad zemou (boli sadene rovnako hlboko ako v skolke).

Rozhodne by som ale nebral myr 29C, ak by stromcek nepochadzal priamo od vyrobcu, ku ktoremu mam doveru, ze ma zdravu sadbu. Je to vegetativne mnozeny material, takze sa prenasaju vsetky mozne virozy, nielen sarka ale aj kvantum dalsich. Bezny myrobalan sa mnozi semenom, tam je riziko zavirenia podpnika minimalne. Samozrejme, ak ho nezavirite infikovanym ockom nastepovanej marhule/slivky. Inak by som myr 29C a bezny myrobalan nerozlisoval, lebo aj ten bezny myrobalan je velmi siroky pojem s dost odlisnymi vlastnostami (MY-BO-1, Vanovicky, alebo vegetativne MY-KL-A, MY-KO-A).

Idealne by som odporucal par stromov na myrobalane posadit, v zavislosti len na tom, ci zozeniete Vami preferovanu odrodu.  Casom uvidite, ako sa im bude darit. Popri tom si mozete zasadit par sliviek,  ktore posluzia ako medzikmene a na ne buduci rok alebo ten dalsi navrublujete/naockujete zelanu odrodu marhule. V 450 m to pravdepodobne vyrazne predlzi zivotnost stromov. Podla foto mate priestoru dost. Pripadne mozete len nasiat myrobalanove osivo a stepit na mieste aj samotne slivkove medzikmene - stratite ale 1 rok.       

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 46.45 (?), 1.10.2017 21:30
,tak som objednal na podpnikoch myr. 29 pisal mi pestovatel ze je to meristemove mnozene a ze je to v poriadku..sused podomnou ma pri dome marhule, broskyne aj nektarinky a rodia mu..cas ukaze.pevne verim ale ze nieco z toho bude... velka vdaka este raz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika